• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Tarih Çakışmasını Bulma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba personelin gidiş dönüş tarihine göre aşağıda örnek bir dosya oluşturdum örnek veriyorum personel 01.01.2023 tarihinde istanbuldan ankaraya iş için seyahat etti ve 10.01.2023 tarihinde istanbula dönüş yaptı. Personel bu seyahatin ücret ödemesini almak için forum doldurmaktadır. Burdaki örnekte aynı personel birden fazla seyahati var ve hatalı olarak 05.02.2023 tarihinde yapmış olduğu seyahati 05.01.2023 olacak yazmış ve bunu fark etmemiş. Personel 01.01.2023 - 10.01.2023 tarihine zaten bir verisi olduğu için bu 05.01.2023 tarihini kapsıyor bana bu 05.01.2023 tarihini bulacak bir formül lazım. (Liste her ay 3000 satır dan oluşuyor ve bir personel birden fazla seyahat formu vermektedir. O yüzden dinamik bir formül olması gerekiyor) vba olur KTF olur Formül olur hiç fark etmez yeterki çözüm olsun

Ekli dosyalar

• KAPSAYAN TARİH SORUNU.xlsx
    9.5 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Bir çözüm yolu olarak,
Ortak ya da Kesişen Tarihler bulunabilir.
Ancak hangisi hatalıdır, hangisi hatalı değildir bunu bilemeyiz.

Kesişen tarihleri bulmak için
örneğin, F2 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünü yazın.
Sonuç 1 ise diğer tarihlerden en az birisiyle kesişmesi vardır. Sonuç 0 ise kesişme yoktur.

Sonrasında ise, 1 yazılı olup ta kesişme varsa hatalı olanı bulmak için bu kesişenlere tek tek bakmak gerekir.

Dosyada kesişenler, koşullu biçimlendirildi. Ve de F kolonuna formül yazılıp kesişenler orada da biçimlendirildi. İncelersiniz...
Bir çözüm yolu olarak,
Ortak ya da Kesişen Tarihler bulunabilir.
Ancak hangisi hatalıdır, hangisi hatalı değildir bunu bilemeyiz.

Kesişen tarihleri bulmak için
örneğin, F2 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formülünü yazın.
Sonuç 1 ise diğer tarihlerden en az birisiyle kesişmesi vardır. Sonuç 0 ise kesişme yoktur.

Sonrasında ise, 1 yazılı olup ta kesişme varsa hatalı olanı bulmak için bu kesişenlere tek tek bakmak gerekir.

Dosyada kesişenler, koşullu biçimlendirildi. Ve de F kolonuna formül yazılıp kesişenler orada da biçimlendirildi. İncelersiniz...

Ekli dosyalar

• KAPSAYAN TARİH SORUNU.xlsx
    11.1 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Hocam formül hatalı çalışıyor örnek veriyim isim 1 kişinin gidiş tarihini listedeki herkesin gidiş tarihiyle kıyaslama yapıyor isim 1 in tarihleri isim 2 yi alakadar etmemesi gerekiyor

Hocam formül hatalı çalışıyor örnek veriyim isim 1 kişinin gidiş tarihini listedeki herkesin gidiş tarihiyle kıyaslama yapıyor isim 1 in tarihleri isim 2 yi alakadar etmemesi gerekiyor
Pardon hocam tekrar incelemedim çokeğersayda isimleride ayrıca kontrol ediyormuş elinize emeğinize sağlık (1 ile 0 ı bir an fazla fazla görünce hatalı olduğunu düşündüm ancak kurmuş olduğunuz kurguyu sonradan anladım belki kendimce biraz geliştirebilirim teşekkür ederim)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri