• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Sayfaya yeni sütun ekledikçe başka sayfada en son 13 sütunu göstermek

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ereder

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Önceki çözüldü olarak kapanan başlığımdaki çözümü uygulayamadığım için çok özür dileyerek, derdimi tam anlattığımı düşündüğüm yeni başlık açmak zorunda kaldım. Bilmeden forum kurallarına aykırı davrandıysam kusura bakmayın.

Elimde, sayfa2'de, kronolojik olarak ekleme yaptığım çeyreklik şirket bilançosu var.

sayfa3'te belirlediğim alanda (B-N sütunları) önceki sayfadaki en son eklenmiş 13 bilançoyu görmek istiyorum.
(zamanla sayfa 2'ye yeni sütun eklesem de hep en son 13 sütun sayfa3'te gösterilsin istiyorum).

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• xx2.xlsx
    132.1 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Formülle çözüm olarak
(Bir önceki sorunuzdaki formülün mantığı kullandı.)

1 - Tüm 13 kolon veride, tekrar tekrar hesaplanmaması için A2 hücresinde Sayfa2 nin 2. satırına göre Son DOLU kolon numarası formülle hesaplandı. Ve tüm formüllerde bu değer kullanıldı.
A2 hücresindeki formül
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

2 - Sayfa2 nin son 13 kolonu için,
B1 hücresine yazılır ve sağa ve aşağıya doğru kopyalanır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Deneyin, dosyayı her açılışta istediğiniz B:N aralığını göreceksiniz olacak

Ekli dosyalar

• xx2.xlsm
    153.9 KB · Gösterim: 2

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-12-29 012311.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-12-29 012311.jpg
    273.5 KB · Gösterim: 3
  • Ekran görüntüsü 2023-12-29 012244.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-12-29 012244.jpg
    211 KB · Gösterim: 3
O sütunları deneme için yaptım siz silin o sütunları. Onu da yapın artık. Dosyanızı kaydedip kapatın tekrar açın düzelir.

O sütunları deneme için yaptım siz silin o sütunları. Onu da yapın artık. Dosyanızı kaydedip kapatın tekrar açın düzelir.
hocam öncelikle elinize sağlık.

bahsettiğim boşluk kullandığınız makrodan dolayı oluşuyor diye düşünerek yazmıştım,

şuan 3 problem var:
1) sayfa2'deki son 13 sütun yerine ilk 13 sütun gösteriliyor.
2) yapılan değişiklik belge kapatılıp tekrar açılınca yansıyor.
3) bir de çözümü makro değil de formülle nasıl yapabiliriz (indis vs kullanarak) asıl merak ettiğim bu idi.

tekrar teşekkür ederim.

Formülle çözüm olarak

1 - Tüm 13 kolon veride, tekrar tekrar hesaplanmaması için A2 hücresinde Sayfa2 nin 2. satırına göre Son DOLU kolon numarası formülle hesaplandı. Ve tüm formüllerde bu değer kullanıldı.
A2 hücresindeki formül
Kod:

Kod:

Ekli dosyalar

• xx2.xlsx
    168 KB · Gösterim: 2
Çözüm
Çözüldü - İlk sayfaya yeni sütun ekledikçe başka sayfada hep son 4 sütunu göstermek istiyorum

önceki başlıktaki @52777 hocamın çözümünü uyarlayabildim ve sorunu istedğim gibi çözdüm.

merak edenler için aşağıdaki formülü sayfa3'teki B1 hücresine yazıp (tüm formül süslü parenteze alınacak) aşağı ve sağa çekince son 13 sütun gösteriliyor.

Kod:

dosyanın en son hali:

Ekli dosyalar

• xx3.xlsm
    177.3 KB · Gösterim: 0
Formülle çözüm olarak

A2 hücresindeki formül
Kod:

Kod:
hocam tekrar merhabalar :)

ben yazana kadar siz yine çözmüşsünüz.

sizin çözümü de inceleyeceğim, bakış açınız çok şey kattı, ne kadar teşekkür etsem azdır.

elinize sağlık...

Formülle çözüm olarak

A2 hücresindeki formül
Kod:

Kod:

yeni çözümünüzü de inceledim, mükemmel olmuş.

ayrıca üşenmeyip formülün mantığını da yazmışsınız, çok ders verici oldu benim için.

her şey için çok teşekkür ederim tekrar...

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime çok sevindim..

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri