• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Puantaj Makro Çalışması

merttr07

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
11
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Bir çok sitede araştırma yaptım ama ne yazık ki çözüm bulamadım.
Aşağıda belirmiş olduğum hatayı sadece standart olan excel alıyorum professional böyle bir hata karşılaşmıyorum program gayet net çalışıyor.
Öncelikle kolay gelsin yazdığım kodlamalar ile Puantaj Hazırlama sayfasında kayıt alma ve verileri geri getirme sorunu yaşamıyorum. Farklı bir pc aktardığım zaman Set wb = Workbooks.Open(dosya) bu kısımda hata alıyorum. Kendi bilgisayarımda bu hatayı almıyorum.

Mesai kısmında puantajdaki gibi kayıt yapmak istiyorum Örneğin Excel Dosyasının adı Eylül Mesai 2021 gibi ama onda ise aynı kodları kullanmama rağmen Aktarilacak veri yok. hatası alıyorum bir türlü çözemedim verileri geri getiremiyorum.

Makroda sıkıntı yok çünkü ilk kaydet dediğim zaman kayıt yapıyor başka bir tesis seçtiğimde hata alıyorum. İşin ilginç yanı aynı kodlar ile mesai işleminde hata almıyorum. Kodlarda bir farklılık yok. Bire bir aynı kaydet kaydı getir.

Örneğin Eylül 2020 içine 3 4 puantaj farklı sayfalarda kaydedicem o ayın puntajları bunu profosyonel olan Excel rahatlıkla yapa biliyorum. Ama standard 2013 bunu yapamıyorum sadece profesyonel olan Excel rahatlıkla oluyor. Hata almıyorum. Aldığım hata yukarıda belirttiğim gibi.

En ilginç tarafı mesailerde kodlama aynı ama kayıt yapıyor sadece puntaj kısmında sayfayı açamıyor bu nedenle Makroda hata veriyor. Excel kitabını açıp kayıt yapamıyor /xl/worksheets/sheet1.xml. hatasını düzeltip elle kendim kaydettiğim zaman inciyi kaydediyor üçüncü de yine aynı hata yine elle kaydet yapmam gerekiyor.

Kaydettiğim Excel hatası

Metin belgesindeki Gelen bilgi
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<recoveryLog xmlns=" "><logFileName>error122080_01.xml</logFileName><summary>'C:\Users\mert.sevinc\Desktop\Yeni klasör\Puantaj Eylül 2023.xlsx' dosyasında hata algılandı</summary><removedFeatures summary="Aşağıda kaldırılan özelliklerin listesi verilmiştir:"><removedFeature>Kaldırılan Özellik: /xl/worksheets/sheet1.xml parçasından Veri doğrulama</removedFeature></removedFeatures></recoveryLog>

Ekli dosyalar

• Puataj.xlsm
    746.7 KB · Gösterim: 36
Ayrıca Çalışma sayfasının içine kayıt yapıyor ne yazıkki yeni bir excel açmıyor. Örnek Puantaj Aralık 2020 diye yeni excel açıp aralık ayının tüm tesislerini içine kaydetmesi gerekirken tam tersi program içine kayıt yapıyor yeni sayfa oluşturmuyor.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
satırını,
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
şeklinde düzenler misiniz.

Makro kaydet yöntemiyle bir dosyayı farklı kaydet yapıp, oluşan kodu paylaşır mısınız?

Makro kaydet yöntemiyle bir dosyayı farklı kaydet yapıp, oluşan kodu paylaşır mısınız?
Sub Makro1()
'
' Makro1 Makro
'

'
ChDir "C:\Users\mert.sevinc\Desktop"
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="C:\Users\mert.sevinc\Desktop\Kitap1.xlsx", _
FileFormat:=xlOpenXMLWorkbook, CreateBackup:=False
End Sub

Bu şekilde de olmazsa yapacak bişeyim kalmadı.
Bende verdiğim bütün öneriler düzgün çalıştı.

Ekli dosyalar

• Puataj.xlsm
    760.9 KB · Gösterim: 18
Bir şeyi merak ettim.
Diğer bilgisayardaki izinler ile dosyayı hazırladığınız bilgisayardaki izinler aynı mı?

Konu tam olarak nedir bilmeden, okumadan yazıyorum ama "workbook.open()" kodunun çalışmamasının çok fazla sebebi olamaz gibi geliyor bana.
-En temel sebep dosya söz konusu konumda yoktur. Bunu adımlayarak çözdüğünüzü varsayıyorum.
-Dim tanımlamalarınızda bir sıkıntı vardır. Böyle bir hata yapmayacak kadar tecrübeli olduğunuz kodlarınızdan anlaşılıyor.
-Söz konusu bilgisayarda farklı bir excel dosyası ile makro çalışması yapıp workbook.open() kodunu çalıştırmayı denediğinizi de varsayıyorum.

Bütün bunlar kontrol edildikten sonra;

Adsız.jpg

Eklediğim resimde workbook.open() olayının parametrelerini görüyoruz. Bu parametreler ile ilgili bir problem yaşıyor olabilir miyiz?

Bir şeyi merak ettim.
Diğer bilgisayardaki izinler ile dosyayı hazırladığınız bilgisayardaki izinler aynı mı?

Konu tam olarak nedir bilmeden, okumadan yazıyorum ama "workbook.open()" kodunun çalışmamasının çok fazla sebebi olamaz gibi geliyor bana.
-En temel sebep dosya söz konusu konumda yoktur. Bunu adımlayarak çözdüğünüzü varsayıyorum.
-Dim tanımlamalarınızda bir sıkıntı vardır. Böyle bir hata yapmayacak kadar tecrübeli olduğunuz kodlarınızdan anlaşılıyor.
-Söz konusu bilgisayarda farklı bir excel dosyası ile makro çalışması yapıp workbook.open() kodunu çalıştırmayı denediğinizi de varsayıyorum.

Bütün bunlar kontrol edildikten sonra;

Ekli dosyayı görüntüle 4719

Eklediğim resimde workbook.open() olayının parametrelerini görüyoruz. Bu parametreler ile ilgili bir problem yaşıyor olabilir miyiz?
Çok uğraştım çok araştırdım işyerindeki tüm pc denedim standarta sadece kayıtlı olan puantaj dosyasının içine diğer tesislerin punatajlarını eklemiyor ve hata veriyor çözüm bulamadım.

Konuyu okuyanlar

Geri