Çözüldü Sevkiyat Performansı

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

sümme

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Ekteki dosyada sevkiyat performans ve teslim adet performans için hazırladığım dosya var, yapmak istediğim
örnek,
Termin Tarihi: 05.01.2024
Gerçekleşen teslim Tarihi:08.01.2023
Fark:3 gün
3 gün geç teslim olmuş, performansım 3 gün üzerinden %98 göstersin gibi
Aynı şekilde erken teslim şeklinde

Sipariş adet:5000
Gerçekleşen adet:4800
Fark:200 adet eksik gitmiş
200 adet için performansım %95 göstersin gibi
Aynı şekilde fazla gittiğinde

Zamanında ve tam adet gittiğinde %100 göstersin

tablonun yanında erken gitti, geç gitti, eksik gitti, fazla gitti ise % olarak değerler tanımladım buna göre excel yan sayfada çalışma yaptım ama çok sağlıklı sonuçlar vermiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yada farklı bir formül varsa kullanılan oda olabilir.

Ekli dosyalar

• Süreç ve Performans İzleme Formu - Lojistik-.xlsx
    1.3 MB · Gösterim: 7

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
hocam bu şekilde performans hesaplamak istiyorsanız önce kriteri belirlemeniz gerekiyor 3 gün geç kalınca %98 demişsiniz. Bunun matematiğe dökülmesi için parametre oluşturmanız lazım. Her 3 günde bir %2 mi olacak bu durumda performansın sıfırlanması için 300 gün geçmesi lazım buda sağlıklı bir yüzdelik olmaz. Aynısı sipariş adeti içinde geçerli.

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
613
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
merhabalar

Ekli dosyalar

• Süreç ve Performans İzleme Formu - Lojistik- (3).xlsx
    1.3 MB · Gösterim: 5
Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,524
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sevkiyat performansı böyle olmaz. Maximum sevkiyat miktarı belirlenmeli. Mesela 4500 gibi sevkiyattaki dağıtım bu rakama göre hesaplanır ve tutarlı olur. 4500 rakamı çalışan kişi sayısı ve dağıtılan malzemenin ebadı gibi hususlar göz önünde bulundurularak yapılır. bir kişinin günde ne kadar sevkiyat yapabileceği belirlenmelidir. Buna göre kriterleri belirleyip dönüş yapınız

Son düzenleme:

sümme

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, her sevkiyatta adet değişiyor müşteri ne kadar isterse bazen 100 bazen 20.000 adet benim yapmak istediğim 1 müşteri için, istediği adedi tam ve zamanında teslim etmem, EĞER geç teslim edersem performansım zaten düşer, bazı müşterilerimizde erken istemiyor bunun için yan sütunda erken-geç/fazla/eksik kriterleri oluşturdum buna göre performans hesaplama yanlış mı olur?
miraga' nın yaptığı formul kriterlere göre doğru sonuç veriyor şu an teşekkür ederim.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
51
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Merhaba, her sevkiyatta adet değişiyor müşteri ne kadar isterse bazen 100 bazen 20.000 adet benim yapmak istediğim 1 müşteri için, istediği adedi tam ve zamanında teslim etmem, EĞER geç teslim edersem performansım zaten düşer, bazı müşterilerimizde erken istemiyor bunun için yan sütunda erken-geç/fazla/eksik kriterleri oluşturdum buna göre performans hesaplama yanlış mı olur?
miraga' nın yaptığı formul kriterlere göre doğru sonuç veriyor şu an teşekkür ederim.

mirağa T:W sütunlarına bir parametre oluşturmuş işte söylediğimiz kriter bu, sahada işin içinde siz olduğunuz için kriterleri sizin oluşturmanız lazım EĞER bu performansa göre bir ücret dağılımı ve işe devam edilip işten çıkarma gibi durumlarınız var ise daha adil olmanız gerekmektedir.

sümme

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
T:W sütunlarındaki parametrelerini oluşturmuştum tabloda sadece formül kısmında takılmıştım teşekkürler, sevkiyat performans sonuçları ücret dağılımını etkileyecek bir performans değil bizde,
Lojistik süreç göstergesi olarak örneğin %80 olursa düzeltici faaliyet oluştur gibi kalite belgesi için gerekli

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar