• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Seçili yıl ve aya göre ortalama almak istiyorum.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

gy121

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Formül mantığını satır bazında, ayrı ayrı hesapladım fakat, A1 deki seçili yıl ve ilgili aylara göre bu formülü formülü nasıl oluştururum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Not: Kitapta ayrıntılı açıklamayı yaptım.

Ekli dosyalar

• Enflasyon.xlsx
    20.4 KB · Gösterim: 9
merhabalar
B3 hücresine kopyalayıp sonrasında altındaki hücrelere uygularmısınız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

merhabalar
B3 hücresine kopyalayıp sonrasında altındaki hücrelere uygularmısınız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Merhaba. Ben sizin yazdığınız formülü endeks olarak B sütununda hesapladım. F3 de 72,45 çıkması gerekiyor. G3 de formülde hesaplama mantığı var. ( =EĞER(B3="";"";EĞERHATA((ORTALAMA(U22:AE22;T23)/ORTALAMA(U21:AE21;T22)-1);0))*100) Fakat seçili yıl ve aya göre hesapmak istiyorum. Benim yazdığım formüle göre yıl ve aya göre hesaplasın indis veya düşeyara olabilir ama ben yapamadım.

Merhaba. Ben sizin yazdığınız formülü endeks olarak B sütununda hesapladım. F3 de 72,45 çıkması gerekiyor. G3 de formülde hesaplama mantığı var. ( =EĞER(B3="";"";EĞERHATA((ORTALAMA(U22:AE22;T23)/ORTALAMA(U21:AE21;T22)-1);0))*100) Fakat seçili yıl ve aya göre hesaplamak istiyorum. Benim yazdığım formüle göre yıl ve aya göre hesaplasın indis veya düşeyara olabilir ama ben yapamadım.
Formül mantığı;
Formül 2023 Ocak ayı için=EĞER(B3="";"";EĞERHATA((ORTALAMA(U22:AE22;T23)/ORTALAMA(U21:AE21;T22)-1);0))*100
Açıklaması =EĞER(B3="";"";EĞERHATA((ORTALAMA(2022 Şubat ile 2023 Ocak arası )/ORTALAMA(2021 Şubat ile 2022 Ocak arası)-1);0))*100

kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• Enflasyon.xlsx
    21.9 KB · Gösterim: 5
kontrol edermisiniz
Hocam doğru sonuç veriyor elinize sağlık fakat, K sütununa kadar sileyim dedim formüller bozuluyor. Kesip kopyaladım, taşıdım ama gene bozuldu. Size zahmet olmazsa K sütununa kadar geri çekebilir misiniz? Ben dosyayı yükledim tekrar.🙏

Ekli dosyalar

• Enflasyon.xlsx
    34.7 KB · Gösterim: 3
Miraga kendi dosyasında gerekli düzenlemeyi yapacaktır.

Bu çözüm alternatif olsun...

Öncelikle
Formüller >>> Ad Yöneticisi >>> Yeni yolunu takip ederek
p adında Ad Tanımlaması yapın. Bu ad tanımlaması, formülde birkaç yerde kullanılmaktadır.
Formülü
Kod:

G3 hücresine DİZİ Formül olarak ( Formülün hücreye girişi CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3üne aynı anda basılarak yapılmalı)
Kod:

Not : Bu formül dosyada I3 hücresindedir.

Dosyanız ektedir... İncelersiniz...

Ekli dosyalar

• Enflasyon_01.xlsx
    39.6 KB · Gösterim: 4

Öncelikle
p adında Ad Tanımlaması yapın. Bu ad tanımlaması, formülde birkaç yerde kullanılmaktadır.
Formülü
Kod:

G3 hücresine DİZİ Formül olarak ( Formülün hücreye girişi CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3üne aynı anda basılarak yapılmalı)
Kod:

Dosyanız ektedir... İncelersiniz..
Hocam A1 deki yıl için 2024 ü seçemiyorum. En son 2023 çıkıyor. Formülü bozmak istemedim. belki formülleriniz bozulur diye. Bu formülü =KAYDIR($K$3;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($K:$K)-2;1 veri doğrulama olarak girsem bir sıkıntı olur mu? Siz bu formülle değiştirmişiniz. =KAYDIR($K$3;1;;KAÇINCI(YIL(BUGÜN()-45);$K$3:$K$68;0)-1) bu da 2023 den sonra seçim yaptırmıyor.

göndermiş olduğum dosyada seçilebiliyor neyi kast ediyorsunuz tam bilemedim
1707202592249.png

Öncelikle
Formülü
Kod:

Kod:

Dosyanız ektedir... İncelersiniz...
52779 Hocam A1 deki veri doğrulamaya =KAYDIR($K$3;;;TOPLA.ÇARPIM(($K$3:$K$1000<>"")*($K$3:$K$1000<>0))) girdim. 2024 seçince B de endex çıkmazsa boş gösterebilir misiniz? Sadece altta gönderdiğim dosyaya bir formül daha eklerseniz işimi görür.
Şu formülünüzü sadece dosyamda kullandım. buna ek olarak eğer(b3="";"" gibi. ben yazdım fakat formül bozuldu. siz yazabilir misiniz? Aşağıdaki dosyadaki formül. =EĞER(VE($A$1>2004;$B3<>"");EĞERHATA((ORTALAMA(EĞERHATA(KAYDIR($W$3;KAÇINCI($A$1-1;$K$3:$K$68;0)-1;;;SATIRSAY($A$3:$A3)-12);0);KAYDIR($L$3;KAÇINCI($A$1;$K$3:$K$68;0)-1;;;SATIRSAY($A$3:$A3)))/ORTALAMA(EĞERHATA(KAYDIR($W$3;KAÇINCI($A$1-2;$K$3:$K$68;0)-1;;;SATIRSAY($A$3:$A3)-12);0);KAYDIR($L$3;KAÇINCI($A$1-1;$K$3:$K$68;0)-1;;;SATIRSAY($A$3:$A3)))-1);0)*100;"")

Ekli dosyalar

• Tüfe hesabı.xlsx
    20.7 KB · Gösterim: 2
Miraga hocam sizin de dosyanıza ek olarak 52779 hocama dediğim gibi bir şart daha ekliyebilirmisiz? B4="";"" gözüksün. Gerçi sizin dosyada bu şart var ama çalışmıyor.

İkinizin de dosyasını aşağıdaki çalışma kitabına ekledim. Tabi sizleri yormayacaksam
tesekkur.png

Ekli dosyalar

• 52779 ve Miraga Hoca.xlsx
    33.2 KB · Gösterim: 3
Hocam A1 deki yıl için 2024 ü seçemiyorum. En son 2023 çıkıyor. Formülü bozmak istemedim. belki formülleriniz bozulur diye. Bu formülü =KAYDIR($K$3;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($K:$K)-2;1 veri doğrulama olarak girsem bir sıkıntı olur mu? Siz bu formülle değiştirmişiniz. =KAYDIR($K$3;1;;KAÇINCI(YIL(BUGÜN()-45);$K$3:$K$68;0)-1) bu da 2023 den sonra seçim yaptırmıyor.
Evet...
Ben Veri olmayan boş yıllar çıkmasın, daha rahat bir seçim yapılabilsin istedim. Yıla ait ilk enflasyon verisi Şubat 15 gibi işlenmiş olarak düşündüm. O nedenle YIL(BUGÜN()-45) ibaresi kullandım. Şubat ortasından sonra 2024 de açılır listede olup seçilebilecektir.

Açılır liste için istediğiniz formülü yazın. Herhangi bir problem olmayacaktır.

=EĞER(VE($A$1>2004;$B3<>"");EĞERHATA((ORTALAMA(EĞERHATA(KAYDIR($W$3;KAÇINCI($A$1-............
Evet bu formül, sizin anlattığınız yapıya uygun hazırlanmıştı.
Veri listesi 2003 den başlıyor. Verilerden hareketle sonuçların oluşabilmesi için 1 ve 2 yıl önceki verilerin değerlendirilmesine ihtiyaç var.
Buna göre, ancak 2005 den itibaren sonuçlar elde edilebilir ve A1 >2004 ibaresi o nedenle eklendi..

Kaldırmak isterseniz de kaldırırsınız yani EĞER($B3="";"";EĞERHATA(..........*100) şeklinde yapabilirsiniz. Ama 2004 yılını seçtiğinizde sonuçların hatalı olacağını da biliniz...

İlla ki, EĞER($B3="";"" gibi bir yapıyı kullanacak ve de 2004 ü de kriter olarak kullanacaksanız da
EĞER(YADA($A$1<=2004;$B3="");"";EĞERHATA(..........*100) şeklinde yapabilirsiniz

Evet...
Ben Veri olmayan boş yıllar çıkmasın, daha rahat bir seçim yapılabilsin istedim. Yıla ait ilk enflasyon verisi Şubat 15 gibi işlenmiş olarak düşündüm. O nedenle YIL(BUGÜN()-45) ibaresi kullandım. Şubat ortasından sonra 2024 de açılır listede olup seçilebilecektir.

Açılır liste için istediğiniz formülü yazın. Herhangi bir problem olmayacaktır.

Evet bu formül, sizin anlattığınız yapıya uygun hazırlanmıştı.
Veri listesi 2003 den başlıyor. Verilerden hareketle sonuçların oluşabilmesi için 1 ve 2 yıl önceki verilerin değerlendirilmesine ihtiyaç var.
Buna göre, ancak 2005 den itibaren sonuçlar elde edilebilir ve A1 >2004 ibaresi o nedenle eklendi..

Kaldırmak isterseniz de kaldırırsınız yani EĞER($B3="";"";EĞERHATA(..........*100) şeklinde yapabilirsiniz. Ama 2004 yılını seçtiğinizde sonuçların hatalı olacağını da biliniz...

İlla ki, EĞER($B3="";"" gibi bir yapıyı kullanacak ve de 2004 ü de kriter olarak kullanacaksanız da
EĞER(YADA($A$1<=2004;$B3="");"";EĞERHATA(..........*100) şeklinde yapabilirsiniz
Hocam benim o kadar formül bilgim yok. En son attığım dosyaya uyarlıyabilirmisiniz size zahmet olmazsa. 13 nolu mesajda en son düzenlenmiş dosyanız mevcut. Ben verileri zamanım oldukça giriyorum. yani illa belli bir ayda değil topluda girebilirim. 24 ay önceki formül kullanıldığı için 2003-2004 yılları formül sonuçları açıkça benim için önemli değil 2005 den itibaren sonuçlar açıkçası düzgün çıksın yeter. Tabi zamanınızı almayacaksam.
tesekkur.png

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri