• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru ÜRÜN KODU OTOMATİK YAPMAK

sametcakiogluu01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Selamün Aleyküm Size Bir sorum olacak örnek

Domates Biber Salatalık Vs Domates Kodu 100 Salatalık 200 Biber 300 Kod Belirlesek ve biz bir sayfaya yazdığımızda belirlediğimiz kod otomatik çıkar mı ? Ürünlere Parti No Verecek Olsak Yani BİRDE BEN WORLDE HAZIRLADIGIM BU DOSYANIN AYNISINI EXCELLE AKTARAMADIM WORLDE 6 GÜNLÜK VAR BUNU 1 AYLIK ŞEKİLDE EXCELE NASIL YAPABİLİRİM Ve Parti No larını sürekli olarak Elle Yazacagıma Kendisi Otomatik Doldurabilir Mi Sizlere Zahmet Yardım Edebilir MİSİNİZ ?

Ekli dosyalar

• USTA REÇETESİ.docx
    22.6 KB · Gösterim: 3
Daha önce benzer bir soru sormuştun galiba !? Ben de cevap vermiştim. Öyle değil mi ?

Domates Biber Salatalık Vs Domates Kodu 100 Salatalık 200 Biber 300 Kod Belirlesek ve biz bir sayfaya yazdığımızda belirlediğimiz kod otomatik çıkar mı ?
İşte bu soruyu cevaplamıştım. Ve senin gönderdiğin ve benim cevbım olan örnek excel dosyasında da bu sorunun cevabı var.

Bak cevabının birini almış oldun. Sırayla.

Ekli dosyalar

• DZÜENLENDİ-MEYVE SEBZE (1).xlsx
    58.3 KB · Gösterim: 3

Ekli dosyalar

• MEYVE SEBZE (1).xlsx
    111.9 KB · Gösterim: 1
Sorulan soruya göre Sayfa1 deki tablo eksik kalmış gibi.
D, E, F sütunlarındaki tekrarlı sütun başlıklarını da anlamadım.
Bir de Sayfa1 deki tablonuzu sayfanın son satırına kadar
uzatmanız gerekmiyor. Siz veri ekledikce o kendini uzatır zaten. :)

Kodların çalışma prensibi basit.
A sütununda girdiğiniz ürün ismini tablom tablosunda arar
varsa C sütununa partino yu alır. Yazdığınız ürün
tabloda yoksa C sütununa mevcut değil diye yazar.
A sütunuda herhangi bir hücreyi sildiğinizde
C sütunundaki veriyi de siler.
A sütünunda kivi yazdınız. Tabloda yok.
C sütununa Mevcut değil yazar. Sonra sildiniz.
C yi de siler.
Kolay gelsin.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• MEYVE SEBZE_mkR.xlsm
    21 KB · Gösterim: 1
Sorulan soruya göre Sayfa1 deki tablo eksik kalmış gibi.
D, E, F sütunlarındaki tekrarlı sütun başlıklarını da anlamadım.
Bir de Sayfa1 deki tablonuzu sayfanın son satırına kadar
uzatmanız gerekmiyor. Siz veri ekledikce o kendini uzatır zaten. :)

Kodların çalışma prensibi basit.
A sütununda girdiğiniz ürün ismini tablom tablosunda arar
varsa C sütununa partino yu alır. Yazdığınız ürün
tabloda yoksa C sütununa mevcut değil diye yazar.
A sütunuda herhangi bir hücreyi sildiğinizde
C sütunundaki veriyi de siler.
A sütünunda kivi yazdınız. Tabloda yok.
C sütununa Mevcut değil yazar. Sonra sildiniz.
C yi de siler.
Kolay gelsin.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Teşekkürler Hocam Şimdi Ürünlerin Parti Noları Gelen malzemenin üstünde yazıyor ben parti no değiştirsem sayfada bozulur mu yani reçete yaptığım için mesela bugün kuru fasulyenin içine kullanılmış fasulye fasulye yazdığım zaman otomatik olarak belirlediğim kod Parti no'ya gelir mi atıyorum yarın domates kullandım domatesi yazdım parti n o otomatik gelir mi ertesi gün yine domates kullandım tekrar elimle partinoı yazmak istemiyorum otomatik domates yazdığım zaman belirlediğim Parti numarası sürekli gelmesini istiyorum

Bak cevabının birini almış oldun. Sırayla.
Teşekkürler Hocam Şimdi Ürünlerin Parti Noları Gelen malzemenin üstünde yazıyor ben parti no değiştirsem sayfada bozulur mu yani reçete yaptığım için mesela bugün kuru fasulyenin içine kullanılmış fasulye fasulye yazdığım zaman otomatik olarak belirlediğim kod Parti no'ya gelir mi atıyorum yarın domates kullandım domatesi yazdım parti n o otomatik gelir mi ertesi gün yine domates kullandım tekrar elimle partinoı yazmak istemiyorum otomatik domates yazdığım zaman belirlediğim Parti numarası sürekli gelmesini istiyorum

Benim gönderdiğim çalışma sadece iskelet olarak tasarlandı. Henüz içerisinde formülsel bir çalışma yapılmadı. Kafanızdaki tasarıma uyuyor mu diye gönderdim. Ben sadece formül çalışırım. Makro değil.

Deneyiniz
Kod:

Benim indirdiğim dosyada Domatesin parti nosu 100.
Şimdi onu 5678 yapın.
Sonra gidin Sayfa2 ye A sütununda boş bir hücreye Domates yazın sonucu görün.
Sayfa1 de tablom tablosunun parti no sütununda yaptığınız değişiklikler
sonucu etkilemez. Ama tablom tablosunda kuru fasulyeyi kullanılmış kuru fasülye yaparsanız
sonuç değişir. Şöyle değişir:
Aramanızı kullanılmış kuru fasülye olarak yaparsanız parti no gelir.
kuru fasülye olarak yazarsanız gelmez. Çünkü tabloda kuru fasülye değil
kullanılmış kuru fasülye var.
Kolay gelsin.

Geri