• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Tutarları Yıldızlama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mcexrem

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
89
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar üstadlar,

Sayfamın sol üstte bulunan GİZLE butonu ile(Modul9) sayfayı gizliyordum ama sayfayı başkalarının da kullanması gerektiğinden sadece C4:C38 hücrelerindeki verileri buton ile yıldızlayıp yine şifre ile açmak istiyorum. (Gizlenen sayfayı gösterme Modul10)

Yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• test.xlsm
    826.6 KB · Gösterim: 12
İlk olarak, "GİZLE" butonunu ekleyeceğiniz sayfaya gidin ve aşağıdaki VBA kodunu bir modüle ekleyin (Modül9 olarak adlandırabilirsin

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Burada "SayfaAdı" kısmını gizlemek istediğiniz sayfanın adıyla değiştirmelisiniz.

Şimdi, "YILDIZLA" butonunu ekleyeceğiniz sayfaya gidin ve aşağıdaki VBA kodunu bir modüle ekleyin (Modül10 olarak adlandırabilirsiniz):

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Burada "SayfaAdı" kısmını gizlemek istediğiniz sayfanın adıyla, "şifre" kısmını da kullanmak istediğiniz şifreyle değiştirmelisiniz.
Bu kodlar, gizlenen sayfayı gizlemek ve yıldızlama işlemi yapmak için kullanılabilir. Ancak , VBA kodlarını çalıştırabilmeniz için "Makroları Etkinleştir" seçeneğinin açık olması gerekir.

Sayın mcexrem'in bahsettiği yıldızlama anladığım kadarı ile şifre mantığ ile **** şeklinde görüntüleme. Sayın miralemdoganaktas'ın yazdığı kod ilgili hücreleri Bold Italik yapar sadece.
Şifreleme için yardımcı bir hücre veya sayfa kullanılması ve içeriğin şifre girilmez ise örneğin, yardımcı hücre mantığında hemen yanına eklenen gizli hücreye Cell.Offset(0, 1).Value = Cell.Formula mantığı ile orjinal içeriğin gizlenip, Cell.value="*" mantığı ile * * * * şeklinde gösterilmesi, şifre girilirse yardımcı hücreden olması gereken verinin ilgili hücreye taşınması gerekir ki bence yanlış bir yaklaşım. Bunun yerine ben olsam bir form ve listbox ile verileri görüntüler yetkilendirme kontrollerini de bu form üzerinde yaparım.

Aynen sizin bahsettiğiniz şekilde kullanmak istiyorum Sn. Atoykan hocam,

yardımcı olabilir misiniz

Yıldızlama işi pek kafama yatmadı. Gizle makrosu "C4:C38" aralığında harflerin rengini zemin rengine boyuyor ve sayfa koruma ile Bu aralığı seçmeyi engelliyor. Göster makrosu her şeyi eski haline çeviriyor.
Kod:

Sayın mcexrem bir form kullanılmaksızın isteğinize en yakın görünen kodlamayı Alicimri hocamız paylaşmış ki kendisiyle bu yıldızlama işinin kafasına yatmaması noktasında ilk mesajımda da yaklaşım yanlış şeklinde özetle belirttiğim üzere hemfikirim. Efektif çözüm noktasında bence doğru olan yaklaşımı ortaya koymuş kendisi. Şahsen çalışmanıza baktığımda ben verilerin tamamını sayfalarda tutup kullanıcıların veri girşleri ve izlemelerini formlardan yapacağı bir yapı olarak dizayn ederim bu tip bir çalışmayı. Formlar veri denetimi, yetkilendirme kontrolleri, raporlama teknikleri açısından veri bütünlüğünü korumak açısından bu tip çalışmalarda bulunmaz nimettir. Malesef iş yoğunluğu sebebi ile hemen bir çözüm geliştirme şansım yok ancak kesin söz verememekle birlikte ilerleyen süreçte bir uygulamanız temelinde bir çalışma yapıp formlar ile nasıl yapı kurgulayabileceğinize ilişkin bir örnek oluşturmaya çalışacağım

gizleme işlemini yaptı ama göster işleminde hata verdi hocam.

1715090046395.png

İnputbox ı değiştirmenize gerek yok. Gizlerken herhangi bir şifre ile gizleyip, aynı şifre ile gösterebilirsiniz..

Günaydınlar Sn. Alicimri, Sn. atoykan hocalarım,

yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Yardımınız yerinde oldu ama atoykan hocamın da ilerleyen zamanda yeni dosyasını bekliyorum.

saygılar selamlar.

1715156029606.png

Hocam diğer kod hata verdi, yardımcı olabilir misiniz.

Deneyiniz.
Sayfa gisleme şifresi:1820
Sayfa Koruma Şifresi:1234

Ekli dosyalar

• test (4).xlsm
    820.5 KB · Gösterim: 4
Sn. aydinbas hocam,

kodları uyguladım ama boya makrosu hata veriyor.

Teşekkür ederim Sn. patron hocami

sayfa gizleme eski kodda mevcuttu, sadece veriler gözükmesin yeterli.
Dosyayı incelediniz mi?
Sayfa gizleme ve sayfa koruma şifresinin farklı olduğunu belirtmek istedim.
Dosya amaca hizmet etmiyor mu?

Excel de bu gizleme ve şifreleme işleri acemiye kilit, işi bilen biri bu yöntemleri kolayca aşar:)
Bilgisayarda hic bir korumanin garantisi yoktur. Code ile gizlenen gene kod ile kirilabilir.
Koruma iki amacli:
1. Kimse yanlislikla oralara girip bir seyleri bozmasin diye
2. Acemiler arka plana erisemesin diye.

Bilgisayarda hic bir korumanin garantisi yoktur. Code ile gizlenen gene kod ile kirilabilir.
Koruma iki amacli:
1. Kimse yanlislikla oralara girip bir seyleri bozmasin diye
2. Acemiler arka plana erisemesin diye.
Kullananlar acemi değil, bu sayfadaki tutarları görmesinler yeterli hocam.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri