• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü tarihe göre liste alma ve sayfaya aktarma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

BERKBABA44

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
67
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Ekte yardımınıza sunduğum dosyanın "L" sütununda tarihler mevcut.
Form üzerinde comboboxta seçim yapılan aya göre "L" sütununda bulunan tarihler arasında
Comboboxta seçilen aydan bir önceki ayın 15' i ile Seçilen ayın 14' ü arasında olanları Listboxta listelemek ve AKTAR butonu ile de Sayfa2' ye başlıkları ile birlikte aktarmak istiyorum.
Yardımcı olabilir misiniz?

Örnek : (Listboxta listelenecek veriler)
1 - ComboBox ile seçilen ay Ocak ise << bir önceki yılın Aralık Ayının 15' i seçilen ayın 14' ü arası olan tarihler
2 - ComboBox ile seçilen ay Şubat ise << bir önceki Ocak Ayının 15' i seçilen ayın 14' ü arası olan tarihler
3 - ComboBox ile seçilen ay Mart ise << bir önceki Şubat Ayının 15' i seçilen ayın 14' ü arası olan tarihler
2 - ComboBox ile seçilen ay Aralık ise << bir önceki Kasım Ayının 15' i seçilen ayın 14' ü arası olan tarihler

Ekli dosyalar

• tarih aralığındaki personeli aktar.xlsm
    23.8 KB · Gösterim: 15
Yeni düzenleme yapılmış form ekte sunulmuştur.
PERSONEL SAYFASI:
Sayfanın " G" Sütununda Personellerin Öğrenim Durumları, " I " sütununda Terfi tarihleri, " J " Sütununda şimdiki Derece, " K " Sütununda şimdiki Kademe durumları var.
ÖĞRENİM DURUMU SAYFASI:
bu sayfada da personellerin öğrenim durumlarına göre ilerleyebileceği terfi durumları var.
Çalışma Şekli : (Dilimin Döndüğünce)
1 - Form açılıp önce yıl (2022 olsun) akabinde ay (Ocak olsun) seçildiği zaman personel sayfasında " I " sütunda 2021 yılının Aralık Ayının 15' inden Ocak Ayının 14' ü arasında olan tarihler belirlenecek.
2 - Tarihler belirlendikten sonra bu tarihlere sahip personellerin öğrenim durumuna göre "ÖĞRENİM DURUMU SAYFASI' na bakacak" ilerleyebileceği terfi derece ve kademe durumunu ListView sayfasına "PERSONELİ LİSTELE" butonu ile getirecek.
3 - Forma Aktar butonu ile de FORM sayfasına aktaracak.

ÖRNEK :
Şimdiki Terfi Tarihi : 4.01.2021
Aranacak Tarih Aralığı : 15/12/2020 - 14/01/2021
Şimdiki Derece : 5
Şimdiki Kademe : 3
Öğrenim Durumu : 4 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler
Yeni Derece : 4
(ÖĞRENİM DURUMU SAYFASINDA 4 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler Eski Derece 5 Yeni Derece 3)
Yeni Kademe : 1
(ÖĞRENİM DURUMU SAYFASINDA 4 yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenler Eski Kademe 4 Yeni Kademe 1)
Yeni Terfi Tarihi : 04.01.2022 (Şimdiki Terfi Tarihinin 1 Yıl Sonrası)

Saygı ve Hürmetlerimle

Ekli dosyalar

• TERFİ TAKİP KONTROL.xlsm
    67.8 KB · Gösterim: 5
Sayın BERKBABA44 ;
Tarih seçilen aya göre eski ayın 15'i il seçilen ayın 14'ü arasını seçip aktarma tamam.
Böylece Form sayfasını doldurduk. Eski Derece/Kademeye göre yeni Derece/Kademe de tamam.
Ancak Userform'da Listview kullanmışsınız. Bunu hiç kullanmadım. ListBox olsaydı onu da hallederdim.
Arkadaşlar o konuda yardımcı olacaklardır.
Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

76.4 KB · Gösterim: 5
Sayın UBAK;
Ellerinize sağlık. Teşekkür ederim.
Sadece 2022 seçildiği zaman L sütununda 2021 yılına ait aylarda seçim olacak.
Sadece 2023 seçildiği zaman L sütununda 2022 yılına ait aylarda seçim olacak.
Bu konuda bir düzeltme yapılması durumunda mükemmel olacak.

İlgilendiğiniz için, yardımınızı esirgemediğiniz için tekrar teşekkür ederim

Sayın BERKBABA44 ; öncelikle bu dosyayı kullanın. Seçilen tarih aralığında personel olmaması ihtimalini de hesaba katarak kodlarda düzenleme yaptım. Son yazdığınız mesaja gelince...
Bir şey anladıysam ne olayım... :) :) :)

Ekli dosyalar

78.1 KB · Gösterim: 7
Ustam anlatmamda kaynaklı büyük ihtimalle. Ne oluyorsa YIL işi devreye girdiği zaman oluyor.

Sadece 2022 seçildiği zaman L sütununda 2021 yılına ait aylarda seçim olacak.
Sadece 2023 seçildiği zaman L sütununda 2022 yılına ait aylarda seçim olacak.

"Sadece 2022 seçildiği zaman" ya da "Sadece 2023 seçildiği zaman" ifadesinden kastınız nedir, onu anlayamadım...
Açıklarsanız inşaAllah hallederiz.

Ustam;
Form Üzerinden Yıl seçildiği an Öğrenim Durumu sayfasında L3 hücresine
Form Üzerinden Ay seçildiği an Öğrenim Durumu sayfasında L4 hücresine aktarıldığını düşünürsek
Personel sayfasının L sütununda aranacak Terfi aralığı Öğrenim Durumu sayfasında ki L5 hücresinde ki tarih aralığıdır.

Ustam ListView olması da şart değil. Listbox da olur.

Ekli dosyalar

• TERFİ TAKİP KONTROL (UBAK).xlsm
    69.8 KB · Gösterim: 4
Üstat Siz 2022 Ocak seçtiğinizde tarih aralığı 15.12.2021 - 14.01.2022 olacak. Bu tamam. Bunu zaten ilk eklediğim dosyada hallettim.
Personeli Form sayfasına aktarırken bu aralığa göre aktarıyoruz. Bunda problem yok.
J sütununa personelin eski terfi tarihini yazıyoruz. M sütununa da Bunun 1 yıl sonrasını yazıyoruz.

Seçilen aya göre tarihler:
2022 Ocak >>> 15.12.2021-14.01.2022
2022 Şubat >>> 15.01.2022-14.02.2022
2022 Mayıs >>> 15.04.2022-14.05.2022
Seçilen YIL ve AYA göre bir önceki ayın 15'i ile seçilen ayın 14'ü arasında olan personeli Form sayfasına kopyalıyoruz.
Sonra Form sayfasında J sütunundaki terfi tarihini alıyoruz. Bunun 1 yıl sonrası olan tarihi de M sütununa yazıyoruz.

Siz 21 Numaradaki mesajınızda şunu demişsiniz:
Yeni Terfi Tarihi : 04.01.2022 (Şimdiki Terfi Tarihinin 1 Yıl Sonrası)

Bu işlemde hatalı olan bir şey var mıdır?

Son düzenleme:
Ustam Hayırlı Sabahlar.
Program istenileni sağlıyor. Sadece yıl olarak içinde bulunulan yıla göre işlem yapıyor. Terfi olayı bir yıl geriden geldiği için işlem hatalı oluyor.
Yani 2023 yılına girmeden çalışana bir yıl sonranın terfisini vermiş oluyoruz. Bu da 5018 SK' na göre kamu zararına yol açar. Önce çalışacak sonra terfisini alacak. Onun içindir ki; sizden özellikle 1 yıl geri olmasını ısrarla istirham ediyorum.

Derdinizi anlatırsanız çözmeye çalışacağım ama siz derdinizi anlatmak yerine bana 5018 Sayılı Kanunda bahsederseniz yardımcı olamam. Ben terfi tarihinin nasıl hesaplandığını bilmem. Ben neden ileri yada geriden geldiğini de bilmem. Bana işinizi değil EXCEL üzerinde yapmak istediğinizi anlatırsanız yardımcı olmaya çalışacağım. Mesela Falanı kopyalayıp filan yere yapıştıracağız. Falan hücresindeki değeri alıp filan hesabında bulduğumuz değer kadar arttıracağız. Falan hücresindeki tarihi alıp bir ay öncesini bulacağız. Ya da FALAN HÜCRESİNDEKİ TARİHİN BİLMEM KAÇ YIL ÖNCESİNİ HESAPLAYIP FİLAN HÜCRESİNE YAZACAĞIZ. PERSONELİ ARARKEN BEN A YILI VE B AYINI SEÇTİĞİMDE XX.XX.XXXX İLE YY.YY.YYYY TARİHLERİ ARASINDA ARYACAĞIZ gibi.
Yukarıda bir açıklama yazmışım. En azından o açıklamaya cevap olacak şekilde o algoritmanın getirdiği sonuçta hatalı olan yeri söyleyip şunu diyebilirsiniz. Şu işlemde şu kadar ay öncesini değil şu kadar yıl öncesini hesaplayacağız. Ya da şu işlemde falan kadar ay sonrasını değil filan kadar YIL sonrasını hesaplayacağız, gibi...

Sayın UBAK
İlkönce şunu belirteyim ki benim size işimi anlatmak gibi bir gayretim olmadı.
Kanımca anlattığımı zannettiğim olayı maalesef anlatamamışım. Eksiklik benden kaynaklı Allah hepinizden razı olsun. Emeklerinize sağlık.
Daha fazla da forumu meşgul etmeye gerek yok. Sizlerin de zamanınızı almak istemediğimden dolayı konuyu çözülmüş olarak kabul edin.
Tekrar Feraz, Adnan ve UBAK ustalarıma teşekkür ederim. Selametle.

Sayın BERKBABA44 ;
Forumun meşgul olması gibi bir durum söz konusu değil. Bu forum sitesinin kuruluş amacı tam da bu iş. Yani meşgul olmak.
Biz de kıt aklımız yettiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Konuyu kapatmaya gelince... Ben olsam başladığım işi bitirmeden bırakmazdım. Hele de yüzüp kuyruğuna gelmişken.
Şahsen derdinizi anlasam çözebileceğimizden zerre kadar şüphem yoktur.
Bence Refaz , Balta ,halily , Adnan hocalarım bir el atsınlar. Bizim yolda kaldığımız yerde onlar yolumuzu açarlar.

Kendi adıma bu konunun önceki devamı için adnan abey ve ben yazmıştım excelde manuel(elle) sonucu diye.
Ama sonradan sanıyorum eklendi ama yine dediğimiz yapılmafı bukezde değişik dosya eklendi.
Kısaca ne yapılmak istenilen sonuç sayfada yapılsaydı bu kadar mesajlara gerek kalmadan çözülecekti tahminen.
Öncede yazmıştım ben konuyu takip etme bırakmıştım :)
Kolay gelsin.

Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Terfi.xlsm
    65.7 KB · Gösterim: 18
Kendimde şüpheye düşmüştüm artık. Cari yılın değil bir önceki yıl ile işlem yapılacağını nasıl anlatabilirim diye. Artık umudu kesmiştim.
Neyse ki Balta imdada yetişti. Ellerinize sağlık. Çok çok teşekkür ederim.

Sadece bir ricam var. UserForm kapatılınca sayfada ki bilgilerde gidiyor. Sayfaya aktar butonu ile form kapatıldığında bilgiler kalabilir mi?

userformdaki aşağıdaki kodları silin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Çok çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Hakkınızı helal edin

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri