• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Satıra yeni veri girildiğinde kayma yapıyor.

emre_44

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
VetExc Hocamın yardımıyla bir excel oluşturduk fakat şöyle bir sorun oluştu. Mesela A başlığının en altına yeni bir il eklediğimizde kayma oluyor sıralama karışıyor.

Ekli dosyalar

• örnek (9) (1) (2) (1).xlsx
    15.6 KB · Gösterim: 17
sıralama nasıl karışıyor. neye göre karışıyor. veya nasıl olması gerekir. yapmak istediğin nedir. mevut durum nedir. açıklarsanız. daha kolay yapılabilir.

Sayın emre_44 ;
Ortak_Akıl üstat sorulması gereken soruyu sormuş. Yapmak istediğinizi anlayabilirsek yardımcı olmaya çalışalım inşaAllah.

Sayın emre_44 ;
Ortak_Akıl üstat sorulması gereken soruyu sormuş. Yapmak istediğinizi anlayabilirsek yardımcı olmaya çalışalım inşaAllah.
Mesela hocam şöyle izah edeyim. Sizden en sol taraftaki A başlığının muş ilinin altına yeni bir il yada farklı birşey yazmanızı rica edeceğim. Ve sonra mor dolgulu yer ileri bir tarihe geçmiş oluyor. 01.01.2024'te olması gerekirken 02.01.2024'e atlıyor o il haliyle...
Sonradan eklenen illerin buraya yansıması tarihlerde atlama olmasına sebep oluyor. Çünkü bu satırlar sürekli aşağı çekilecek... Anlatabildim mi ? Teşekkür ettim.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    15.7 KB · Gösterim: 9
mor alan zaten 2.1.2024 bende bir değişiklik olmuyor. başka bir gören nasıl olduğnu açıklayabilir mi

Sizin bahsettiğiniz mr dolgulu yerde 3 adet hücre mevcut. Bular I12, J12 ve K12 hücreleri.
I12 ve J12 hücrelerinde elle yazılmış veri var. Dolayısı ile bu hücreler dinamik değil. İçerdiği veri sabit.
K12 hücresinde ise formül var ve K2 hücresinden başlayıp aşağı doğru devam eden bir formül. Siz Muş ilinin altındaki boş hücreye yani A12 hücresine bir il yazdığınızda (mesela Van) K sütunundaki formülün listeye Van ilini de eklemesi ve K12 hücresine formül sonucu Van ilinin gelerek formülün bu şekilde devam etmesi gayet normaldir. Yani mor dolgulu yer ileri tarihe geçmiyor. Sizin listeye eklediğiniz yeni şehir listeye ekleniyor. Zaten formüldeki amaç da bu değil mi? Tarihleri elle yazmışsınız. Liste değiştiğinde tarihler sabit kalmaya devam edecektir.

Sizin bahsettiğiniz mr dolgulu yerde 3 adet hücre mevcut. Bular I12, J12 ve K12 hücreleri.
I12 ve J12 hücrelerinde elle yazılmış veri var. Dolayısı ile bu hücreler dinamik değil. İçerdiği veri sabit.
K12 hücresinde ise formül var ve K2 hücresinden başlayıp aşağı doğru devam eden bir formül. Siz Muş ilinin altındaki boş hücreye yani A12 hücresine bir il yazdığınızda (mesela Van) K sütunundaki formülün listeye Van ilini de eklemesi ve K12 hücresine formül sonucu Van ilinin gelerek formülün bu şekilde devam etmesi gayet normaldir. Yani mor dolgulu yer ileri tarihe geçmiyor. Sizin listeye eklediğiniz yeni şehir listeye ekleniyor. Zaten formüldeki amaç da bu değil mi? Tarihleri elle yazmışsınız. Liste değiştiğinde tarihler sabit kalmaya devam edecektir.
Hocam beni anlamışsınız aslında. Ama olsy şu ben buraya 100 satır aşağı formülü çektim diyelim. Ama sol tarafa van ilini eklersem bütün tarih ve iller aşağı kaymış olacak. Dolayısıyla yanlış veri çıkaracak bana. Ha a2 den a11 e değişiklik yapsam o benim işime geliyor sıkıntı yok. Ama yeni il ekleyince tarihe ve sıralamaya kayma yapıyor .

Aslında konuyu anlamaya çalışıyoruz, ki çözüm üretebilelim.
Kayma meydana geliyor dediğiniz I sütununun formüllü olması durumunda illere bağlı veriler otomatik gelecektir. Şayet illere bağlı tarihler manuel ve bir kez giriliyor ise, başka bir sayfada illere bağlı tarihler manuel eklenip, oradan illere bağlı tarihler otomatik çekilebilir. Bu durumun en iyi çözümlenmesi yine sizin bir kaç sayısal örnek vererek excel sayfasında il eklendikten sonra hangi hücrelerin, hangi tarihlere bağlı, nasıl değişeceğini açıklarsanız sanırım çözümlenebilir.

O zaman tarihleri de dinamik yapmanız gerek. Ama bunun için bir ölçünüz olmalı. Yani I2 hücresindeki tarih 01.01.2024 iken I12 hücresindeki tarih neden 02.01.2024 olarak değişmiştir?

Aslında konuyu anlamaya çalışıyoruz, ki çözüm üretebilelim.
Kayma meydana geliyor dediğiniz I sütununun formüllü olması durumunda illere bağlı veriler otomatik gelecektir. Şayet illere bağlı tarihler manuel ve bir kez giriliyor ise, başka bir sayfada illere bağlı tarihler manuel eklenip, oradan illere bağlı tarihler otomatik çekilebilir. Bu durumun en iyi çözümlenmesi yine sizin bir kaç sayısal örnek vererek excel sayfasında il eklendikten sonra hangi hücrelerin, hangi tarihlere bağlı, nasıl değişeceğini açıklarsanız sanırım çözümlenebilir.
Sonradan eklediklerim öncekileri etkilemez ise kayma olmaz aslında.

Sonradan eklediklerim öncekileri etkilemez ise kayma olmaz aslında.

örneklerle açıklarsanız sanırım çok kolay çözülebilir.
öyle sanıyorum ki sizin sorunuzun çözümü çok kolay. sizin anlatış tarzınıza göre biz anlayamıyoruz. çözümü de istenildiği şekilde olmuyor.
konuyu uzatmaya da gerek yok.

nasıl bir çözüm istiyorsanız. 3-5 tane sayısal örnek verirseniz. buradaki herkes çözümleyebilir.

Aslında örneklendirdim sol taraftaki A başlığına il eklediğim zaman sağ tarafta kayma oluyor. Normalde 01.01.2024 te olması gereken il 02.01.2024 e kayma yapıyor. Tüm sorun bu ...

manuel girdiğin bir şeyde kayma olmaz. 01.01.2024 ve 02.01.2024 ü elle girilmiş. nasıl bir kayma olabilir. burada kayma yok. manuel giriş var. ikisi de 01.01.2024 veya 02.01.2024 girilebilir. bu isteğe bağlı manuel bir giriştir. formül yok kural yok. benim anladığımdan hariç bir anlayan varsa lütfen izah etsin.

manuel girdiğin bir şeyde kayma olmaz. 01.01.2024 ve 02.01.2024 ü elle girilmiş. nasıl bir kayma olabilir. burada kayma yok. manuel giriş var. ikisi de 01.01.2024 veya 02.01.2024 girilebilir. bu isteğe bağlı manuel bir giriştir. formül yok kural yok. benim anladığımdan hariç bir anlayan varsa lütfen izah etsin.
Hayır sol tarafa ekliyorsun ya mesela il . Sağ taraftaki formüllü kısımda kayma oluyor yeni ekleme olduğu için.

Konuyu okuyanlar

Geri