• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sayfayı Seçip Satır Numarasına Göre Veri Alma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

lion2577

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
16
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba aşağıdaki konularda yardımcı olur musunuz lütfen.

1. B-2 dosyası A dosyasının ilk sayfasını baz alarak verileri alıyor. B-2 dosyası verileri alırken sayfa ismi sorup oradaki verileri alabilirmi.

2. B-2 dosyası, A dosyasındaki ilk sayfadan sıra noyu bulup verileri oradan getiriyor. Verileri sıra nodan değilde excelin satır numarasına göre getirebilir mi?

Şimdiden teşekkür ederiz.

Ekli dosyalar

• A.xlsx
    9.6 KB · Gösterim: 7
  • B-2.xlsm
    29.2 KB · Gösterim: 2
Merhaba, elbette mümkün, lakin neden farklı farklı iki dosya?
Dosya yerine sayfa eklememenizin sebebi?
Biraz farklı düşünün daha güzel çözümler bulursunuz.
Bir dosyada çalışılırsa 10 satır kod yazılır, ikinci dosyada olursa 35 satırdan fazla kod yazılır.
Tekrar düşünün

excelin SATIR numarasına
Bu kısım nasıl olacak?
Dün baktığımda sütın adı olarak satır numara yoktu.
Satır no dediğiniz hangi sütun oluyor?
Akşam müsait olunca bakmaya çalışırım dediğimi açıklarsanız.
Ayrıca userform ile yapın yazmıştım mantıken bence yinede siz bilirsiniz

Bu kısım nasıl olacak?
Dün baktığımda sütın adı olarak satır numara yoktu.
Satır no dediğiniz hangi sütun oluyor?
Akşam müsait olunca bakmaya çalışırım dediğimi açıklarsanız.
Ayrıca userform ile yapın yazmıştım mantıken bence yinede siz bilirsiniz
Refaz kardeşim bazı dosyalarda sırano sütunu olmayabiliyor. Bundan dolayı satır noya göre veri getirmesi daha uygun olur. Birde çoklu sayfalı dosyalar var. Bundan dolayı sayfa seçiminde olması gerekiyor. Yoksa ilk sayfadan veri çekiyor.

Satır no nasıl bulunacak işte problem bu hocam.
Yani benzersiz alan olacakki o kriter ile aranacak.
Dediğim gibi satır no nasıl bulunacak bir açıklayın olursa yaparız.

Bu satır olayını sizse tam bilmediğiniz ve mantıksız olduğu ve yapılayamayacağını düşündüğüm için Ado yerine kapalı exceli açtırıp ordan bir değişcek yada getirilecek veriler için satır yeni örneğin A5:k5 aralığını seçersiniz ve kod ile bu satıra göre yapabiliriz bu sayde sayfa seç olayınsanda kurtulursunuz.
Bu yazdığımı akşam hallederim.
A5:k5 yerine tek A5 de seçilir örneğin.

Satır no nasıl bulunacak işte problem bu hocam.
Yani benzersiz alan olacakki o kriter ile aranacak.
Dediğim gibi satır no nasıl bulunacak bir açıklayın olursa yaparız.
Hücre sayısı varya aşağı doğru artan

Hücre sayısı varya aşağı doğru artan
Sayın hocam bir gif yada bir video yada resim yapıp açıklayıp yollayın anlaşamıyoruz.
Satır no 1,2,3......gibi gider ama biz hangi satırı getireceğimizi koda nasıl anlatacağız problem bu ama aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz.

Sayın hocam bir gif yada bir video yada resim yapıp açıklayıp yollayın anlaşamıyoruz.
Satır no 1,2,3......gibi gider ama biz hangi satırı getireceğimizi koda nasıl anlatacağız problem bu ama aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz.
Aynen dediğiniz gibi. Sıra no yerine hücre satır numarasına göre veriyi getirecek. Örneğin 2 sıra nolu verileri getirmek isteyelim. Bu veriler 3. satırda kayıtlılar. Biz sorguda 3 yazıcaz.

Bu veriler 3. satırda kayıtlılar. Biz sorguda 3 yazıcaz
3 yazılacağını nasıl bileceksiniz peki?
Kapalı sayfayu açtırmadan satır no hangisi olduğunu görmeden yani.
Yada B1 hücresinemi satır no yazacaksınız kapalıdaki verileri görmeden.
Sayın abey sizin için en hayırlısı önceden yazdığım gibi kapalı exceli açtıracağız ve ordan getireceğiniz hücre aralığını seçeceksiniz bu kadar yoksa durum vahim.

3 yazılacağını nasıl bileceksiniz peki?
Kapalı sayfayu açtırmadan satır no hangisi olduğunu görmeden yani.
Yada B1 hücresinemi satır no yazacaksınız kapalıdaki verileri görmeden.
Sayın abey sizin için en hayırlısı önceden yazdığım gibi kapalı exceli açtıracağız ve ordan getireceğiniz hücre aralığını seçeceksiniz bu kadar yoksa durum vahim.
Sen nasıl dersen öyle olsun kardeşim. Ustanın işine karışılmaz.

Hocam yapacağım işlem çok badit olacak inanın.Sayfa mayfa seçme işe uğraşmayacaksunız tabii sayfalar gizli olmamak şartıyla.

Ekli dosyalar

• Neuer Ordner.zip
    41.8 KB · Gösterim: 3
Videoyu izleyin.

Kardeşim eline emeğine sağlık. Çok teşekkür ederiz. A dosyasını açtıktan sonra hiç kapanmasmasını istiyorsak kodun neresinde değişiklik yapmamaız gerekiyor. Hem veri getirirken hemde kayıttan sonra.

Kardeşim eline emeğine sağlık. Çok teşekkür ederiz. A dosyasını açtıktan sonra hiç kapanmasmasını istiyorsak kodun neresinde değişiklik yapmamaız gerekiyor. Hem veri getirirken hemde kayıttan sonra.
Rica ederim.Kapanmaöa için kodlarda close var onlar silinecek.

Bide diyelimki açık bir dosya var oradan seçim yaparak verileri getirmek ve yine açıkken kaydetmek için nasıl bir yol izleyebilirz.
Sayın hocam zaten bu şekilde açtıktan sonra ve satır seçtikten sonra açılan dosyadada işlem yapıp kaydededip kapatabilirsiniz :)
Heralde üçüncü yazışım olacak normalde bir userform içine textboxlar artı sayfalar için yada listbox yada combobox artı veriler için bir listbox eklemeniz gerekiyor mantıken ama kendim çalıp kendim oynuyorum :)

Dosyanızdaki butonları bile ben ekledim.Bence kendinizi hiç incitmiyorsunuz sanıyorum yanlış anlamayın :)

Dosyanızdaki butonları bile ben ekledim.Bence kendinizi hiç incitmiyorsunuz sanıyorum yanlış anlamayın :)
Kardeşim inanki hakkın ödenmez. Fakat kod yazmak konusunda çok zayıfız. Anlasak sorun değil inanki size söylemeden kendimiz hallederiz. Sizleride meşgul etmek ve hakkınıza girmek istemeyiz. Yapmasanızda olur canınız sağolsun sorun değil.

Kardeşim inanki hakkın ödenmez. Fakat kod yazmak konusunda çok zayıfız. Anlasak sorun değil inanki size söylemeden kendimiz hallederiz. Sizleride meşgul etmek ve hakkınıza girmek istemeyiz. Yapmasanızda olur canınız sağolsun sorun değil.
Sayın hocam biliyorum anlamadığınızı lakin bir userform,textbox gibi nesneler eklemeyide bilmiyorsunuz Zaten google yada youtubeye yazsanız tonlarca vardır.Yada foruma sorsanız nasıl eklenir diye o da olur.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri