• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Otomatik not dağıtma

aeolus

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar. Excelde çocuğun aldığı notu girince soruları puanlamayı otomatik yapabilecek bir formül var mı? forumda arattım ama bulamadım. şöyleki toplam 6 soruluk bir sınav. çocuk 60 almış diyelim. o altı soruya otomatik puan vererek toplamın 60 olmasını sağlayacak. Her sorunun farklı puan değerleri var. Örneğin şu şekilde:

notlar.jpg

Ekli dosyalar

• otomatik not dağıtma.xlsx
    9 KB · Gösterim: 13
Cevabınız için teşekkür ederim ama istediğim tam olarak bu değildi. Şöyle anlatayim. Resimde kırmızı ile çizdiğim yerleri sorunun puan değerine göre karışık doldurup toplamı 60 olacak şekilde ayarlayacak. notlar 3.jpg

valla anlayamıyorum :D şimdi 100 lük puan sisteminde sonuç 60 puanı geçmeyecekse bu durumda sorunun puan değerinin yüzde 60 ı olur oda basit olarak soru 25 puan ise (25x0,6=15) olarak matematiğe dökeriz. Bu kısma kadar tamamız ?

anlamadığım nokta nasıl bir karışıklık istiyorsunuz onu anlamadım.

doğru anladıysam bu değilse :D (Hocam çan eğrisi mi yapıyorsunuz. Doğru mu anladım)

Ekli dosyalar

• otomatik not dağıtma (1).xlsx
    9.6 KB · Gösterim: 8
valla anlayamıyorum :D şimdi 100 lük puan sisteminde sonuç 60 puanı geçmeyecekse bu durumda sorunun puan değerinin yüzde 60 ı olur oda basit olarak soru 25 puan ise (25x0,6=15) olarak matematiğe dökeriz. Bu kısma kadar tamamız ?

anlamadığım nokta nasıl bir karışıklık istiyorsunuz onu anlamadım.
Ben anlatamadım galiba hocam kusura bakmayın. Notlar 100 üzerinden değerlendirilecek. Toplam 6 soru var sınavda ve her sorunun puan değeri farklı. Yanlarında hangi sorunun kaç puan olduğunu yazmışım. Ben resimde I3 hücresine 60 yazdığımda kırmızı ile işaretlemiş olduğum (C3 ve H3 hücrelerindeki) puan değerlerinin otomatik dağıtmasını istiyorum. Buradaki püf noktası bu otomatik dağılımı yaparken her sorunun puanı farklı. mesela 1. soru 10 puan 3. soru 25 puan. Otomatik dağıtırken 1. soruya 15 puan vermemeli. Hani bu yapılır mı bilmiyorum. O yüzden sizlere danışmak istedim. Çünkü 700 not girilecek. Tek tek girmek çok vakit alacak. Kısa bir yolu varsa çok yardımı olur bana.

doğru anladıysam bu değilse :D (Hocam çan eğrisi mi yapıyorsunuz. Doğru mu anladım)
Burada hocam sorun 60 alanların hepsine aynı sorulara aynı puanları verecek. yani 100 kişi 60 alsa bu kişilerin bütün sorulardan aldığı puanlar aynı olacak. Yani hepsinin
1. soru 6
2. soru 6
3. soru 15
4. soru 12
5. soru 12
6. soru 9 puan olacak. Bu da benim için sıkıntı yaratabilir. Hani bunların karışık bir şekilde olmasını istiyorum.

benim kafa yandı hocam hahahahaa :D Destek ekibi bayrağı devralsın en iyisi

Merhabalar
kontrol edermisiniz
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

9 KB · Gösterim: 7
uğraştırdım sizi
soruyu karmaşık hale getirmeden kısa basit olarak yazarsanız daha anlaşılır olur sanırım içe içe girince tam anlaşılmada sorun yaşanıyor.
bir olmasını istediğiniz şekli ile 3-5 örnekleme yaparsanız (manuel olarak )

Hem rasgele dağılım... hem belirli derslerde üst limit puanlar... hem de belirli bir toplama ulaşma mevzusunun üçünün de bir arada olması olayı biraz karıştırıyor ama örnek dosyayı bir deneyiniz.

Ekli dosyalar

10.2 KB · Gösterim: 13
KOntrol edermisiniz

Ekli dosyalar

10.1 KB · Gösterim: 9
Hem rasgele dağılım... hem belirli derslerde üst limit puanlar... hem de belirli bir toplama ulaşma mevzusunun üçünün de bir arada olması olayı biraz karıştırıyor ama örnek dosyayı bir deneyiniz.
Hocam sizin yaptığınız istediğime çok yakın. Sadece 2 şeyi sormak istiyorum. Yeni satıra geçipte aldığı notu girince üst satırdakilerin de puan değerleri değişiyor. Onların değişmesine gerek yok aslında ama olmuyorsa böylede kalabilir sorun değil. Birde hocam sizin formulde 6. sorunun puanları hep 0 oluyor. Onu düzeltmek mümkün müdür acaba? Onu düzeltirsek çok işimi görür. notlar 4.jpg

soruyu karmaşık hale getirmeden kısa basit olarak yazarsanız daha anlaşılır olur sanırım içe içe girince tam anlaşılmada sorun yaşanıyor.
bir olmasını istediğiniz şekli ile 3-5 örnekleme yaparsanız (manuel olarak )
hocam resimdeki gibi olmasını istiyordum. 60 almışlar ama herbirinin sorulardan aldığı puanlar farklı olacak. Sizin yazdığınız formulde de 60 alanların puanları her soru için aynı oluyor.

VetExc hocamın yazdığı formül istediğime yakın bir sonuç verdi. Burda da tek sorun 6. sorunun hepsinde 0 puan olması.

notlar 4.jpg

Bu konunun hemen hemen aynısı
konusunda ele alınmıştı.
Aradaki tek fark, o konudaki testlere en az 1 puan veriliyordu. Burada ise 0 puan da verilebiliyor.
(Söz konusu Konuyu incelemediyseniz eğer incelemenizi öneririm.)

Konunuza dönersek eğer,
çözümüm resimdeki gibidir...
R118.png

C5 hücresine yazılır sağa ve aşağıya kopyalanır.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Not : Kolon eklemeyi, en son Test kolonunu seçip yaparsanız, çok daha iyi olacaktır. Biçimlendirmeler ve de formüller düzende gelecektir. Aradaki boş kolonlara formüllerin kopyalanması yeterli olacaktır.

Ekli dosyalar

• Rastgele_Puan_Test.xlsx
    39.8 KB · Gösterim: 4
dener misiniz

Ekli dosyalar

23.1 KB · Gösterim: 7
hocam farklı bir örnek verme yöntemi deneyelim mi
ben sizin öğrenicinizim bana 6 tane soruluk kağıdı verdiniz bende soruların yanıtlarını yazdım ve size geri verdim şimdi siz bu sınav kağıtlarına not vereceksiniz.
1 = sonuç doğru 10 puan
2 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 7 puan
3 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 18 puan
4 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 14 puan
5 = sonuç doğru 20 puan
6 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 6 puan

toplam 75 puan aldım sınavdan şimdi siz bu vermiş olduğum örnekte 75 puan ile ne yapmak istiyorsunuz

hocam farklı bir örnek verme yöntemi deneyelim mi
ben sizin öğrenicinizim bana 6 tane soruluk kağıdı verdiniz bende soruların yanıtlarını yazdım ve size geri verdim şimdi siz bu sınav kağıtlarına not vereceksiniz.
1 = sonuç doğru 10 puan
2 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 7 puan
3 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 18 puan
4 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 14 puan
5 = sonuç doğru 20 puan
6 = sonuç yanlış ancak soru çözme beceresi kaynaklı 6 puan

toplam 75 puan aldım sınavdan şimdi siz bu vermiş olduğum örnekte 75 puan ile ne yapmak istiyorsunuz

yani 75 puanı bulduktan sonraki aşama olarak 4 üncü soruya 14 puan vermiştiniz bu 14 puanı rastgele olarak 1,2,3,4,6 sorulardan biriyle yer değiştirmesini istiyorsunuz aynı zamanda bir kural daha var yine bu 4. soruya verilen 14 puan 1. soruyla yer değiştirdiğimiz zaman 10 puana düşmesini kalan 4 puanın diğer sorulara dağıtılmasını mı istiyorsunuz yoksa 14 puanın yüzde 10 una denk gelen puan türü oluşturulmasını mı istiyorsunuz.

Birde hocam çok merak ettim sınava giren bu çocuklar kaç yaşında hahahahaaa :D :ROFLMAO:

Sayın aeolus
Ekteki dosyayı kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• userx_Otomatik_Not _Dağıtma.xlsm
    23.7 KB · Gösterim: 13

Konuyu okuyanlar

Geri