• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sorguda veri Türü uyuşmazlığı hakkında

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Herkese sağlıklı günler dilerim.
Internetten bulduğum Personel izinlerini takip eden bir excel çalışmasını kendi programıma entegre ederken bir veri türü uyuşmazlığı hatası alıyorum . Userform_personeller sayfasından düzenle butonuna basarak listboxtan bilgileri frmPersonelKayit formuna çekerken, TCKN numarasının kaydolduğu Personel_Bilgileri sayfasında TCKN hücre değeri metin de olsa sayısal da olsa ölçüt ifadesinde veri türü uyuşmazlığı hatası alıyorum. Bana illallah ettiren tek tırnak çift tırnak sayısal metinsel farklılıklarına göre Sorguyu nasıl düzenlemeliyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• KT GRUP forum hata.xlsm
    281.3 KB · Gösterim: 7
  • TCKN.png
    TCKN.png
    24.9 KB · Gösterim: 9
  • veri türü uyuşmazlığı.png
    veri türü uyuşmazlığı.png
    24.6 KB · Gösterim: 9
TCKN tablonuzda sayımı metin mi? Burada aldığınız değer metin yani string ifade eğer sayı ise me.listbox,,, yazan kısmın başına cdbl(me.list...) yazın düzelir

TCKN tablonuzda sayımı metin mi? Burada aldığınız değer metin yani string ifade eğer sayı ise me.listbox,,, yazan kısmın başına cdbl(me.list...) yazın düzelir
Adnan hocam excel sayfasında hücreleri sayısala çevirdim ama hata aynen devam. Kod sayfaya kaydı genel olarak kaydediyor kayıt yapıldığında. Normalde her iki tarafıda metinsel yaptığımda kodun yürümesi lazım ama 2 türlüde yürümüyor. Başka bir teranne var sanki ama bilemedim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    10.7 KB · Gösterim: 4
bu şekilde deneyiniz. tek tırnak sorun çıkartırsa tek tırnak yerine 2 tane çift tırnak koyun

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Sayfa adını doğru yazdığınızdan emin olun

Sayfa adını doğru yazdığınızdan emin olun
Adnan Hocam bu kod çalıştı. Fakat benim anlamadığım şey şu. Bu kod metinsel lfade olarak sayfaya gönderiliyor. Ama sayfadaki sütunun hücre özelliğini Genel, Metin yada Sayı olarak da seçsek bu kod çalışıyor. Yani giden ile karşılayan ölçütler farklı olmasına rağmen nasıl çalışıyor. Özellikle aslında sayı olan ama metinsel olarak userformdan excel sayfasına kaydetmek istediğim textboxdaki TCno gibi bir veriyi, excel sayfasında metinsel olarak saklanan sayı şeklinde hataya düşmemesi için nasıl formatlamalıyım. VBA yada ADO ile kayıt yaparken bu format değişir mi. halily hocamın daha önce bu konudaki önerisi vardı onu da uyguladım sonuç değişmedi yada ben yanlış uyguladım. Metinsel olarak saklanan sayıya dönüşüyor, gönderdiğim değer. Ben sayının (TCKN) excel hücresine metinsel olarak kaydedilmesini istiyorum. Uzun oldu umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Recordset biraz kafasına gore takılır, yanılmıyorsam siz sayfayı ne olarak ayarlarsanız ayarlayın ilk 8 yada 16 satıra bakıp veri türüne ona gore karar veriyor
Eğer siz IMex=1 gibi bir ayarlama yaparsanız - ki bu durumda ilgili tabloda ekleme ve güncelleme yapamıyorsunuz ama emin değilim- tüm alanlar metin gibi varsayılır.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri