• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Üretim ve Stok Takibi Programı

mae98

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhabalar,

excelde üretin ve stok takibi hazır programlar var mı ?

ürün ağaçlarını tanımlatıp. sarf malzeme depo,yarım mamul depo,mamul depo ve fason depolar açılacak. makınalardan ve montaj bölümünden aldıgımız üretim verilerini girdigimizde.bu depolardan harçama ve ekleme yapabilirmiyiz.
ekte ki ürün stoklarından hammadde ve dökümler vanalar birleştikçe düşmesi gerekiyor

Ekli dosyalar

• revize stok girişi.xlsx
    150.8 KB · Gösterim: 15
Merhaba;
Öncelikle örnek dosya tam çözüm değil (en azından sizin için)
merhabalar,

excelde üretin ve stok takibi hazır programlar var mı ?
Ürününüz ne?
Ürün Ağacınız nerde?
Bu bilgiler olmadan yol alınamaz.
Her ürün için ürün ağacı farklıdır.
Örn: Bir Otomobil üretiyorsanız 2500 e yakın ürününüz var demektir.
Bir kullanıcı için oluşturduğum Ekteki dosya size fikir verecektir. (Örnek dosyanızı bu mantıkla kurgulayın).
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mae98-ürün ağacı ile stok takibi.zip
    16.8 KB · Gösterim: 18
Merhaba;
Öncelikle örnek dosya tam çözüm değil (en azından sizin için)

Ürününüz ne?
Ürün Ağacınız nerde?
Bu bilgiler olmadan yol alınamaz.
Her ürün için ürün ağacı farklıdır.
Örn: Bir Otomobil üretiyorsanız 2500 e yakın ürününüz var demektir.
Bir kullanıcı için oluşturduğum Ekteki dosya size fikir verecektir. (Örnek dosyanızı bu mantıkla kurgulayın).
İyi çalışmalar.
Merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim.
Vana üretimi yapıyorum suan eklediğim dosyada montaj yazan kısımda montajda kullanılan ürünlerin Stoktan düşmesini istiyorum sizin örnek programınızı entegre etme konusunda biraz eksik kaldım

Ekli dosyalar

• DENEME.xlsx
    87.4 KB · Gösterim: 8
Böyle bir çalışma için ciddi anlamda emek ve zaman gerekiyor.

Buna benzer bir uygulamayı ince detaylarına kadar tasarlamazsanız ileride bir gün bir ihtiyacınızı karşılamadığında ciddi sorunlar yaşarsınız.

İlk bakışta kabaca aklımıza gelebilecek sorular;
1. Stokların tanımlandığı bir sayfamız var mı? (Stoklar hammadde ve Ürün olarak ayrı sayfalarda mı takip edilecek, yoksa tek bir sayfada ek bir stok türü alanı ile mi ayrılacak.)

2. Satın alınan hammaddelerin Tarih, Cari, Fatura Numarası vb. bilgileriyle tutulduğu bir sayfaya ihtiyacımız olacak bu tam olarak nasıl tasarlanmalı? (Ayrıca Sipariş gibi bir sayfada sipariş tanımlayıp gelen hammaddeler bu siparişlerden düşülerek mi devam edecek yoksa hiç sipariş bilgisi tutulmadan sadece gelenler mi tutulacak.)

3. Hangi üründe hangi hammaddenin tutulduğu ile ilgili Ürün Ağacı sayfamız var mı? (Değişen şartlara göre ürün ağaçlarımız sürekli değişiklik gösteriyor mu?)

4. Üretim sayfası olacak ve bunun tasarlanması nasıl olacak? Tarih, Üreten Kişi, Fire bilgisi gibi bilgiler tutulacak mı?

5. Üretime bağlı hammadde sarfiyat sayfamız olacak bu sayfada kullanılacak maliyetlendirme neye göre olacak? (LİFO (son giren ilk çıkar), FİFO (İlk Giren İlk Çıkar), Aritmatik Ortalamaya göre maliyetlendirme gibi temel bir kaç ihtimalimiz var)

6. Satış sayfamızda tam olarak hangi bilgileri takip etmek istiyoruz?

7. Satış sayfamız siparişler gibi bir sayfa ile etkileşimde olacak mı?(Satışı gerçekleşen ürünlerin siparişlerden düşmesi gibi.)

Bu soruların hepsi temelde aklımıza gelmesi gereken sorular. Çok daha detaylandırılabilir.

Bu çapta bir çalışmayı bugünden yarına ne siz halledebilirsiniz, ne biz burada çözüm bulabiliriz.

Ciddi anlamda ne istendiğine karar verilmiş, belli bir şablonu oturtulmuş bir çalışma ile gelirseniz çok daha hızlı aksiyon alırsınız.

sizden söyle bir örnek istesem imalat gibi o konu da destek olabilir misiniz?
ürün reçetesi ve ana ürün olacak bileşenler ve ana ürün eklenecek bileşenler düşecek

sizden söyle bir örnek istesem imalat gibi o konu da destek olabilir misiniz?
ürün reçetesi ve ana ürün olacak bileşenler ve ana ürün eklenecek bileşenler düşecek
Demek istediğimi tam anlatamadım size, bu söylediğinizi C#, T-SQL, VB.NET, VBA dillerini bilmeme rağmen yapamadım.
Yapamıyor olmamın sebebi tam bilmediğimden mi? Hayır değil. Yapamıyor olmamın tek sebebi neyi nasıl yapacağıma sağlam bir çerçeve oturtamamak.

Demek istediğimi tam anlatamadım size, bu söylediğinizi C#, T-SQL, VB.NET, VBA dillerini bilmeme rağmen yapamadım.
Yapamıyor olmamın sebebi tam bilmediğimden mi? Hayır değil. Yapamıyor olmamın tek sebebi neyi nasıl yapacağıma sağlam bir çerçeve oturtamamak.
Merhabalar,sizi yordum çok özür dilerim fakat kısa olarak üretim reçetesi örneği lazım yani şu sekilde özetliyeyim hammadeler montaj olacak ve daha sonrasısında ana ürüne eklenecek.Bana bu tarz bir örneğiniz varsa atarsanız ben onu kendime uyarlarım.Çok aradım ben ama bulamadım

Oldukça basit bir program. İstediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• MONTAJ.xlsm
    28.6 KB · Gösterim: 3

Konuyu okuyanlar

Geri