• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Önceki sonuçların silinmesi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hakki83

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
216
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

Örnek dosyada makro düğmesine basınca, son dolu sütundan bir sonraki sütuna, sonuçları aktarmaktadır. Sonuçlar; "Var", "Yok" ve Boş Hücre olarak aktarılmaktadır. Burada bir sorun yok.

Sütun sayısı değişken olduğundan sonuçlar her zaman J sütununda olmayacaktır doğal olarak.

İstediğim şudur:

Düğmeye basıldıktan sonra verilerde değişiklik yapıldığında; ya da sütun sayısı eksildiğinde;
Akabinde düğmeye ikinci kez basıldığında eski sonuçların otomatik silinmesi yani temizlenmesidir.

Şu an bunu manuel yapıyorum.

Örnek üzerinden gidelim.
Düğmeye basalım. Sonuçlar J sütununa aktarıldı. Doğru.
Hemen ardından dosyayı kapatmadan sadece I sütununu komple silelim. Düğmeye basalım. Ne oldu? J sütunundaki eski sonuçlar ekranda kaldığı gibi, yeni sonuçlar da I sütununda sonuçlandı. Oysa J sütunundaki eski sonuçların silinmesi gerekirdi.

Dosya üzerinden bir tane daha örnek vereyim.
Dosyayı yüklediğim ilk haliyle tekrar açalım. Düğmeye basalım. Sonuçlar J'ye aktarıldı. Doğru.

Hemen ardından B5 hücresini silelim. Düğmeye ikinci kez basalım. J5 hücresinde yine "VAR" kelimesi görünüyor. Oysa eski sonuçlar silinmiş olsaydı, J5 hücresinin sonucu boş hücre olarak sonuç vermesi gerekirdi.

İstediğim şeyi tekrar edeyim;
Düğmeye bir kez bastık
Sonuçları gördük
Verilerde ya da sütunlarda değişiklik yaptık
Düğmeye tekrar bastık.
Eski sonuçlar otomatik silinmediği için bize hatalı sonuç verdi.

Satır ve sütun sayılarının değişken olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Bundan dolayı sonuç sütunu her zaman J değildir.

Anlaşılmadıysa tekrar izah edebilirim.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsm
    17.8 KB · Gösterim: 8
Merhaba,
Dener misiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Sayın Ali Öz hocam
İlginiz için çok teşekkür ederim. Denemeler yaptım.
Veri değişikliğinde yeni sonucu değiştiriyor. (Ki çok iyi oldu)
Fakat sütun değişikliğinde eski sütun verileri duruyor.
Şöyle ki:

Örnek dosyada düğmeye basalım, sonuçları J’de gördükten hemen sonra 9 nolu sütunu yani I sütunun silelim, tekrar düğmeye basalım.
Yeni sonuçlar I sütununa aktarılacaktır. Ama J sütununda eski sonuçlar da silinmediği için durmaktadır.
Acaba bunun da çözümü var mıdır?
Sağ olunuz

Kodu resimdeki gibi ekleyiniz.
Eğer son dolu sütuna kadar birinde bile sütunun tamamı boşsa o sütun yada sütunları siler.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Unbenannt.JPG

Kodu resimdeki gibi ekleyiniz.
Eğer son dolu sütuna kadar birinde bile sütunun tamamı boşsa o sütun yada sütunları siler.

C#:

Ekli dosyayı görüntüle 2151
Sayın Refaz hocam teşekkür ederim, dediklerinizi tam olarak yaptım
Fakat ne yazık ki hiçbir değişiklik göremedim.
Değişiklikten göremedim sözünden kastım; örnek dosyayı ilk yüklediğim hali gibi oldu.

Zira düğmeye bastıktan sonra, B5 hücresini silip tekrar düğmeye basınca, J5 hücresinde yine “VAR” olarak görünüyor. Oysa boş olması gerekirdi.

Aynı şekilde düğmeye bastıktan sonra, I sütununu silip tekrar düğmeye basınca, J sütunun silinmesi gerekirdi. Fakat silinmedi.

Şu an itibariyle Sn Ali Öz hocamın ilave satırı işimi görmüştür. Eğer farklı bir çözüm yok ise ya da zorluk yaratıyor ise konuyu gönül rahatlığıyla kilitleyebiliriz. Sizlerin varlığınız yeter.

Fakat;

Aynı dosyayla ilgili ilave bir ricam daha olacak.

Hani bütün satırlar dolu olunca “VAR” uyarısı,
bütün satırlar boş olunca “YOK” uyarısı çıkıyor ya;

İşte satırlardaki bazı hücreler işaretli, bazısı işaretsiz olunca bir şey çıkmıyor. Yani boş görünüyor.

Bazısı işaretli bazısı işaretsiz olan hücre satırlarında da “KISMEN” gibi bir uyarının çıkacağı satırları ekleyebilir misiniz?

Kodları inceledim, sanıyıorum
If, Cells ve ElseIf gibi satırların eklenmesi gerekiyor.

Saygılar

(Sizin kodları ekledikten sonraki halini gönderiyorum.)

Ekli dosyalar

• Sn Ali Öz ve Sn Refaz Hocalarım.xlsm
    18.2 KB · Gösterim: 1
Ben yanlış anlamışım abey :)
Canınız sağolsun sayın hocam :)

Bahsetmiş olduğum “KISMEN” satırını da ekleyince konuyu kapatabiliriz.

Yalnız lütfen örnektekine benzesin ilave satırlar, çünkü malum adı üstünde “örnek dosya” ; üzerinde minik değişiklikler yapacağım.

Hem Ali Öz hocamıza hem size tekrar teşekkür ederim.

Ali Öz hocamın ilave satırı birinci sorunu çözmüştür.

Abey Ali hocamızın kodunu inceledim.
Mesela 2.satırın tamamı boşsa yok,tamamı doluysa var yazıyor.
Mesela 2.satırdaki veriler sayısı5 ve son sütun no 8 değilse bişey yazmıyor.
Bunun için koda else diye ilave ettim ama aktif ettirmedim.
Alttaki kodu deneyin birde yanlış anlamadıysam.

C#:

Abey Ali hocamızın kodunu inceledim.
Mesela 2.satırın tamamı boşsa yok,tamamı doluysa var yazıyor.
Mesela 2.satırdaki veriler sayısı5 ve son sütun no 8 değilse bişey yazmıyor.
Bunun için koda else diye ilave ettim ama aktif ettirmedim.
Alttaki kodu deneyin birde yanlış anlamadıysam.

C#:
Hemen deniyorum

Yada böyle abey.

C#:
Bunu da deneyeceğim,

Fakat (özellikle kendi açımdan) kafa karışıklığı oluşturmasın diye, temiz bir örnek dosya bir iki dakika içinde oluşturup gönderecrğim.
Böyle daha güzel olacak.
Sadece Ali Öz hocamın satırı ekli olacak.
Ve
Ne istediğimi tekrar belirteceğim.
Teşekkürler
Birkaç dak kadar hemen hazırlayıp gönderiyorum temiz dosyayı.

Sayın Refaz hocam benim kafam iyice karışacak :)
Bu arada kodlarınızın ikisi de güzel çalışıyor, hiç sorun yok.

Fakat;

Son isteğim şudur.
SÜTUN SİLME İŞLEMİNDEN VAZGEÇTİM.
Çünkü işin içinden çıkamayabilirim.

Sadece göndereceğim örnek dosyada göründüğü gibi, kısmen dolu olanlara “KARIŞIK” ibaresi gelecek şekilde eklemeleri yaparsak, çözüme ulaşmış oluruz.

Ekli dosyalar

• örnek2.xlsm
    18.3 KB · Gösterim: 1
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri