Eğitim SQL İle Class Kullanarak Access Bağlantısı

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,

Access-Excel bağlantısı kurarak temel SQL komutları olan SELECT, UPDATE, INSERT, DELETE gibi komutları içeren küçük bir örnek yaptım.
Yapılan bu küçük çaplı örnek program kimsenin işine yaramayacak muhtemelen fakat mantık olarak yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Kodların arasına da bolca açıklamalar serpiştirdim.

Programda Baglanti classı ile ADODB'yi yönetme mantığı Encapsulation classı ile formdaki textboxları, comboboxları gruplama mantığı ve bunun ile tek bir prosedürden bütün textboxların change olaylarının yönetilmesi ve bunun bir class nesnesinde toparlanması gibi yöntemler gayet işinize yarayacak yöntemler diye düşünüyorum.

Programdaki diğer Kisi classı ise "Object Oriented Programming" adı verilen programlama yöneliminde yer alan entity (Varlık) mantığıdır. Bu mantıkla Veritabanındaki her tabloya ait bir class oluşturulup ve program içerisinde bütün işlemler bu classlar aracılığı ile yürütülür. (Entity gerçek programlamada bu mantıktan çok daha farklı ve verimli bir şekilde kullanılıyor elbette ama elimizdeki kodlama dili ile bundan çok daha fazlasını beklemek de olmaz diye düşünüyorum.)

Ekli dosyalar

• Örnek.zip
    83 KB · Gösterim: 7

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Ayrıca dosyaya arama sayfası eklendi. Arama yapabilmek için listview üzerinde sağ tıklayıp açılan menüde filtrele butonuna basarsanız filtrele menüsü çıkacaktır. Çıkan pencerede istenen değerler yazılıp filtre butonuna basıldığında form üzerindeki listede filtreleme yapacaktır.

aramanın sonuna % işareti koyarak kısmi arama gerçekleştirebilirsiniz örneğin aegnor'u aramak için aeg% ya da ae% gibi değerler yazarsanız sonuç getirecektir.

Ekli dosyalar

• Örnek.zip
    103 KB · Gösterim: 16
Son düzenleme:

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,868
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
çok teşekkürler aeGNoR hocam)

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Elinize sağlık hocam.

Denememde gördüğüm eksikleri yazayım.
Gifteki gibi Hepsi seçilince tümünü filtrelemiyor.

Birde Kaydet butonu var o ID değerine göre kaydet yada güncelle olarak değişebilir bence hezaman kaydet olarak ekranda görüküyor.
Yani ID -1 ise Caption Kaydet değilse Güncelle olarak görükebilir.

Bu dediklerimi ben hallettim ama sizde düzenleyip güncellerseniz bence kullanan kişiler için daha iyi olur.

11.gif

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Elinize sağlık hocam.

Denememde gördüğüm eksikleri yazayım.
Gifteki gibi Hepsi seçilince tümünü filtrelemiyor.

Birde Kaydet butonu var o ID değerine göre kaydet yada güncelle olarak değişebilir bence hezaman kaydet olarak ekranda görüküyor.
Yani ID -1 ise Caption Kaydet değilse Güncelle olarak görükebilir.

Bu dediklerimi ben hallettim ama sizde düzenleyip güncellerseniz bence kullanan kişiler için daha iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 24199
Akşam yüklerken kadın erkek denemesi yapmıştım gelmişti ama tekrar bi inceleyeyim. Kaydet butonu için söylediğin yapılabilir tabi ama buradaki asıl maksadım genel olarak Baglanti classını insanların kullanımına sunmaktı. Bir de text change olaylarını bir classa toplamaktı. Her projede tekrar tekrar con nesnesi rs nesnesi vb. Üretip durmaktansa tek bir yerde nesneyi yazıp nesneyi her defasında oradan çağırmakı.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Bu arada cinsiyet için şu aklıma geldi. Form açılırken hepsi yazıyor ama seçmeden değer almıyor olabilir. Yani filtre ekranını açın önce erkek ya da kadını seçin filtrele demeden tekrar hepsine getirin sonra filtreleye basın. Bir de öyle deneyin bakalım gelecek mi.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Bu arada cinsiyet için şu aklıma geldi. Form açılırken hepsi yazıyor ama seçmeden değer almıyor olabilir. Yani filtre ekranını açın önce erkek ya da kadını seçin filtrele demeden tekrar hepsine getirin sonra filtreleye basın. Bir de öyle deneyin bakalım gelecek mi.
Evet geldi ama seçmeden gelmiyor neyse ben önceki yazdıklarımı ayarlamıştım exceli de yüklemiş olayım.
Tabii dediğiniz gibi amaç class olduğu ama çok kullanıcı yapayacak diye düşünmüştüm.

Kolay gelsin abey.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsm
    72.7 KB · Gösterim: 10

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
867
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Şu cinsiyet araması için Kisi classında CinsiyetFiltre diye property var. Onun default değeri 0 getirilebilir Class_Initialize() olayında.

Son düzenleme:

Konuyu okuyanlar