• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Poliçe Muhasebeleştirme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

BERKBABA44

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
67
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
hayat sigortası ve sağlık sigortası poliçe ödemesi yapan bir personelin vergi indirimi maaş bordrosunda nasıl hesaplanır? İnternette aradım buldum hepsi birbirinden farklı Bordro yapan veya bu işi yapmış olan var ise örnek bir dosya yükleyebilir mi?

Çözüm
Sayın KarıncaZ
Bordro üzerinde Hayat ve Sağlık poliçelerinin hesaplanma şekli bana ivedi lazım. Kurum olarak Paket program kullanmıyorlar. Excel tablosu kullanıyorlar.

Merhaba.
Böyle bir hesaplama mümkün ama bordro verileri olması gerekiyor. Çünkü hesaplama her kişi için o ayki gelirine göre belirleniyor. Firmanın illaki bir Mali Müşaviri vardır ve o kişinin bordro programı illaki vardır. Olmayanı bu güne kadar görmedim. Mesleki zorunluluk çünkü. Örnek bir hesaplama ekte paylaştım umarım işinize yarar.

Belirttiğim gibi aylık kazanç değiştikçe yararlanılacak tutarda değişecektir. Firmanın Mali Müşaviriyle görüşmenizi tavsiye ederim.
Merhaba.
Gelir Vergisi Kanunu'nun 63/3. maddesine göre ücretli çalışan, kendisinin eşinin ve küçük çocuklarının birikimli hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin %50 sini, Ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve eğitim gibi şahıs sigorta poliçeleri için ödedikleri primlerin tamamını vergi indiriminde kullana bilir. Bu indirime konu olacak prim tutarının belirlenmesinde , işverenin çalışanına ödediği her türlü ücretlerin brüt tutarı toplamı baz alınır.

Aylık bazda yapılacak indirimde, primin peşin ödenmesi veya taksitle dönemlerinin bir aydan daha uzun belirlenmesi halinde, prim tutarı ilgili olduğu aylar dikkate alınarak ( Ödenmiş olması şartıyla) indirim yapılır. İndirim tutarı Aylık ücretin %15 inden fazla olamaz. Ayrıca indirim tutarı Asgari ücreti geçemez.

Kullandığınız bordro hesaplama programının üreticine başvurun. Aylık Puantaj bilgilerinde nereye yazacağınızı nasıl tanımlama yapacağınızı öğrene bilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Sayın KarıncaZ
Bordro üzerinde Hayat ve Sağlık poliçelerinin hesaplanma şekli bana ivedi lazım. Kurum olarak Paket program kullanmıyorlar. Excel tablosu kullanıyorlar.

Sayın KarıncaZ

Merhaba.
Böyle bir hesaplama mümkün ama bordro verileri olması gerekiyor. Çünkü hesaplama her kişi için o ayki gelirine göre belirleniyor. Firmanın illaki bir Mali Müşaviri vardır ve o kişinin bordro programı illaki vardır. Olmayanı bu güne kadar görmedim. Mesleki zorunluluk çünkü. Örnek bir hesaplama ekte paylaştım umarım işinize yarar.

Belirttiğim gibi aylık kazanç değiştikçe yararlanılacak tutarda değişecektir. Firmanın Mali Müşaviriyle görüşmenizi tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• OrnekHesaplama.png
    OrnekHesaplama.png
    116.4 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Üstad var olasın. Emeğine sağlık. Bu örnek bana yeterli.
Yalnız bir sorum olacak birikimli Hayat ile Risk Hayat
Poliçe üzerinde belirtilen bir ibare midir? Zira birisi %100, diğeri %50
Yanlış hesabın sonu kul hakkı.
Bu konu hakkında da bilgi verebilir misiniz

Üstad var olasın. Emeğine sağlık. Bu örnek bana yeterli.
Yalnız bir sorum olacak birikimli Hayat ile Risk Hayat
Poliçe üzerinde belirtilen bir ibare midir? Zira birisi %100, diğeri %50
Yanlış hesabın sonu kul hakkı.
Bu konu hakkında da bilgi verebilir misiniz

Evet Policede yazar.
Zaten Sigortacınıza da sorarsanız size net cevabı verecektir. Sigorta şirketlerine göre isimler değişse de içerik olarak hangi tipe girdiğini en iyi onlar biliyor. Yoksa poliçe içeriğine bakmak gerekir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri