Arşiv Personel Bütçesi (Asgari Ücret Güncellemesi)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Dosya'yı indirip, PRM sayfası ile YILLIK İCMAL sayfasında yapılan değişiklikleri kontrol eder misiniz?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

1. dönem vergi dilimlerine göre Gelir vergisi ve DAMGA vergisinde Temmuz dan Aralık ayına kadar hata veriyor. 2. vergi dilimlerini uygulamaya koymadan oluyor bu hata

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Bir önceki indirdiğim dosyada böyle bir hata yoktu sanıyorum yeni ilave yazılım sırasında oluştu hata

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın mahir kontrollerimizi yapıp düzeltme yolundayız

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx

Doğru hesaplama yapan bir önceki indirdiğim dosya ekte sunulmuştur. Belki sizde üzerine Vergi dilimleri 2. dönem çalışması yapmış olmanızdan kaynaklanan yazılım nedeniyle eski hali işinizde daha kolaylık sağlar diye düşündüm.

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ (2).xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 1

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ.xlsm
    445.5 KB · Gösterim: 4

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx

PRM sayfasında G9 hücresindeki sayıyı vergi istisnası tablosu ile ilişkilendirmişsiniz buda Temmuz ayında değişen asgari ücret vergi istisnası tutarını değiştiriyor örneğin G9' u sıfır yaptığımızda vergi istisna tablosu tutarları değişiyor. Sizin ne düşündüğünüzü anladım ama tablo da değişim yapıyor (Formüllümü kalsa idi, veya J sütunundaki ay sıralamasına göre 7 ay seçilerek yazılım olsa idi) Bu durumu fark etmek için baya bir deneme yaptım. Siz yazılım içine almışsınız yeni yılda yeni asgari ücret 1. ve 2. dönem tutarlarını alacak galiba

2. dönem vergi dilimleri artışından dolayı bir değişiklik olmuyor.

Yönetici Yiyecek tutarı çalışan 2 olduğunda tutarı 2 katı vermiyor

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Sadece YILLIK İCMAL formatında ilk sıradaki GENEL MÜDÜR' ün 110.000 TL net ücretli yeni Vergi Dilimlerine göre doğru hesaplanmış bir bordrosunu yükleyebilir misin ?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
2. Dönem vergi dilimi olan ve yıllık icmal formatında yok Benim Yaptığım yatay olan Alıntı olan sizin istediğiniz formatta iki dosya ekliyorum

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ (YENİ) MAK FOR..xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 0
  • Bordro hesaplama.xlsm
    53.3 KB · Gösterim: 2

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Alıntı olan dosyayı şimdi inceledim. Parametrelerde güncelleme ile örnek sonuç alınabilir gibi görülüyor

vernel

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
124
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Evet hesaplama olayı bitti

Pek olası olmamakla beraber PRM sayfasında Vergi Dilimleri 2. dönem ile ilgili bir çalışma düşünebilir miyiz. Sonraya mı bırakalım

Yıllık icmal sayfasındaki yukarıdaki alıntıda bahsettiğim Tablo döküm seçeneği ile ilgili ne yapabiliriz.

Birde dosya açılışında, Otomatik bağlantılar mesajı alıyorum bunu daha öncede veriyordu bir yerlerden düzeltiyorduk.
Doruk Paşa merhaba, maaş maliyet hesaplaması şirketiniz çok elzem ise, acil ise bu çalışmayı birileri yapmış sanırım. gayet de iyi çalışıyormuş, çok memnundular. bir arkadaştan duydum. sosyal medyada araştırılırsa bulunabilir. Ama tabi "hazırı değil de kendi yaptığımı tercih ederim" diyorsan o zaman başka.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx iyi geceler

Ekteki dosyada PRM sayfası G sütununu kaldırarak yazılımı güncelleyelim. Ben 2. dönem vergi dilimleri uygulamasından vazgeçtim

Zaten pek olası olmayacağını belirtmiştim.

Ekli dosyaya sizin son yüklediğiniz dosyada oluşturduğunuz YILLIK İCMAL Sayfası formatında olduğu gibi İki seçenekli (Kadro ve Departman bazında) olmak üzere filtre uygulamalı

Birde önceki mesajımda Yönetici Yiyecek hesaplamasında 2 kişi olduğunda yiyecek bedelinin 2 katı olmak üzere düzeltme yapalım

Genel bir kontrol yapayım sonrasında dükkanı kapatayım.

Ekli dosyalar

• userx_PERSONEL BÜTÇESİ (2).xlsm
    1.2 MB · Gösterim: 3

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Dosya' yı tekrar indirip kontrol eder misiniz?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın vernel Merhaba

Hesaplama sadece maaş hesaplaması ile sınırlı değil.
Bu dosya bir personelin ücretin den hareketle aylık ve yıllık ücret maliyeti bulmak amacıyla tasarlanmıştır.
Bu dosya hizmet sektöründe Personel için yapılan diğer genel giderlerinde hesaplandığı bir taslaktır
Kısaca bir ve birden fazla personelin ücret ve genel giderler tutarlarının hesaplandığı gelecek yılın bütçesi olarak düşünülmüştür.
Bordro hesaplama amaçlı bir dosya değildir (Bordro çok daha detay içeren hesaplama seçenekleri olan programdır.)

Ayrıca şirket için elzem değil İnsan kaynakları Departmanında çalışanların yapabilmeleri ve rapor olarak sunabilmeleridir.

Sizden ricam bahsettiğiniz programı bulup Forumda paylaşırsanız inceleriz. Faydalanırız kendimize daha fazla bilgi elde etme fırsatı olur. diye düşünüyorum.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx günaydın

Öncelikle İŞK olarak çalışan kadronun hesaplamasını düzenleyelim. Asgari ücret artışı nedeniyle İŞK kursiyerlerinin ücretleri de değişti. Buna göre Temmuz ayından itibaren Aralık ayı dahil PRM Sayfasındaki D22 de bulunan 2. Dönem ücreti üzerinden hesaplama yaptıralım

PRM sayfasındaki Vergi istisna hesaplaması tablosunun G9 hücresindeki sayı yerine J10 hücresindeki sayıyı kullanalım G9 hücresi sayısı 2. Dönem vergi dilimi uygulaması amacıyla verilen bir sayı idi, o uygulamadan vazgeçtim zaten

Yıllık icmal sayfasında kadro bazında döküm alındığında 28 satırdaki Görev Pozisyonuna Y veya P olarak yazdırabilir miyiz

Hesaplamalarda bir değişiklik yaratmayacaksa ÇLŞ Planı ve Yıllık Bütçe Sayfasındaki Tablo Başlıklarında bulunan Tarih formatlarını Yıllık icmal sayfasındaki Tarih formatındaki gibi yapabilir miyiz.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
20. Sıradaki İŞKUR KURSİYERİ' nin 8.550 TL üzerinden 7. Ay' ait maaş hesaplamasını detaylı olarak yapar mısın?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx

Artık 8.550 olmuyor temmuz ayı (ücret güncellemesi yapılmalı)

Temmuz ayında yeni asgari ücretin 11.402,32 olduğunu düşünürsek

Bu ücret Kadro durumuna göre değişebilir, Departmanda normal olarak çalışan eşdeğer görev ücretine yakın ücret verilir genelde

Biz Bunu Temmuz ayına kadar olan 8.506,80 Asgari ücreti ' i 8.550 olarak belirlediysek Temmuz ayında ve sonraki aylarda 11.450 Net Ücretle hareketle

11.450 / 30 * 30 (gün) = 11.450 İşletme Net Ücreti

Temmuz ayı yeni günlük işkur ücreti 438.55*26/30*30 (gün) = 11.402,30 İŞKUR Brüt Kazanç

11.450,00 - 11.402.30 =47,70 Ödenecek Net Kazanç olur

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Ağustos Ayı
11.450 / 30 * 30 (gün) = 11.450 İşletme Net Ücreti

Temmuz ayı yeni günlük işkur ücreti 438.55*27/30*30 (gün) = 11.840,85 İŞKUR Brüt Kazanç

11.450,00 - 11.840,85 =-390,85 :unsure: Ödenecek Net Kazanç
?????

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Temmuz ayı 47,70

Evet Ağustos ayı aynen 390,85 olacak