• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Personel Bütçesi (Res. Tat. Güncellemesi)

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

Yıllık İcmal sayfasında Görevine göre sorgulama yapıldığında Kadronun Çalışması olmayan aylarda Resmi Tatil günlerini gösteriyor.

Birde; Çalışma Planı sayfasında Satıra kadro ilavesi veya kadro silmesi yapılması halinde Yıllık Bütçe ve Aylık Bütçe sayfasında Departman belirleme ve Alt toplamlarda Koşullu Biçimlendirme hatası oluşuyor. Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?

Ben Çalışma Planında Kadro ilavesi ve silme yaptığımda Yıllık Bütçe ve Aylık Bütçe sayfasında kaç kadro ekledim veya sildim ise manuel olarak o kadar satır ilavesi veya silmesi yaptığımda Koşullu Biçimlendirme hatası olmuyor.

Bu mantıkla Çalışma Planında kadro ilavesi veya eksiltmesi yapıldığında Yıllık Bütçe ve Aylık bütçe sayfasında bir yazılım ile satır ilavesi veya eksiltmesi yapılarak böyle bir hatayı düzeltebilir miyiz?

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ - VBA(KS).xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 14
Çözüm
Sayın userx

Koşullu Biçimlendirmede tamam Teşekkür ederim.

Size şöyle bir sorum olacak Aylık Bütçe sayfasında AT4'ten başlayarak aşağı doğru ay ve yılları gösteren tarihleri ben kes yapıştır ile PRM sayfasında J sütununa taşıdım. şimdilik bir sorun çıkarmıyor ancak sonraki yılda Yıl değişikliği oluşur mu oluşmaz ise sorun yaratır diye düşünüyorum.

AP3 Teki Yıl Ay tarihini de tamamen sildim. yukardaki paragrafta bahsettiğim ay sıralaması buradan mı oluşuyordu. Bilemedim. Hesaplama yaptığımda da AP3 ve AT4 ay sıralamaları tekrar oluşmuyor. Ne yapmalıyım
Sayın Doruk Paşa
Ekteki dosyada aylar "Aylık Bütçe" sayfasından kaldırıldı sizin düşündüğünüz şekilde PRM "J" sütununa sayfaya girdiğinizde kendisi oluşturulacak...
Birde; Çalışma Planı sayfasında Satıra kadro ilavesi veya kadro silmesi yapılması halinde Yıllık Bütçe ve Aylık Bütçe sayfasında Departman belirleme ve Alt toplamlarda Koşullu Biçimlendirme hatası oluşuyor. Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?
Biliyorsunuz dosya sizin dosyanız, Çalışma Planı Sayfasındaki koşullu biçimlendirmeleri siz hazırlamışsınız. İlave ettiğiniz satırlara koşullu biçimlendirme formülünü de eklerseniz diğer sayfalara da veriler buradan aktarıldığı için sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Hangi Görev ? Hangi Ay ? ???
Bu nu şöyle anlatayım Yıllık İcmal sayfasında Görevine göre sorgulamada stajyer kadrosunda çalışanı sorguladığınızda Tabloda Resmi Tatil günlerinde çalışma olmayan aylarda sayılar görülüyor.

Çalışma Planı sayfasında ilave ve eksilme de Çalışma Planı sayfasında Koşullu biçimlendirmede sorun olmuyor.

Bu durumu anlatmak biraz zor gibi isterseniz. Bunu örnek dosya ile anlatayım. Çalışma Planındaki; daha önceki dosyamda var olan,

TESELLÜM MEMURU
SATINALMA ELEMANI
SATINALMA ŞÖFÖRÜ

Kadrolarını iptal edilmiş halini ekte gönderdim.

Ekli dosyalar

1.4 MB · Gösterim: 2

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ-VBA(KS) (2).xlsm
    554.1 KB · Gösterim: 1
Dosyanızın çalışma sistemini bilemem.
Aşağıdaki kodlar YILLIK BÜTÇE sayfası için.
İşlemlerinizi yapıp bitirdiğinizde en son
Call kosB yazmanız yeterli.
Diğerlerini de bu şekilde düzenlersiniz.
Son zamanlarda çok sık sorulan bir soru.
Umarım işe yarar.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

540.6 KB · Gösterim: 3
Sayın excelcan

İlginiz için Teşekkür ederim.
Sizin yaptığınız farklı bir uygulama Benim isteğim ise Çalışma Planı sayfasında kadro eksilmesi ve eklenmesi olması halinde Yıllık Bütçe ve Aylık Bütçe sayfasında eksilen kadro veya ilave kadro kadar satır ilavesi veya eksilmesi oluşması halinde Koşullu Biçimlendirmede sorun olmuyor.
Koşullu biçimlendirmede de sadece Departman Biçimlendirmesi (Satırların tamamındaki Turuncu renkler) ile alakalı sıkıntı oluyor. diğerlerinde bir sorun yok.

Sayın userx

Yıllık bütçede Koşullu Biçimlendirme ve Yıllık İcmal deki Res. Tat. günü işi tamam, Çok Teşekkür Ederim.

Aylık Bütçede de Yıllık Bütçe deki gibi uygulamayı yaparsak Koşullu Biçimlendirme sorunu da çözülmüş oluyor.

Elinize emeğinize sağlık

Sayın userx Merhaba

Aylık Bütçe de Koşullu Biçimlendirme olmadı. Aylık Bütçe sayfası bilgi ve görünümünü (format, Koşullu biçimlendirme) vb. Aylık Bütçe sayfasından alıyor değil mi? Sayfaların nasıl ve nerden ne aldığını bilmediğim için soruyorum bir çözüm için fikir yürütebilir miyiz diye

Ben şöyle bir deneme yaptım Aylık Bütçe sayfasında Kadroların başladığı (4) satırdan itibaren tablonun sonuna kadar dolgu rengini sıfırladım sonrasında tekrar filtreledim her şey yerine oturdu. Bur dan hareketle bir şey yapılabilir mi

Yıllık Bütçe sayfasına uyguladığınız yazılımı Aylık Bütçe sayfası içinde kullandığınızı varsayarsak Aylık bütçe sayfası filtreleme ile güncellendiği için yazılımda ufak bir değişiklik mi istiyor acaba? diye aklımdan geçiyor

Dolgu renginin olmayan halinin resmini ve hangi alanlarda olmadığını işaretlediğiniz resmini paylaşabilir misiniz?

Dosyanın üzerinde görmeniz daha iyi olur diye düşündüm

Yıllık Bütçeye hiç müdahale etmedim her şey yolunda

Aylık Bütçenin 4. satırından itibaren tüm tablonun dolgu rengini sıfırladım. ve o şekli ile dosyayı ekledim Siz filtreleme yaparak durumu görebilirsiniz

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ-VBA(KS) (1).xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 0
Dosya bende zaten var siz neyin hatalı olduğunu bildirir misiniz?

Ben dosyada Çalışma Planında Genel müdürlük Departmanından 3 kadroyu iptal ederek Hesaplama yaptırdım ve Aylık bütçede Dolgu rengini sıfırladım size yolladım dolgu rengini sıfırlamadan size yollasa idim filtreleme yapıldığında çeşitli satırlarda Koşullu biçimlendirme hatası oluşuyordu. bunun nasıl düzeldiğini anlatmak için öyle dosyayı gönderdim.

Şimdi Aylık Bütçede dolgu rengini silmeden filtreleme yaparak oluşan hatanın durumunu görmeniz için dosyayı o haliyle gönderiyorum.

Dosya üzerinde görmeden resimle anlatmak zor olduğu için dosya yolluyorum.

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ-VBA(KS) (2).xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 2
Anladım. ÇLŞ.PLANI sayfasına ekleme çıkarma yaptığınızda hata oluşuyor.
Dosya' yı tekrar indirip kontrol eder misiniz?

Sayın userx

Size şöyle bir sorum olacak Aylık Bütçe sayfasında AT4'ten başlayarak aşağı doğru ay ve yılları gösteren tarihleri ben kes yapıştır ile PRM sayfasında J sütununa taşıdım. şimdilik bir sorun çıkarmıyor ancak sonraki yılda Yıl değişikliği oluşur mu oluşmaz ise sorun yaratır diye düşünüyorum.

AP3 Teki Yıl Ay tarihini de tamamen sildim. yukardaki paragrafta bahsettiğim ay sıralaması buradan mı oluşuyordu. Bilemedim. Hesaplama yaptığımda da AP3 ve AT4 ay sıralamaları tekrar oluşmuyor. Ne yapmalıyım

Sayın userx

Sayın Doruk Paşa
Ekteki dosyada aylar "Aylık Bütçe" sayfasından kaldırıldı sizin düşündüğünüz şekilde PRM "J" sütununa sayfaya girdiğinizde kendisi oluşturulacak şekilde kodlandı. Buradaki ve diğer sayfalardaki Aylar "RES. TAT" sayfası "H7" 'deki tarihe göre oluşturuluyor. Yani 2024 yılına girildiğinde ya da farklı bir yıla ait tarih girdiğinizde buradaki yıla bakılarak diğer sayfalardaki aylar değişecektir. (Deneme yaparak kontrol edebilirsiniz. )
AP ve "AT" sütunlarının herhangi bir işlevi kalmadı.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ-VBA(DP).xlsm
    541 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Sayın userx

Ben Dosyayı Kod korumalı yapmam için aşağıdaki kodu kullandım. Herhalde hatalı kod bulmuşum

Sub gizle()
MsgBox "Sifreli Kod"
End Sub

Nedenine gelince Kod korumalı dosyada Hesaplama yaptıktan sonra Aylık Bütçede Ayları seçerek tablo oluşturduğumda hata vermiyor.
Yıllık Toplam ile tablo istediğimde hata oluşuyor. Kod'dan mı oluyor değilse hata kodu nereden olabilir
1692141123908.jpeg

Sadece sayfayı mı korumak istiyorsunuz yoksa tüm kitapçığa ait vba kod sayfasını mı şifreyle kapatmak istiyorsunuz?

Sayın userx Günaydın

Ben sonraki denemelerimde 18 nolu mesajımda belirttiğim hatanın

Sub gizle()
MsgBox "Sifreli Kod"
End Sub

üsteki koddan olmadığını düşünüyorum. VBA kod sayfasını şifrelemek için bu kodun yazılması da gerekmiyor galiba

Ancak bu kodu modül açarak oluşturduktan sonra Kod görüntüle>Tools menüsünden şifre koyduktan sonra neden Aylık Bütçede Bu hata oluşuyor çözemedim (resimdeki hata mesajı)

Hep dosyadaki hesaplamalar ve diğer işler için değil
bu konularda da bana ara sıra azar azar bilgi verirseniz sevinirim mesleğin dışında bir şeyler öğrenirim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri