• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Texbox_sekmeden veri getirme ve boş texboxları gizleme hk,

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

TiOr

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
165
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, Sn. Hocalarım,

ComboBox1/Birim/Alt Süreç
1- Birim sekmesinde bulunan birimlere ait alt süreçleri tabloda bulunan alt süreç başlığı altında ki texboxlara getirmem mümkün müdür? Birime ait kaç tane alt süreç var ise onların gelmesi gerekiyor. Geri kalan texboxlar boş kalacak. Düşayara veya veri doğrulama gibi düşünülebilir.
2-Alt süreç başlığı altında bulunan texboxların alt süreçleri getirilmesi akabinde eğer mümkün ise en son dolu satıra kadar olan texboxlar gözüksün diğer texboxlar gizlensin. Böyle bir şey mümkün müdür?

1674902194248.png

Örnek bir ekran paylaşıyorum; Örneğin barkod yazımı birimi altında paylaştığım ekranda 5 adet alt süreç var;

1674902414328.png

Hata analiz birimi altında ise 3 adet alt süreç var.
Kaç tane alt süreç var ise o adetin satırı kadar (texboxlar) gösterecek. Boş olan alt kısım gösterilmeyecek (texbox)

1674902571938.png

Destek ve yönlendirmenizi talep ederim.
Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Örnek Dosyam - Kopya.xlsm
    75.1 KB · Gösterim: 6
dener misiniz ?
texboxları doldurma eksikler var
biraz daha düzenlenmesi gerekiyor
ama başlangıç olabilir

Ekli dosyalar

63.5 KB · Gösterim: 2
Çözüm
azraep Hocam Dönüşün ve Desteğin için çok teşekkür ederim.
Şu an deneme imkanım yok pc başına geçtiğimde deneyip dönüş sağlayacağım.
Heyecanlandım :D
Tekrardan teşekkür ederim, iyi pazarlar...

azraep Hocam Selam,

Alt sürece göre Texbox gizleme işlemi tamamdır. Eline, emeğine sağlık.
Ekrana alt süreç sizin ilettiğiniz dosyada gelmedi fakat bu işlemi ben aşağıdaki kod ile çözdüm ve birim sekmesinde birim+alt süreçleri yatay olarak işlem yaptım ve ekrana alt süreç başlığı altına gelmesini sağladım. Bu işlemi kontrol edebilir misiniz? Eğer sizin ilettiğiniz de ekrana yansıyordu ise (dediğim gibi bende yansımadı) sizin işleminizi kullanmak isterim karmaşa olmaması adına. Uygun görüyorsanız da bu kodla devam ederim. Sonuçta amacına hizmet etti.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

1675000596024.png

Birde hocam şöyle bir durum var tarihi seçtik, birimi seçtik, personele tıkladık adetini ve saatini girdik buraya kadar herşey çok güzel ilerledi. Fakat bir personelin adetini girdikten sonra giriş yapılan texbox doğal olarak farklı bir personele tıkladığımda dolu kalıyor. Böyle olunca her bir personelin girişini yaptıktan sonra her bir personel için teker teker kayıt edip texboxun silinmesi gerekiyor. Aynı şekilde birimi değiştirdiğimiz de de bir önceki giriş yapılan texbox dolu kalıyor. Böyle bir işlem oldukça zahmetli olacak.

Birimi seçip bir personelin adetini, saatini girdik ve texboxlar dolu kalarak farklı bir personele tıkladığımızda boş gelmesini sağlayabilir miyiz? ve bir önceki girişi yapılan personele döndüğümüzde adeti ve saati dolu kalmasını sağlayabilir miyiz? Birim birim giriş yaptıktan sonra kayıt ederek ilerlenmesi gerekiyor. Bu konu hakkında da desteğinizi talep ederim eğer mümkün ise.

Saygılarımla, kıymetli desteklerinizi talep ederim.
Not; Bu konu hakkında farklı bir konu açmam gerekiyorsa yeni bir konu açayım ve bu konuyu çözüldü olarak kapatabiliriz.

Ekli dosyalar

65.8 KB · Gösterim: 1
ben sayfada alt birimleri getirdim ama formda getirmek için formülü oluşturamadım
kaydet ile ilgili hiçbir işlem yapmadım ama mantık olarak kayıttan sonra
tüm textboxların temizlenmesi gerekir
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Birimi seçip bir personelin adetini, saatini girdik ve texboxlar dolu kalarak farklı bir personele tıkladığımızda boş gelmesini sağlayabilir miyiz? ve bir önceki girişi yapılan personele döndüğümüzde adeti ve saati dolu kalmasını sağlayabilir miyiz? Birim birim giriş yaptıktan sonra kayıt ederek ilerlenmesi gerekiyor. Bu konu hakkında da desteğinizi talep ederim EĞER mümkün ise.
personelleri tek tek kaydetmek daha kolay ve doğrusu bence
personel ararası geçişlerde bilgi kaybı ve gerekesiz kodlar çok olur
bir personel kaydedilir textboxlar temizlenir
tarih ve birim sabit kalır bence

ben sayfada alt birimleri getirdim ama formda getirmek için formülü oluşturamadım
kaydet ile ilgili hiçbir işlem yapmadım ama mantık olarak kayıttan sonra
tüm textboxların temizlenmesi gerekir
Kod:
Sn. azraep Hocam,
Dönüşün ve desteğin için teşekkür ederim. Peki hocam bu paylaştığınız kod ile beraber tüm TextBox ları kayıt edebileceğim kod paylaşabilir misiniz? Sayfa adı belirterek. Bende ki kod tek tek tüm TextBox ların yazılı olduğu kod kayıt için. Sizin paylaştığınız kod da anladığım kadarıyla tek bir TextBox yazarak hepsine tek seferde işlem yapabiliyoruz sanırım. Bu konuda destek verirseniz çok sevinirim. Akabinde konuyu çözümlendi olarak kapatalım ve diğer ekranlar için çalışmaya başlayayım. Ek olarak adet yazılan satırı kayıt edeceğiz eğer böyle mümkün değil ise sayfanın kod kısmına değeri 0 olanları silmesi için kod ekleyeceğim. Teşekkürler, kolay gelsin.

Hocam konu tamamdır.
Farklı yöntemler için farklı bir konu ve konularda yeni konular açtım.
Desteğin için teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri