• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Tam Eşleşme ve Kısmi Eşleşmeye Göre Arama Yapma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

yyhy

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
114
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Tam Eşleşme ve Kısmi Eşleşmeye Göre Arama Yapamıyorum. Formülde hatam nerede acaba? Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Personel Arama 2022 - 01.xlsx
    117.2 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Sanırım buldum. B3 hücresindeki formülden örnek verecek olursak;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Siz SATIR()-1 yapmışsınız fakat SATIR()-2 yaptığınızda buluyor.
Sizin yazdığınızda SATIR()-1 en küçük 2. veriyi bul anlamı taşıyor. Orada tek bir veri bulunduğu için en küçük 2. veriyi bulamıyor. SATIR()-2 yaparsanız en küçük ilk veriyi bul anlamı taşıyor.
VisualBasic.gif

Tam eşleşmeniz veriyi buluyor, sadece ilk veriyi bulmuyor. İlk veriyi neden bulmadığı hakkında en ufak bir fikrim yok.

Sanırım buldum. B3 hücresindeki formülden örnek verecek olursak;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Siz SATIR()-1 yapmışsınız fakat SATIR()-2 yaptığınızda buluyor.
Sizin yazdığınızda SATIR()-1 en küçük 2. veriyi bul anlamı taşıyor. Orada tek bir veri bulunduğu için en küçük 2. veriyi bulamıyor. SATIR()-2 yaparsanız en küçük ilk veriyi bul anlamı taşıyor.

Çözüm
Kısmi eşleşmede de ilk satırda Ali BAYRAKTAR olması gerekirken Ali TEK1 ile başlıyor.

Sayın aeGNoR teşekkür ederim. O bölümü düzelttim. Acaba resimde belirttiğim koşullu biçimlendirmede ne yapılabilir?

Ekli dosyalar

• Sorun çözüldü - Koşullu biçimlendirmede acaba son satırda çizgileri neden çiziyor.jpg
    Sorun çözüldü - Koşullu biçimlendirmede acaba son satırda çizgileri neden çiziyor.jpg
    224.5 KB · Gösterim: 5
Sorunuz burada da çözüme ulaşsın diye yazıyorum.
Koşullu biçimlendirmede =B2<>"" yerine =B3<>"" yapın.

Evet Sayın Mahir64 emeğinize her zaman her yerde sağlık. Çok Teşekkür ederim.
Sayın Mahir64 bey biraz amatörce oldu ama eksiklerim varsa şimdiden özür dilerim. Gelişmiş Filtre ile de alternatif örnek olarak da hazırladım ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Personel Arama 2022 - 02 Gelişmiş Filtre.xlsm
    73.9 KB · Gösterim: 7
Evet Sayın Mahir64 emeğinize her zaman her yerde sağlık. Çok Teşekkür ederim.
Sayın Mahir64 bey biraz amatörce oldu ama eksiklerim varsa şimdiden özür dilerim. Gelişmiş Filtre ile de alternatif örnek olarak da hazırladım ekliyorum.
Nihayete ulaşan dosyalarınızı paylaşmak istediğiniz takdirde "Excel Program Arşivi" bölümünde de paylaşabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir şekilde ihtiyacı olan kişilere ulaşır diye düşünüyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri