Soru Üretim maliyeti hesaplarken farklı değişkenler ekleme.

gokhanz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, öncelikle teşekkür ediyorum herkese. Sineklik üreticisiyim. Ölçüye özel üretim yapıyorum ve ölçüye göre kullandığım hammaddeler değişiyor.
75CM enindeki bir kapı sinekliği için 80CM'lik tül kullanıyorum. Fakat 85CM bir kapı sinekliği için 100CM tül kullanıyorum. Burada yapmak istediğim şey 75x200 bir kapı ölçüsü girdiğimde 80CM'lik tül kullansın ve kalan 5CM'nin firesini bana hesaplasın istiyorum. (Tablo fiyat vermek için hazırlanmıştır.) Böyle bir şey yapmam mümkün mü? Öncelikle bunu öğrenmek istiyorum.

atoykan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
118
Excel Versiyonu
Office 2019 EN
Tabiki yapılabilir ancak yapmak istediğiniz çalışma için örneğin
  • Girilecek en boy alanları
  • Kullanılacak malzeme boyutları
  • Hangi kritere göre hangi malzeme seçilecek
  • Bir hesaplama yapılacak ise mantığı matematiği nedir açıklamalarını eklediğiniz
  • Hesaplamaları manuel bile yapsanız şu ölçülere göre şunu seçtim hesapladım sonuç bu olmalı şeklinde almak istediğiniz sonucu görebileceğimiz bir örnek eklerseniz inceleyip yardımcı olmaya çalışırız.

gokhanz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Çok fazla ürün kalemi var, bu şekilde başınızı ağrıtmak istemem. Sadece nasıl değişken ekleyebileceğimi öğrensem aslında geri kalanı halledebilirim gibime geliyor.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Çok fazla ürün kalemi var, bu şekilde başınızı ağrıtmak istemem. Sadece nasıl değişken ekleyebileceğimi öğrensem aslında geri kalanı halledebilirim gibime geliyor.
Çok fazla değişken olsa da yapılacak işin modellenmesi için maalesef bu gerekli. Modellemeyi yapmadan çözüme ulaşamayız.

Modellemenin önemini daha iyi kavramak için anladığım kadarıyla söylüyorum;
75CM en için 80CM tül kullanıyorsunuz burada 5cm fark var. Fakat 85CM en için 100CM diyorsunuz ki burada 15cm fark var. Sadece buradan bile size onlarca soru çıkarabilirim. Bu yüzden en azından en temek şeyleri bilmemiz gerekiyor.

Ben üretim maliyeti konusuna çok kafa patlatmış biriyim. Bir ürünü oluşturan bileşenlerin maliyetleri ve bu maliyetlerin tamamının ürüne yüklenmesi. Üretim yaparken gerçekleşen (olması beklenen ya da bir şekilde üretim sırasında gerçekleşen beklenmeyen firelerin hesaba dahil edilmesi). Üretimde kullanılacak bileşenlerin ortalama maliyetlerinin takibi. vb. bir çok değişkenin olduğu bir üretim modeli tasarladım. Yapılacak hata veya hatalar tasarlanmış sistemi sil baştan kurgulamaya bile zorlayabilir.

SNNAY

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
105
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba, öncelikle teşekkür ediyorum herkese. Sineklik üreticisiyim. Ölçüye özel üretim yapıyorum ve ölçüye göre kullandığım hammaddeler değişiyor.
75CM enindeki bir kapı sinekliği için 80CM'lik tül kullanıyorum. Fakat 85CM bir kapı sinekliği için 100CM tül kullanıyorum. Burada yapmak istediğim şey 75x200 bir kapı ölçüsü girdiğimde 80CM'lik tül kullansın ve kalan 5CM'nin firesini bana hesaplasın istiyorum. (Tablo fiyat vermek için hazırlanmıştır.) Böyle bir şey yapmam mümkün mü? Öncelikle bunu öğrenmek istiyorum.
Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• FİREHESABI.xlsm
    26.4 KB · Gösterim: 5

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,765
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
75 x 200 ebatında bir sineklik hazırlarken,
80 cm enindeki tül kullanacaksınız ve 5 cm fire olacak ve başka işte kullanılamayacak.
yani bu fire bilgisi sizin ne işinize yarayacak?
siz sonuçta 200 cm tül kullandınız.
(birim fiyat * kar oranı* metraj) şeklinde fiyat oluşruracaksınız.
Fiyatı zaten firesiz kullanılmış gibi vermek durumundasınız.
yanılıyor muyum?

SNNAY

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
105
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Acaba arkadaşımız kalan tülleri biriktirip başka işlemler için kullanıyor olabilir mi? Havalandırma Pencereleri gibi küçük ebatlı işlemler için belki işine yarıyordur.

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,765
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Beyaz alanları doldurun.
Maviler otomatik hesaplanır.

Ekli dosyalar

• Sineklik.xlsx
    12.4 KB · Gösterim: 2