Çözüldü stok takibi biten ürün montajı yapılan ürün

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Fırat Gümüş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2007 EN
Konuyu Başlatan
Mrb Arkadaşlar.

Excel kullanıcısıyım ancak elimde bir iş var ben işin altından çıkamadım. bir elektrik firmasına fason işini aldı fırmamız ancak takibi artık sorun olmaya başladı. Kompozit den ürettiğimiz elektrik panolarını hamur maaliyetleri yanı sıra her bir pano için kullanılan civatalar menteşeler kilitler koliler derken bir anda yüzlerce kalem oluştu.
excel de kara düzen takip etmeye çalıştım ancak bir yerden sonra tıkandım. her bir panonun ürün ağacı dediğimiz içine hangi civata vs gidiyorsa var ancak bunu gelen stoklardan düsebilecek bir şey yapamadım
yani 500 20x30x17 pano ürettiysem otomatik stoklardan düşecek azalanları bildirecek ve döküm alabileceğim bir sistem. gelenleri sisteme giriyoruz ancak sistemden düşmek dert oluyor.
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
bu arada size Onur bey sayesinde ulaştım
işlerinizde başarılar dilerim
Fırat Gümüş

Ekli dosyalar

• imim STOK Takip QX.xlsx
    234.5 KB · Gösterim: 48
Çözüm
Hızlıca sizin için bir dosya hazırladım. Bu dosyadaki gibi data tutmanız daha kolay olur. Programın içerisine nasıl kullanacağınız ile ilgili açıklama yazdım. Çok hızlı yaptığım için detaylı kontrol etme fırsatım olmadı. Siz bu şekilde işinize yarar mı bir bakın. Daha sonra geliştirilebilir.

bmutlu966

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 365 EN
Hızlıca sizin için bir dosya hazırladım. Bu dosyadaki gibi data tutmanız daha kolay olur. Programın içerisine nasıl kullanacağınız ile ilgili açıklama yazdım. Çok hızlı yaptığım için detaylı kontrol etme fırsatım olmadı. Siz bu şekilde işinize yarar mı bir bakın. Daha sonra geliştirilebilir.

Ekli dosyalar

• imim STOK Takip QX.xlsm
    71 KB · Gösterim: 87
Çözüm

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba,
Stok takibi yapmanızda yardımcı olmak için daha fazla bilgiye ihtiyacımız olacak. Bir takım sorulara cevap bularak başlayalım;
1.) Gelen stoklar bir üretim prosesinden geçerek ürün olarak mı müşteriye teslim ediliyor?
2.) Üretim prosesinden geçerek müşteriye ürün olarak teslim ediliyorsa her ürün için bir ürün ağacı tanımlamanız gerekli, bu tanımlamayı yaptınız mı?
3.) Sadece adet mi takip edilecek yoksa fiyat takibi de yapılacak mı?
4.) Kritik stok seviyelerinde uyarı vermesini istiyor musunuz?

Bu liste uzar gider ama şimdilik bu temel soruları cevaplandırmak gerekir diye düşünüyorum.

Emre

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
64
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
@Fırat Gümüş Bu linkte benim sıfırdan tasarladığım üretim programı yapım videosu var. Yarı mamüllerden reçetelerine stokdan düşmesinden talep sotk yönetimine dısarıya verilen siparişe kadar takip edebiliyorsunuz.

Fırat Gümüş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2007 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Stok takibi yapmanızda yardımcı olmak için daha fazla bilgiye ihtiyacımız olacak. Bir takım sorulara cevap bularak başlayalım;
1.) Gelen stoklar bir üretim prosesinden geçerek ürün olarak mı müşteriye teslim ediliyor?
2.) Üretim prosesinden geçerek müşteriye ürün olarak teslim ediliyorsa her ürün için bir ürün ağacı tanımlamanız gerekli, bu tanımlamayı yaptınız mı?
3.) Sadece adet mi takip edilecek yoksa fiyat takibi de yapılacak mı?
4.) Kritik stok seviyelerinde uyarı vermesini istiyor musunuz?

Bu liste uzar gider ama şimdilik bu temel soruları cevaplandırmak gerekir diye düşünüyorum.
mrb
elimizde ürün ağacı var
biz kompozit elektrik panoları üretiyoruz. her birisine gelen civata menteşe sac vs farklı. birde kompozitden ürettiğimiz için hamurunuda biz üretip presliyoruz. kısacası hem cıkan bütün kutuların içine konan civata vb stok girişini yaptıkdan sonra düşmek hemde kullandığımız hamur dan ne kadar toplamda kullanmısız cıkan kutulardan da stokdaki ürünleri düşecek bir sistem

Fırat Gümüş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2007 EN
Konuyu Başlatan
mrb
teşekkür ederim ilginize. evet gercekden de güzel bir dosya. buna ürün ağacı ekleyip cıkanlarıda düşmesini sağlayabilirmiyiz
tekrar teşekkür ederim
firat gümüş

bmutlu966

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 365 EN
MRHB
TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZE. EVET GERCEKDEN DE GÜZEL BİR DOSYA. BUNA ÜRÜN AĞACI EKLEYİP CIKANLARIDA DÜŞMESİNİ SAĞLAYABİLİRMİYİZ
TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM
FİRAT GÜMÜŞ
Ürün ağacından kastınızı anlamadım. Ayrıca aynı sayfada ürün girişi yapabildiğiniz gibi çıkanı da aynı şekilde yazıp takip edebiliyorsunuz. Ayrıca bu datayı pivot yaparak da raporlamalar hazırlanabilir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar