• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Personellerin Dışarıda Geçen Sürelerinin Hesaplanması

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

cloudiamarrie

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, personllerin çalıştıkları alandan 2 farklı turnike noktasından çay veya yemek molasına çıktıklarında molalarda ve çalışma alanında geçirdikleri süreyi hesaplamaya çalışıyorum fakat iki turnike hareketi arasındaki süre farkı yardımcı olmuyor çözüme. çünkü bazen aynı noktadan iki defa kart basmış olabiliyorlar vs gibi problemler var. aslında döngü oluştura bilsem yada kart hareketlerini dizi değişkenine atabilsem belki çözerim. şuanki bilgim çözmeye yetmedi. yardımcı olabilecek birisi var mı?

Ekli dosyalar

• Kitap8.xlsx
    157.8 KB · Gösterim: 19
merhabalar
ilk turnikikeden geçince işe giriş oluyor => sonrasında ikinci turnikeden geçiliyor çalışılmaya başlanıyor=>ikinci turnikiden çıkış yapınca mola vermiş oluyor=> ilk turnikeden tekrar geçince çıkış olmuş oluyor
* ilk turnikeden giriş çıkış saati arasındaki saat hesaplanacak
** ikinci turnikeden giriş çıkış saatleri arası mola saatleri hesaplanacak
*** mola ve çalışma saatleri ayrı hesaplanacak

çalışma sistemi bu şekildemi acaba
birde sorunlu olan yer var dediğiniz yerler nereler

merhabalar
ilk turnikikeden geçince işe giriş oluyor => sonrasında ikinci turnikeden geçiliyor çalışılmaya başlanıyor=>ikinci turnikiden çıkış yapınca mola vermiş oluyor=> ilk turnikeden tekrar geçince çıkış olmuş oluyor
* ilk turnikeden giriş çıkış saati arasındaki saat hesaplanacak
** ikinci turnikeden giriş çıkış saatleri arası mola saatleri hesaplanacak
*** mola ve çalışma saatleri ayrı hesaplanacak

çalışma sistemi bu şekildemi acaba
birde sorunlu olan yer var dediğiniz yerler nereler
hocam şöyle izah etmeye çalışayım bir turnikenin adında b2 zk varsa o işe giriş kapısı aynı anda çay molasına çıkılbilecek yerlerden birisi. turnikenin adında antrepo varsa o çalışılması gereken alan. bir de c1 2b turnikesi var bu da molaya çıkılabilecek alanın turnikesi. bizim çözmemiz gereken her bir personelin ne kadar dışarıda kaldığı, mola saatleri dışında dışarıya çıkmış mı gibi. iki turnike hareketi arasındaki süre farkını hesaplayarak çözebilseydim kolay olurdu. bazen üst üste aynı turnikeye bastıkları oluyor. vs derken sorun karmaşıklaşıyor

Sayın cloudiamarrie
Hangi aralıkların dikkate alınacağını ve nasıl bir hesaplama istediğinizi mevcut yüklediğiniz dosyanız üzerinde yeterince örnekleyerek dosyanızı tekrar yüklerseniz. Arkadaşlardan yardım edecek olanlar vardır diye düşünüyorum.

merhaba, açıklamaları ve şemayı dosyada belirtmeye çalıştım

Ekli dosyalar

• Kitap8.xlsx
    159.4 KB · Gösterim: 9
merhabalar
*veriler ayrı sayfadamı oluşturulacak
* tüm veri günlük vardiye tablosumu oluyor (yoksa haftalık veriler oluyormu
*yemekhane giriş turnike verisi var çıkış yok
  • ayrıca birçok turnike verisi var bunlarla ilgili bilgi gerekiyormu
  • iki kart basılan durumlar oluyor demişsiniz fakat bazıların 20 dk ara ile giiş çıkış olmuş
  • ABDULHALİM giriş var çıkış yok gibi
*v.b çok durum var

B2 ZK B1 TURNIKE 1 GRS
B1 ANTREPO GIRIS TU
B1 ANTREPO CIKIS TU
B2 ZK B1 TURNIKE 2 CKS
B2 ZK B1 TURNIKE 2 GRS
C1 B2 ANTREPO GEÇİŞ
C1 2B TURNİKE 26 1 CKS
C1 2B TURNİKE 26 4 GRS
B2 ZK B1 TURNIKE 3 GRS
B1 YEMEKHANE TURNIK
B2 ZK B1 TURNIKE 3 CKS
B2 ZK B1 TURNIKE 1 CKS
C1 2B TURNİKE 26 3 GRS
B2.B1K GÜV.ODASI 108
C1 2B TURNİKE 26 2 CKS
C1 2B TURNİKE 26 4 CKS
B1 ANTREPO GIRIS V
B1 ANTREPO CIKIS VI
C1 B2 SERBEST BOLGE
C1 2B TURNİKE 26 1 GRS
C1 2B TURNİKE 26 3 CKS
B1 PERSONEL CIKIS T
B1 PERSONEL GIRIS T
B1 PERSONEL GIRIS V
B1 PERSONEL CIKIS V
C1 2B TURNİKE 26 2 GRS
ZK CCTV ODASI
TB TEL FENS GECIS KAPISI
B2 B1 IT OFIS KAPI
B2.B1K GÜV.ODASI 109
ZK GUVENLIK TEKNOLOJILERI OFIS KAPISI
B2 ZK INSPECTION KAYAR KAPI

Son düzenleme:
Sayın cloudiamarrie
Sayın siyar0044 'ünde belirttiği gibi karmaşık bir takip sisteminiz var. Ekteki örnek dosyayı inceler hatalı olan kısımları belirtirseniz devam ederiz.

Ekli dosyalar

• userx_Mola_Kontrol.xlsm
    235.5 KB · Gösterim: 6
merhabalar
*veriler ayrı sayfadamı oluşturulacak
* tüm veri günlük vardiye tablosumu oluyor (yoksa haftalık veriler oluyormu
*yemekhane giriş turnike verisi var çıkış yok
  • ayrıca birçok turnike verisi var bunlarla ilgili bilgi gerekiyormu
  • iki kart basılan durumlar oluyor demişsiniz fakat bazıların 20 dk ara ile giiş çıkış olmuş
  • ABDULHALİM giriş var çıkış yok gibi
*v.b çok durum var

B2 ZK B1 TURNIKE 1 GRS
B1 ANTREPO GIRIS TU
B1 ANTREPO CIKIS TU
B2 ZK B1 TURNIKE 2 CKS
B2 ZK B1 TURNIKE 2 GRS
C1 B2 ANTREPO GEÇİŞ
C1 2B TURNİKE 26 1 CKS
C1 2B TURNİKE 26 4 GRS
B2 ZK B1 TURNIKE 3 GRS
B1 YEMEKHANE TURNIK
B2 ZK B1 TURNIKE 3 CKS
B2 ZK B1 TURNIKE 1 CKS
C1 2B TURNİKE 26 3 GRS
B2.B1K GÜV.ODASI 108
C1 2B TURNİKE 26 2 CKS
C1 2B TURNİKE 26 4 CKS
B1 ANTREPO GIRIS V
B1 ANTREPO CIKIS VI
C1 B2 SERBEST BOLGE
C1 2B TURNİKE 26 1 GRS
C1 2B TURNİKE 26 3 CKS
B1 PERSONEL CIKIS T
B1 PERSONEL GIRIS T
B1 PERSONEL GIRIS V
B1 PERSONEL CIKIS V
C1 2B TURNİKE 26 2 GRS
ZK CCTV ODASI
TB TEL FENS GECIS KAPISI
B2 B1 IT OFIS KAPI
B2.B1K GÜV.ODASI 109
ZK GUVENLIK TEKNOLOJILERI OFIS KAPISI
B2 ZK INSPECTION KAYAR KAPI
1- hangi sayfada oluşturulduğunun hiçbir önemi yok yeterki herbir personelin antrepo dışında hangi saatlerde ne kadar süre geçirdiğini öğrenebilelim.

2- verileri; günlük, haftalık olarak çekebiliyoruz. tüm pesoneller veya sadece istenen personele göre

3- yemekhane antrepo dışında kalan ancak yinede bina içinde bir yer dediğiniz gibi çıkışı yok. aslında yemek yediği süreyi o turnikeye göre hesaplamak zorunda değiliz. yemek ve mola saatleri belirli antrepo dışında geçirdikleri saate göre ben çözerim onu.

-- dosyada belirttiklerim dışında diğer turnikelerin süresine gerek yok.

-- söyeldiğinizi tam anlamadım ama zaten yorumlayıp çözüm bulmamız gereken problemlerden birine benziyor. zaten bende buna benzer durumlardan, döngü oluşturamamaktan, dizi değişkeni tanımlayamamaktan dolayı çözemedim.

-- o turnikenin giriş kısmından kart basıp başka turnikenin çıkışına basmıştır daha sonra

Sayın cloudiamarrie
Sayın siyar0044 'ünde belirttiği gibi karmaşık bir takip sisteminiz var. Ekteki örnek dosyayı inceler hatalı olan kısımları belirtirseniz devam ederiz.
ekteki dosyada benim gönderdiğimden farklı bir şey yoktu. dolayısı ile hata ile de karşılaşmadım

merhabalar
manuel olarak 1-2 tane yapabilirmisiniz ıd 28771,34779,14159,6410,12015 vb

Kusura bakmayın .xlsm :rolleyes: dosya yerine .xlsx olan dosyayı yüklemişim. Mesaj#7 'deki dosyayı tekrar indirip kontrol eder misiniz?
merhaba, vb kodlarınızı gördüm epey uğraşmışsınız teşekkür ederim. fakat yeni verileri ekleyince çalışmadı. zaten siz sayfa 1 de her bir personeli tek kayıt haline getirmişsiniz. biz turnikelerden gelen ham verileri kullandığımız için her personelin çok sayıda kaydı oluyor onlar üzerinden işlem yapmamız gerekiyor. dolayısı ile güncel verileri yükleyip çalıştırıdığmda program dondu

merhabalar
manuel olarak 1-2 tane yapabilirmisiniz ıd 28771,34779,14159,6410,12015 vb
tabii,

AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 3 GRS01.09.2023 23:53:50GİRİŞ
AYŞE
35558​
B1 ANTREPO GIRIS TU01.09.2023 23:58:26GİRİŞ

23.53 te binaya girmiş, 23.58 de ise çalışma alanına giriş yapmış

AYŞE
35558​
B1 ANTREPO CIKIS TU02.09.2023 01:45:32ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 1 CKS02.09.2023 01:47:56ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 2 GRS02.09.2023 02:03:46GİRİŞ
AYŞE
35558​
B1 ANTREPO GIRIS TU02.09.2023 02:06:05GİRİŞ

01.45 de çalışma alınından çıkış yapıp 01.47 de çay alnına çıkmış binaya girdiği turnikeden. 02.03 de giriş yapmış binaya. mola süresini antrepo kapısından çıktığı andan itibaren hesaplamak gerekiyor. zor kısımlardan birisi. bu durumda 01.45 - 02.06 çay molası süresini veriyor bize.

AYŞE
35558​
B1 ANTREPO CIKIS TU02.09.2023 03:44:50ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B1 YEMEKHANE TURNIK02.09.2023 03:49:00GİRİŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 1 CKS02.09.2023 04:26:31ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 3 GRS02.09.2023 04:38:05GİRİŞ
AYŞE
35558​
B1 ANTREPO GIRIS TU02.09.2023 04:40:22GİRİŞ

03.44 de yemek yemek için antrepodan çıkmış, yemekhaneye gitmiş. 04.26 da çay molasına gidilebilecek 2 alandan biri olan bir önceki defa da gittiği ortak alanı gitmiş. bize yemek molasını hesaplamak için 03.44 - 04.40 gerekiyor.

benim için zor kısımlardan birisi de bazen yanlış yere kart okuttukları için bir yandaki turnikeye tekrar basıp çıkıyorlar. örneğin şöyle bir durumda olabilirdi.

AYŞE
35558​
B1 ANTREPO CIKIS TU02.09.2023 01:45:32ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 1 CKS02.09.2023 01:47:56ÇIKIŞ
AYŞE
35558​
B2 ZK B1 TURNIKE 3 CKS02.09.2023 01:48:56ÇIKIŞ

merhaba, vb kodlarınızı gördüm epey uğraşmışsınız teşekkür ederim. fakat yeni verileri ekleyince çalışmadı. zaten siz sayfa 1 de her bir personeli tek kayıt haline getirmişsiniz. biz turnikelerden gelen ham verileri kullandığımız için her personelin çok sayıda kaydı oluyor onlar üzerinden işlem yapmamız gerekiyor. dolayısı ile güncel verileri yükleyip çalıştırıdığmda program dondu
Yazmışsınız.
İsterseniz sırasıyla gidelim. Öncelikle gönderdiğim dosyadaki kişilere ait hesaplamalar doğru mu değil mi bu konuda bir şey yazmamışsınız? Hesaplamalar doğruysa diğer aşamalara geçebiliriz. Doğru değilse hatalı kısımları da belirtirsiniz. Kolay gelsin.

Yazmışsınız.
İsterseniz sırasıyla gidelim. Öncelikle gönderdiğim dosyadaki kişilere ait hesaplamalar doğru mu değil mi bu konuda bir şey yazmamışsınız? Hesaplamalar doğruysa diğer aşamalara geçebiliriz. Doğru değilse hatalı kısımları da belirtirsiniz. Kolay gelsin.
haklısınız doğru olup olmadıklarını yazmadım. dediğim gibi ilk kayıtlarda değişiklik olduğu için inceleyemeyeceğimi düşündüm fakat filtre uygulayınca bizim inceleyeceğimiz formatta da kayıtlar olduğunu gördüm. bu şekilde inceleyince de yanlış çıktı:

abdulcelil için 25,27 olması gereken çay molasını 19,57 olarak hesaplamış. #13 te biraz daha detaylandırma fırsatım oldu konuyu.

desteğiniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    9.7 KB · Gösterim: 5
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    21.2 KB · Gösterim: 5
Sayın cloudiamarrie
Kontrol eder misiniz?
teşekkür ederim çok güzel olmuş. doğru da çalışıyor. mükünse son bir ekleme daha yapabilir miyiz değilse de çözüme ulaştı olarak kapatabiliriz. soru şu: burada vardiya usulü çalışıyoruz. tüm gün boyunca çeşitli molalar var. siz antrepo içi ve antrepo dışı toplam süreleri göstermişsiniz fakat eğer her bir antrepo dışında geçirilen süreleri saatleriyle birlikte görmemiz mümkün mü?

Nasıl olmasını istiyorsanız örnekle açıklar mısınız?

Nasıl olmasını istiyorsanız örnekle açıklar mısınız?
tabii,

ADIDAntrepo Dışı SüreAntrepo İçi SüreAntrepo Dışında Geçirilen 1. Saat DakikaAntrepo Dışında Geçirilen 1. Toplam SüreAntrepo Dışında Geçirilen 2. Saat DakikaAntrepo Dışında Geçirilen 2. Toplam SüreAntrepo Dışında Geçirilen 3. Saat DakikaAntrepo Dışında Geçirilen 3. Toplam SüreAntrepo Dışında Geçirilen 4. Saat DakikaAntrepo Dışında Geçirilen 4. Toplam Süre

yada bu zor olacaksa

ADIDAntrepo Dışı SüreAntrepo İçi SüreAnterepo Dışında Geçirilen Süre 9.45 -10.20Anterepo Dışında Geçirilen Süre 11.40 -13.10Anterepo Dışında Geçirilen Süre 17.45 -18.20Anterepo Dışında Geçirilen Süre 19.45 -21.20Anterepo Dışında Geçirilen Süre 01.45 -02.20Anterepo Dışında Geçirilen Süre 03.45 -05.20

şeklinde ölçebilirsek tam olark mola saatlerinde geçirdikleri süreyi anlamış oluruz.

Sayın cloudiamarrie
Fikir olarak güzel ancak dosyanızdaki verilerle doğru sonuç almak zor. Şöyle ki kişi mesela 09:44:59 ' da Antrepo' dan çıkış yaptı ve 10:21:00 'Antrepo' ya giriş yaptı bu kişi üstte düşündüğünüz raporda görünmeyecektir. Ya da 10:19:59' Antrepo' dan çıktı 11:00' de Giriş yaptı sadece 1 saniye raporda görünecektir.... gibi örnekleri çoğaltabiliriz.
O yüzden hazırladığım dosya sizin için yeterli diye düşünüyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri