• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Pivot tablo içinde benzersiz formülü hatası

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba üstadlarım,

Ek'te göndermiş olduğum dosyanın portföy sayfasına tablo oluşturduğum zaman b8 hücresinde kullanmış olduğum benzersiz formülünde #TAŞMA hatası almaktayım.

Amacım alışlar sayfasındaki c ve d sütununda ki aracı kurum ve hisse senedi başlıkları altında ki verileri getirmek

Konuyla ilgili desteğinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• Borsa Takip - Kopya.xlsx
    79.8 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Selamlar,
İstedikleriniz konusunda yardımcı olabilmek adına
Ekran görüntüsünde portföy sayfasında B ve C sütununa tablo içerisinde Alışlar sayfasından hisse adlarını tek bir hisse adlarıyla gelecek şekilde başka formül uygulayabilir miyiz acaba
Yazdığınız formül bence doğru kurguda.. Ancak
=SIRALA(BENZERSİZ(Tablo47[[Aracı Kurum]:[Hisse Adı]]);1,2)
Sırala işlevinde ,2 bir anlam içermiyor ve 1. kolona göre sıralama yapıyor. Anladığım ise önce 1. ve daha sonra 2. kolonu A dan Z ye sıralamak istiyorsunuz. O nedenle bu ibarenin {1;2} şeklinde yazılması gerekmekte.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Ben dosyada bu şekilde yaptım.
Sonuçlar da sizdeki gibi dökülmeli geliyor...
Dökülmeli Dizi formülleri (Benzersiz.. Filtre... Sırala Vs.vs gibi Office 2021 ve üstü formüller) Tablolarda çalışmaz ve taşma hatası verir. Bunun çözümü için de Tabloda herhangi bir hücreye sağ tıklayıp ----> Tablo kısmından ----> Aralığa Dönüştür demeniz yeterlidir.

Dökülmeli Dizi formülleri (Benzersiz.. Filtre... Sırala Vs.vs gibi Office 2021 ve üstü formüller) Tablolarda çalışmaz ve taşma hatası verir. Bunun çözümü için de Tabloda herhangi bir hücreye sağ tıklayıp ----> Tablo kısmından ----> Aralığa Dönüştür demeniz yeterlidir.
Merhaba Üstad,

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Kendimce bir borsa takip hesaplama tablosu yapmaya çalışıyorum. Hesaplamalar doğruysa tabi onun üzerinden daha sonra tekrar geçeceğim.

Ben dosyada portföy sayfasında bazı değişiklikler yaptım tablo yapmamın sebebi formüller kendiliğinden aşağıda ki satılara da gelsin istemiştim.

1702742801498.png

Ekran görüntüsünde portföy sayfasında B ve C sütununa tablo içerisinde Alışlar sayfasından hisse adlarını tek bir hisse adlarıyla gelecek şekilde başka formül uygulayabilir miyiz acaba yada D sütünu dahil N sütununa kadar olan sütunlara formülleri her defasında aşağıya çekmek zorunda kalmayacak şekilde formülde uygulayabiliriz.

1702743324604.png

Ayrıca üstteki ekran görüntüsünde L sütununda ki sayıları bulmak için P,Q,R sütununda ki yardımcı formüller kullanarak sonuca ulaşabildim birleştirmeyi denedim ama hata aldım.

Bu konularda yardımcı olabilirsen sevinirim.

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel.xlsx
    214.3 KB · Gösterim: 5
Selamlar,
İstedikleriniz konusunda yardımcı olabilmek adına
Ekran görüntüsünde portföy sayfasında B ve C sütununa tablo içerisinde Alışlar sayfasından hisse adlarını tek bir hisse adlarıyla gelecek şekilde başka formül uygulayabilir miyiz acaba
Yazdığınız formül bence doğru kurguda.. Ancak
=SIRALA(BENZERSİZ(Tablo47[[Aracı Kurum]:[Hisse Adı]]);1,2)
Sırala işlevinde ,2 bir anlam içermiyor ve 1. kolona göre sıralama yapıyor. Anladığım ise önce 1. ve daha sonra 2. kolonu A dan Z ye sıralamak istiyorsunuz. O nedenle bu ibarenin {1;2} şeklinde yazılması gerekmekte.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Ben dosyada bu şekilde yaptım.
Sonuçlar da sizdeki gibi dökülmeli geliyor.
D sütünu dahil N sütununa kadar olan sütunlara formülleri her defasında aşağıya çekmek zorunda kalmayacak şekilde formülde uygulayabiliriz.
Sizin formüllerde C11, E11, F11.... vs gibi tek bir hücreye başvuru veriliyor.
Burada 2 özellikten bahsetmek isterim.
1 - # işareti kullanılması...
Sonuçlar dökülmeli geldiğinde, dökülmeli listenin formül yazılan hücresini yazıp # işareti eklediğinizde dökülme aralığını dinamik olarak alır.
Örnek verirsek, D11 hücresine formül yazıyoruz ve D11 den itibaren D kolonunda (TEK bir kolon) dökülmeli liste oluşuyor. Örnek verecek olursak, D11 : D20 aralığında dökülmeli liste oluşuyor.
=D11# yaptığımızda, Excel bunu dökülme aralığı olan D11 : D20 aralığı olarak değerlendirecektir.
Sizdeki TEK Kolon dökülmelerde hep bu işaret kullanılarak dinamik yapı sağlandı.
2 - Birden fazla kolonda dökülme olduğunda
Yine # işareti kullanılacak. Burada, dökülme aralığı kaç kolonsa # işareti kullanıldığında, o kadar kolon (yani dökülen listenin satır ve sütun adedi olarak listesi) değerlendirilecektir.
Bu durumda, istenilen kolonu örneğin 2. kolonu almak için İNDİS(B11#;;2) şeklinde bir kullanımla (ya da SÜTUNSEÇ(B11#;2) ile) şeklinde bir kullanımla istenilen sütun seçilmelidir.
Örnek verecek olursak,
D11 deki formülünüz,
=ÇOKETOPLA(Tablo47[Alış Adeti];Tablo47[Hisse Adı];C11)
şeklinde idi. Burada C11 e başvuru yapılmakta. Yani TEK bir hücreye başvuru yapılıyor ve TEK bir sonuç elde ediliyor.
B11 : Cxx aralığında bir dökülmeli liste var. Ve C11 bu dökülmeli listenin 2. kolonunun ilk hücresi.
C11 yerine, dökülmeli listenin 2. kolonunu seçip yazarsak kolon komple değerlendirilir ve dökülmeli liste oluşur.
Yani, dökülme aralığındaki formülünüz B11 hücresinde.... B11# yaptığımızda B11 : Cxx aralığını değerlendirecektir. Bize bu alanın 2. kolonu gerekli... İNDİS(B11#;;2) dediğimizde, 2. kolon değerlendirilecektir. Diğer bir ifadeyle C11 : Cxx aralığı değerlendirilecektir.
Bu durumda formülünüz.
Kod:
şeklinde olacaktır.

Ve diğer kolonlarda, hep TEK kolon dökülme olduğunda formüllerde de F11# gibi direkt olarak kullanılarak sonuç elde edildi.

Ayrıca üstteki ekran görüntüsünde L sütununda ki sayıları bulmak için P,Q,R sütununda ki yardımcı formüller kullanarak sonuca ulaşabildim birleştirmeyi denedim ama hata aldım.
Buradaki birleştirmeden neyin kastedildiğini anlayamadığım için bende bir yorum yok....

Sonuç olarak,
Dosyanızda istenilen formüller yazıldı... İncelersiniz...

Umarım sorunuzu yanlış yorumlamamışımdır...

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel.xlsx
    88.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Merhaba Sayın 52779,

Gerçekten çok anlaşılır ve detaylı bir şekilde anlatmışsın, ellerine ve emeklerine sağlık. Çok teşekkür ederim.

Tam istediğim gibi oldu teşekkür ederim var olun sayenizde yeni şeyler öğreniyoruz. İyi ki varsınız...

Ben teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime çok sevindim...

Size, projenizde başarılar diliyorum..

Not :
  • Bu projeye devam ettiğinizde, eminim ki, bazı detaylarla karşılaşacak ve sonrasında yavaş yavaş çözümü gerçekleştireceksiniz.
Örneğin, ilk aklıma gelenler...
** Aynı hisseyi, başka aracı kurumdan aldığınızda, yani aynı hisse için birden fazla aracı kurum kullandığınızda (hep C kolonundaki değeri arattırıyorsunuz ya, bu durumda hem B kolonu ve hem de C kolonu kriter olacak)
** Aynı hisseyi farklı tarihlerde ve farklı fiyatlarla alım satım yaptığınızda.... Bu işlem karmaşık olacak... (Formüllerinizdeki DÜŞEYARA yetersiz kalacak)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri