• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Şarta göre Benzersiz tarihleri sayma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

bama_boy

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bir kaç deneme yaptım forumdaki örnek konularıda inceledim ama bir türlü beceremedim.

Sorum şu A listesindeki isimlerden seçtiğim birisi(örnek : ahmet) B sütünunda tarihlere göre kaç farklı tarihte vardı ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.xlsx
    8.3 KB · Gösterim: 10
Çözüm
A1 de isim B1 de tarih yazılı tüm sütun uygularsanız buraları da benzersiz sayar. Formülün mantığı şu resimdeki gibi çokeğersay yapılırsa çift sütunlu değerlendirilerek sayım yapılır. / işareti bölü işareti anlamına gelir. 1 e bölünürse çokeğersay formülü tamamen benzersizler 1 olur. 2 benzeri olanlar 0,5 olur dört benzerliler 0,25 olur. Neticede topl.çarpım işleviyle sarılıp toplanınca sadece benzersiz olarak 1 sayılır.

Not: Ayrıca Formüllerde A:A B:B şeklinde tüm sütunu referans göstermemenizi tavsiye ederim. Çünkü formüller yavaşlar çalışma kitabınız gereksiz ağırlaşır.. Yine de 9999 satır olarak formülü dosyaya ekledim. dosya ektedir. incelersiniz.

Screenshot_20230715_184503_Microsoft 365 (Office).jpg
Merhaba aşağıdaki linki incelerseniz sorunuzun bir benzerinin daha detaylı çözümüne ulaşabilirsiniz.

Sorunuz için de E1 hücresine aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba aşağıdaki linki incelerseniz sorunuzun bir benzerinin daha detaylı çözümüne ulaşabilirsiniz.

Sorunuz için de E1 hücresine aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
İlginiz için teşekkür ediyorum. Ben formülü bu şekilde uyguladım ama sanıyorum tüm sütunu aldığım için formül çalışmadı.

=TOPLA.ÇARPIM((D1=$A:$A)/ÇOKEĞERSAY($A:$A;$A:$A;$B:$B;$B:$B))

Kısaca formülün çalışma mantığı nedir yani aradaki "/" işleminin işlevi nedir ? A2 den A29 a kadar D1 e eşit olması şartı ile anlamı mı taşıyor ?
Kod:

A1 de isim B1 de tarih yazılı tüm sütun uygularsanız buraları da benzersiz sayar. Formülün mantığı şu resimdeki gibi çokeğersay yapılırsa çift sütunlu değerlendirilerek sayım yapılır. / işareti bölü işareti anlamına gelir. 1 e bölünürse çokeğersay formülü tamamen benzersizler 1 olur. 2 benzeri olanlar 0,5 olur dört benzerliler 0,25 olur. Neticede topl.çarpım işleviyle sarılıp toplanınca sadece benzersiz olarak 1 sayılır.

Not: Ayrıca Formüllerde A:A B:B şeklinde tüm sütunu referans göstermemenizi tavsiye ederim. Çünkü formüller yavaşlar çalışma kitabınız gereksiz ağırlaşır.. Yine de 9999 satır olarak formülü dosyaya ekledim. dosya ektedir. incelersiniz.

Screenshot_20230715_184503_Microsoft 365 (Office).jpg

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası (20).xlsx
    9.8 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri