• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Puantaj Makro Çalışması

merttr07

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
11
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Bir çok sitede araştırma yaptım ama ne yazık ki çözüm bulamadım.
Aşağıda belirmiş olduğum hatayı sadece standart olan excel alıyorum professional böyle bir hata karşılaşmıyorum program gayet net çalışıyor.
Öncelikle kolay gelsin yazdığım kodlamalar ile Puantaj Hazırlama sayfasında kayıt alma ve verileri geri getirme sorunu yaşamıyorum. Farklı bir pc aktardığım zaman Set wb = Workbooks.Open(dosya) bu kısımda hata alıyorum. Kendi bilgisayarımda bu hatayı almıyorum.

Mesai kısmında puantajdaki gibi kayıt yapmak istiyorum Örneğin Excel Dosyasının adı Eylül Mesai 2021 gibi ama onda ise aynı kodları kullanmama rağmen Aktarilacak veri yok. hatası alıyorum bir türlü çözemedim verileri geri getiremiyorum.

Makroda sıkıntı yok çünkü ilk kaydet dediğim zaman kayıt yapıyor başka bir tesis seçtiğimde hata alıyorum. İşin ilginç yanı aynı kodlar ile mesai işleminde hata almıyorum. Kodlarda bir farklılık yok. Bire bir aynı kaydet kaydı getir.

Örneğin Eylül 2020 içine 3 4 puantaj farklı sayfalarda kaydedicem o ayın puntajları bunu profosyonel olan Excel rahatlıkla yapa biliyorum. Ama standard 2013 bunu yapamıyorum sadece profesyonel olan Excel rahatlıkla oluyor. Hata almıyorum. Aldığım hata yukarıda belirttiğim gibi.

En ilginç tarafı mesailerde kodlama aynı ama kayıt yapıyor sadece puntaj kısmında sayfayı açamıyor bu nedenle Makroda hata veriyor. Excel kitabını açıp kayıt yapamıyor /xl/worksheets/sheet1.xml. hatasını düzeltip elle kendim kaydettiğim zaman inciyi kaydediyor üçüncü de yine aynı hata yine elle kaydet yapmam gerekiyor.

Kaydettiğim Excel hatası

Metin belgesindeki Gelen bilgi
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<recoveryLog xmlns=" "><logFileName>error122080_01.xml</logFileName><summary>'C:\Users\mert.sevinc\Desktop\Yeni klasör\Puantaj Eylül 2023.xlsx' dosyasında hata algılandı</summary><removedFeatures summary="Aşağıda kaldırılan özelliklerin listesi verilmiştir:"><removedFeature>Kaldırılan Özellik: /xl/worksheets/sheet1.xml parçasından Veri doğrulama</removedFeature></removedFeatures></recoveryLog>

Ekli dosyalar

• Puataj.xlsm
    746.7 KB · Gösterim: 36
Aşağıdaki kodları ayrı ayrı deneyiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

dosya = ThisWorkbook.Path & Application.PathSeparator & "Puantaj " & Format(Month(Range("E13")), "mmmm ") & Range("E11") & ".xlsx"
Kayıt yapıyor ama sıkıntı şu seçilen eski verinin üzerine kayıt yapıyor. Örneğin Şubat 2020 Kavaklıdere kaydettim sonra başka bir tesis seçtiğimde kavaklıdere verisi gidiyor en son seçmiş olduğumuz tesisin verisi kalıyor. Öyle olmaması gerek eski verilerin kalması için tesis adında sayfa açıp öyle kayıt yapması gerekirken silip üzerine kayıt yapıyor. Tek tek sayfa açması gerek tesis isimlerine göre ve kayıt yapması gerekirken yapmıyor en son yapılan kayıt kalıyor diğerleri siliniyor.

dosya = ThisWorkbook.Path & Application.PathSeparator & "Puantaj " & Format(Range("E13"), "mmmm yyyy") & ".xlsx"
bu kod hata veriyor.

Kodu aşağıdaki gibi değiştirip, deneyiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Puantaj Hazırlama sayfası için kodlar sorunsuz çalışmaktadır.

Ekli dosyalar

• Puataj.xlsm
    753.6 KB · Gösterim: 15
Adsız.jpg
İlk kayıtta sorun yok ikinci bir tesis kaydettiğimde bu hatayı veriyor. Mevcut excel açıp içine kayıt yapamıyor.

Debug butonuna basınca gelen hata satırının fotosonu paylaşır mısınız?

Debug butonuna basınca gelen hata satırının fotosonu paylaşır mısınız?
Else 'Klasörde E13 deki veri ile ayni isimde excel varsa
Set wb = Workbooks.Open(dosya)
For Each syfAra In wb.Worksheets
If syfAra.Name = Range("D31") Then
say = say + 1
Exit For
End If
Koyu renkle olan yerde hata alıyorum

#6 nolu mesajdaki dosyayı güncelledim.
tekrar indirip, kontrol ediniz.

Böyle deneyin.

Ekli dosyalar

• Puataj.xlsm
    761.5 KB · Gösterim: 8
Başka bir standard 2013 kurulu bilgisayarda deneme şansınız va mı?

Üstüme vazife olmadığı halde, sırf meraktan 2013 yüklü bilgisayarda dosyayı açmayı deneğimde herhangi bir makro hatası ile karşılaşmadım, sorunsuzca açılıp puantaj kaydı gerçekleşebiliyor.

#13 nolu mesajdaki dosya için geçerli bu bahsettiğim.

Sayın Senry ,
2013 pro mu yoksa standart mı?

Ayrıca Çalışma sayfasının içine kayıt yapıyor ne yazıkki yeni bir excel açmıyor
End If
End If
ThisWorkbook.Activate
Application.DisplayAlerts = False
ws.Cells.Clear
Range(Cells(secim, "A"), Cells(son, sonSutun)).Copy ws.Range("A1")
Range(Cells(secim, "A"), Cells(son, sonSutun)).Copy
ws.Range("A1").PasteSpecial xlPasteValuesAndNumberFormats
ws.Range("A1").PasteSpecial xlPasteColumnWidths
ws.Cells.FormatConditions.Delete
wb.Activate: ws.Select: ws.Range("A1").Select: wb.SaveAs Filename:=dosya: wb.Close
MsgBox "İşlem tamam.", vbInformation, "Bilgilendirme"
son:
Application.CutCopyMode = False
Set wb = Nothing: Set ws = Nothing: Set ds = Nothing
Application.DisplayAlerts = True
Application.ScreenUpdating = True

Koyu renkli olan yerde hata veriyor.

Konuyu okuyanlar

Geri