• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Pdf Dosyalarını Link Eklemek

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

zarifet55

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Ortak alanda kullandığımız bir excel dosyasında yine ortak alanda bulundurduğumuz pdfleri linklemek istiyoruz. Bu pdflerin adları rakam yada harf olabilir.
Tek tek link ekleme çok vakit kaybettiriyor. Günlük dinamik olarak işlenen bir veri seti mevcut. İlgili hücreye adını yazdığımız PDF dosyasını nasıl otomatik link eklemesi yapabiliriz ?

Eğer PDF dosyalarının bulunduğu klasörde dosya adlarıyla aynı isimde birer hücre varsa, bu hücrelerdeki adları kullanarak otomatik olarak link oluşturabilirsiniz. Örneğin, PDF dosyalarının adları A1, A2, A3,... gibi hücrelerde bulunuyorsa, B1, B2, B3,... gibi hücrelere aşağıdaki formülü kullanarak linkleri otomatik olarak oluşturabilirsiniz:

Örnek : KÖPRÜ("dosya_yolu/" & A1 & ".pdf"; A1)

Burada "dosya_yolu/" kısmını PDF dosyalarının bulunduğu klasörün yoluyla değiştirmeniz gerekmektedir. Bu formülü kullanarak, her hücredeki adı kullanarak otomatik olarak linkler oluşturabilirsiniz.

Öncelikle dönüşünüz ve değerli desteğiniz için çok teşekkür ederim. Test ettim çalışıyor. Bir de şöyle bir durum var çok nadirde olsa excel dosyası ve mail eklememiz gerekebiliyor aynı klasörler içerisinde. Formüldeki dosya uzantısını nasıl çeşitlendirebilirim ?
Bunu sadece imkan mevcut mu diye merak ediyorum ;
Son olarak excel arka planda o kadar çeşitli tablolara bağlıki bir sutun açmaktan dahi imtina ediyorum. Yeni bir sutun değilde zaten linkleme için kullanılan hüclerin olduğu bir sutun mevcut, direk oraya linklemek istediğimiz dosyanın adını yazdığımızda otomatik link oluşacak bir sistem kurmak mümkün müdür ?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu makroyu kullanarak, bir dosya adı girdiğinizde, makro o dosyanın linkini otomatik olarak bulacak ve ilgili hücreye bağlantı ekleyecektir. Bu kod, varsayılan olarak "Sheet1" olarak adlandırılan sayfada çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Kullanmak istediğiniz sayfa adına uygun olarak değiştirebilirsiniz.Linkleri A:A sutununda olduğu varsayılmıştır.Linkler nerdeyse o adresi girerek değiştiriniz

Malesef çalıştıramadım, makro için direk örnek 1 yol paylaşsam sizinle-
Dosya Yolu = C:\Users\Public
PDF İsimleri
1
2
3
4

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Pdf dosyalarının bağlantılarını ekleyerek hyperlink oluşur.Tıklayarak PDf dosyasına ulaşabilirsiniz

Tekrar Merhaba, makro çalıştı teşekkürler ancak çalıştırdığımda o klasördeki tüm PDF'leri linkliyor.
Sadece excel hücresinde adını yazdığımız evrak ile klasördeki evrakların arasında adı uyuşanları linklemesini sağlayabilir miyiz ?

Evet denedim o şekilde A2 ve A3 hücresinde ''1'' ve ''2'' yazıyor. Bu pdfleri linkliyor ancak klasörde bulunan 3-4-5 nolu pdf leride altına doğru linklemeye devam ediyor.

Kod:

A2 sutununa klasördeki pdf isimlerini alt alta yazıp deneyiniz
Konuyu açan diyorki bir sütunda pdf lerin olduğu yolların adı yazıyor.O sütunda yazanlar linklenecek sadece.

Halbuki başta bir ek ekleseydi şimdiyse çözülmüştü.

Hayır yanlış anlaşılma olmasın, PDF'lerin olduğu yolların adı sabit. Örnek içinde yazdım.
Dosya adları ve formatları değişkendir. Yukarıdaki makroda sadece adını yazdığım PDF'leri değil klasördeki tüm PDF'leri linkliyor

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    9.3 KB · Gösterim: 4
Sayın zarifet55
Ekteki dosyayı kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsm
    21.5 KB · Gösterim: 2
Çok başarılı bir örnek teşekkür ederim emeğinize sağlık. Son olarak Ekli dosyadaki gibi 2 ayrı sayfada kullanmam mümkün müdür ?

Ekli dosyalar

• ÖRNEK ÇALIŞMA-.xlsx
    1.3 MB · Gösterim: 2
Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• userx_Dosya_Baglanti_Ekleme.xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 3
Çözüm
Sub sss()

Dim klasor_yolu As String: Dim dosya_adi As String: Dim ws As Worksheet
Application.ScreenUpdating = False

Set ws = ThisWorkbook.ActiveSheet
son = ws.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row
klasor_yolu1 = ws.Cells(1, 28): klasor_yolu2 = ws.Cells(1, 29)

For i = 2 To son

dosya_adi2 = ws.Cells(i, 5): dosya_adi1 = ws.Cells(i, 6)

If dosya_adi2 <> Empty Then _
ws.Hyperlinks.Add Anchor:=ws.Cells(i, 5), Address:=klasor_yolu2 & "\" & dosya_adi2, TextToDisplay:=dosya_adi2

If dosya_adi1 <> Empty Then _
ws.Hyperlinks.Add Anchor:=ws.Cells(i, 6), Address:=klasor_yolu1 & "\" & dosya_adi1, TextToDisplay:=dosya_adi1

Next i

Application.ScreenUpdating = True: MsgBox "Dosya bağlantıları başarıyla eklendi.", vbInformation, "userx-Excelcozum.com"

End Sub

Ekli dosyayı görüntüle 3832

Makro sizin dosyanızda kusursuz çalışıyor, kendi dosyama alırken hata alıyorum. Sanıyorum sarı ile işaretli alandan kaynaklı kontrol etmenizi rica edebilir miyim ? Başka bir çalışmaya entegre ederken nerde hata yapıyorum.

Bu arada problemi çözdüm sanıyorum, kendi dosyama entegre ettim. Teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri