• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü sayfalar arasındaki veri doğruluk kontrolü

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

makgul

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Herkese selamlar arkadaşlar Macro ile yapmak istediğim şey Data Hazırlık sayfasını kullanıcı dolduruyor kullanıcının doldurduğu İşyeri İşlem kodu İşlem Tanımı başlıklarının altı genelde yanlış oluyor bende bu işlem yanlış olmasın diye 2 sayfa hazırladım doğru verileri içeren 2 sayfa macrodan istediğim şey kullanıcının verilerini kontrol etsin yanlış olan verileri kırmızıya boyasın ve işin sonunda kullanıcıya işte

Hatalı İşyeri : 0
Hatalı İşlem kodu : 0
Hatalı İşlem Tanımı : 0
Hatalı işlemler kırmızıya boyandı lütfen kontrol ederek tekrar çalıştırın die bi Message box göstersin istedim sabahtan beri bununla uğraşıyorum
uğraştığım kod aşağıdaki gibidir Kodun yanlış olduğunu düşünüyorsanız değiştirebilirsiniz VBAda yeniyim elimden geldiğince yapmaya çalıştım

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

örnek excel ektedir

Ekli dosyalar

• örnekkk.xlsx
    17.7 KB · Gösterim: 2
Merhaba

İstediğiniz böyle bir şey mi?

H, I ve J sütunlarında bulunan veriler, belirtilen sayfalarda var mı diye kontrol edilir, yoksa hücre Kırmızı renge boyanır.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Aynen Böyle bişi de hocam macro kodunun içerisine bir adet sayaç koysak ve sayaç en sonda kaç adet Hatalı satırın olduğunu söylese olurmu
çıktı olarak
hatasız bir işlem için ;
Hatalı İşyeri : 0
Hatalı İşlem kodu : 0
Hatalı İşlem Tanımı : 0
Hatalı işlemler kırmızıya boyandı lütfen kontrol ederek tekrar çalıştırın

Hocam tekrardan selamlar işlem tanımı kısmında boş olunca kırmızıya çevirmiyor diğer herşey çok güzel oldu emeğinize sağlık

Merhaba

Standart Metin sayfasında boş hücre var. Onun açıklamasını girmeniz yeterlidir.

1679053845375.png

dediğiniz gibi problemi çözdüm fakat farkına vardığım ufak 2 problem daha var
1. Aşırı derecede yavaş çalışıyor mesela 300 satırlık bir veri için 14 dk bekletti
2. olarakda şu İşlem kodu ve işlem tanımı aynı sayfada demek istediğim şey şu örneğin ;
WBAK001 BASKILI GOVDE AGIZ KESME doğru olan işlem kodu ve tanımı bu
kullanıcı tutup
WBAK001 BASKILI GOVDE FITIL KAYNAK
yazdı diyelim.
işlem kodu doğru fakat işlem tanımıda başka bir işlem kodunun tanımı bu yüzden işlem tanımınıda macro doğru olarak kabul etti
WBAK001 işlem kodunun doğru tanımı " BASKILI GOVDE AGIZ KESME" olmasına rağmen kırmızıya boyamadı

ve tekrar söylüyorum üstadım vba da yeniyim yazdığım kod belki performans kodu olmayabilir çünkü çok yeniyim
eğer göremediğim bir olay var ise veya daha basit bir yöntemi onunla tekar yazılabilir kod
tek istediğim diğer 2 sayfadan veriyi kontrol edip yanlış veride kırmızı yakması ve uyarı vermesi
şimdiden çok teşşekkürler
Saygılarımla
-Muhammed
dediğiniz gibi problemi çözdüm fakat farkına vardığım ufak 2 problem daha var
1. Aşırı derecede yavaş çalışıyor mesela 300 satırlık bir veri için 14 dk bekletti
2. olarakda şu İşlem kodu ve işlem tanımı aynı sayfada demek istediğim şey şu örneğin ;
WBAK001 BASKILI GOVDE AGIZ KESME doğru olan işlem kodu ve tanımı bu
kullanıcı tutup
WBAK001 BASKILI GOVDE FITIL KAYNAK
yazdı diyelim.
işlem kodu doğru fakat işlem tanımıda başka bir işlem kodunun tanımı bu yüzden işlem tanımınıda macro doğru olarak kabul etti
WBAK001 işlem kodunun doğru tanımı " BASKILI GOVDE AGIZ KESME" olmasına rağmen kırmızıya boyamadı

Merhaba

Bu şekilde işinizi görüyor mu? Kontrol eder misiniz?

Kod:

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri