Çözüldü Userforma şeffaf resim ekleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Userforma şeffaf, transparan resim eklemenin bir yolu var mı arkadaşlar. Biraz araştırma yaptım da bir neticeye varamadım.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Transparan dan kastınız nedir?
Resminizi paint gibi bir programla soluklaştırın, Userformun picture özelliği ile alın.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
transparan yani saydam, şeffaf, arkaplan rengi olmayan resimlerden bahsediyorum hocam. Mesela aşağıdaki resimde arkaplan rengi yok. Genelde png formatında olur.
gonder-bayrak-2.png

Başka bir örnek aşağıdaki beyaz kare transparan bir resim.

1699347322-16549fb7ada5c0.org%20adresinden%20al%C4%B1nd%C4%B1

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
Resim denetiminize ekleyeceğiniz png formatlı resmi
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
kodu ile eklerseniz resim arka planı userformunuzun arka plan rengi ile doldurulduğundan transparent özelliğini kullanmış olursunuz.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Resim denetiminize ekleyeceğiniz png formatlı resmi
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
kodu ile eklerseniz resim arka planı userformunuzun arka plan rengi ile doldurulduğundan transparent özelliğini kullanmış olursunuz.
C#:

Hocam kod jpg dosyası seçimi yaptığımda sorunsuz çalışıyor ama png formatına error 481 invalid picture ( geçersiz resim ) hatası veriyor.

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
LoadPicture denetimi ile zaten doğrudan .bmp, .ico, .jpg/jpeg ve .gif dosyalarını yükleyebilirsiniz, png formatını yükleyemezsiniz. png olarak sorduğunuz için otomatikman bildiğinizi düşündüm kusura bakmayın, benim hatam. Png formatında resmi image denetimine atamak için
Kod:
yaklaşımını kullanmanız gerekir. Bu kod ile png formatında bir resim yüklemek için LoadPNg adlı bir yardımcı prosedürden destek alıyoruz. Bu prosedür ile belirlediğiniz png formatlı resim geçici bir picture objectine yüklenir ve image denetimine bu picture atanır. form initializeda me.bockcolor ile de arka plan biçimlendirmesi yapılmaktadır.

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
LoadPicture denetimi ile zaten doğrudan .bmp, .ico, .jpg/jpeg ve .gif dosyalarını yükleyebilirsiniz, png formatını yükleyemezsiniz. png olarak sorduğunuz için otomatikman bildiğinizi düşündüm kusura bakmayın, benim hatam. Png formatında resmi image denetimine atamak için
Kod:
yaklaşımını kullanmanız gerekir. Bu kod ile png formatında bir resim yüklemek için LoadPNg adlı bir yardımcı prosedürden destek alıyoruz. Bu prosedür ile belirlediğiniz png formatlı resim geçici bir picture objectine yüklenir ve image denetimine bu picture atanır. form initializeda me.bockcolor ile de arka plan biçimlendirmesi yapılmaktadır.
Hocam emekleriniz için çok teşekkür ederim ama yine aynı şey oldu. Png dışında resim eklerken kod sorunsuz çalışıyor png olunca Else koşulu devreye giriyor.
Resimlerinde olduğu örnek çalışma dosyasını ekledim.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,156
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Aşağıdaki kodu internetten buldum, tüm formu kaplayan etiket (label) kullanın dosya yolunu kendinize göre değiştin.
Kod:

Son düzenleme:
Çözüm

Kull

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
hocam tam olarak aradığım buydu çok teşekkür ederim

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
Userform Image denetimine .png dosyası eklemek ile ilgili olarak ihtiyaç duyanlar ekli örneği inceleyebilir.

Ekli dosyalar

• UserForm_png_ekleme.xlsm
    25.3 KB · Gösterim: 4
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar