• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Tarihe göre sıralı liste ekleme veya güncelleme yapınca rasgele atıyor.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
71
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
FORM B1_GorevListe Formuna yeni veri girişi veya kayıt güncelleme yapınca "KAYDET veya GÜNCELLE" butonlarını tıklayınca Excel "Gorevler" sayfasında listeye rasgele kayıt ekliyor.
Amacım Tam tarih sırasına göre yapması gün ay yıl dikkate alsın istiyorum. Son kayıt mantığı değil araya ilgili tarihi kayıt ekleyince sırasına eklesin.
Güncelle deyince de eski kaydı silsin. silmiyor ekliyor. yani kayıt 2 tane gibi oluyor.
Yardım edebilecek varmı acaba?

Ekli dosyalar

• personel görev.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 10
Amacım Tam tarih sırasına göre yapması gün ay yıl dikkate alsın istiyorum. Son kayıt mantığı değil araya ilgili tarihi kayıt ekleyince sırasına eklesin.
veriyi ekledikten sonra sıralamayı yapması sorun çıkarır mı?
diyelim ki 18 ocak 2023 tarihini eklediniz veriyi en alt satıra ekleyip sonra da sort ile sıralasa sorun çıkar mı?
E sütunundaki tüm veriler tarih değil, tarih gibi görünüyor ama excel onları tarih olarak görmüyor
mesela E sütununu Uzun Tarih olarak biçimlendirdiğinizde sadece gerçek tarih olanlar biçimleniyor diğerleri aynı kalıyor

Son düzenleme:
Amaç excelde kapanışta sıralı kapasın. yeterli sanırım. Ama unutmadan aynı sorun güncelle de de var ve en önemlisi güncelleme yapılanı silmiyor yeni kayıt gibi yapıyor yani hem eskisi hem günceli

Veya Yeni buton eklenerek Listeyi güncelle butonuda mantıklı olur.

Görev No atama mantığınızda hata var. Nasıl yapılabileceği ile ilgili örnek bir dosya yüklüyorum. ve sıralama ile ilgili de örnek olacak içerisinde. Sorunuza çözüm değil ama bu tür durumlarda nasıl yol izleneceği ile ilgili fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• Kitap2.xlsm
    30 KB · Gösterim: 8
Dikkatin için teşekkürler. Umarım güncelleme sorunuda hallolur.

Bu konuda yardım edebilecek birisi yokmu acaba? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
FORM B1_GorevListe Formuna yeni veri girişi veya kayıt güncelleme yapınca "KAYDET veya GÜNCELLE" butonlarını tıklayınca Excel "Gorevler" sayfasında listeye rasgele kayıt ekliyor.
Güncelle deyince de eski kaydı silsin. silmiyor ekliyor. yani kayıt 2 tane gibi oluyor.
Yardım edebilecek varmı acaba?

Denemekten zarar gelmez fakat isterseniz. son halini vereyim o zaman bazı değişimler var hem etki zararı olmaın diye. bu örnek üzerinde çalışılırsa ekli formüllerde hasar görmez en azından.

Ekli dosyalar

• GÖREV 2023 YENİ.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 1
Ekleme, silme ve güncelleme işlemlerini test ettim. Yaptığım değişlikler farklı bir yerleri etkiledi mi tam olarak anlayamadım. İsteğinizi ve farklı bir yerleri etkileyip etkilemediğini kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• GÖREV 2023 YENİ.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 10
Ayrıca sıralamayı da gerçekleştiriyor.

2 sorun olmuş isim arama kısmında isim ara sonrası "GÖREV BAŞ. SAATİ" hatalı sayılar veriyor yani kod eksiği var
Birde sıra no düzleşmiyor. sıralama konusu düzenlenmiyor ise sıra sütunu kaldırayımmı?

2 sorun olmuş isim arama kısmında isim ara sonrası "GÖREV BAŞ. SAATİ" hatalı sayılar veriyor yani kod eksiği var
Birde sıra no düzleşmiyor. sıralama konusu düzenlenmiyor ise sıra sütunu kaldırayımmı?
Yapmaya çalıştığınız şeyi anlıyorum fakat bir veriyi tutmak, manipüle etmek ve silmek gibi işlemleri yapmak için ilk başvurulan şey sıra no, id gibi sadece o kayda özgü kimliklendirmenin yapılmasıdır.

Verisetinize attığınız bir kayda 1, 2, 3.. gibi kimliklendirme işlemine yarayan değerleri tanımladıktan sonra her ne koşulda olursa olsun o değer ilgili kayda ait olmalı. Buna veritabanı yönetim sistemlerinde veritabanı normalizasyonu deniyor.

Siz sıralanmış veriyi sadece listviewde görmek istiyorsanız ve sayfada görmek bir işinize yaramayacaksa listview üzerinde sıralama yapılabilir. Böylece daha sağlam bir yapıda tutmuş oluruz. Fakat siz yine de tarihe göre sıralama yapayım ve yaptığım sıralamadan sonra A sütunundaki rakamlar 1,2,3... şeklinde kalmaya devam etsin istiyorsanız dilediğiniz gibi bir mantıkla kodlar yazılabilir ama kesinlikle tavsiye etmiyorum.

İstediğiniz şekilde bir çalışma daha yürütüp yüklerim fakat kullanım sırasında herhangi bir veri kaybı yaşamayacağınızı garanti edemem.

Anladım. Teşekkür ederim ayrıntılı açıklama için. Tek konu kaldı oda FORM B1_GorevListe alanında personel adı aratınca "GÖREV BAŞ. SAATİ" sütunu değerler bozuluyor saat formatı kayboluyor yani.

Alternatif.

Ekli dosyalar

• personel görev.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 9
Çözüm
Çok sağolasın. Teşekkürler emeğine, klavyene sağlık. Konu kilit.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri