• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü msgbox minimum bulmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Eklediğim dosyada msgbox bana değerin yüzde kısıtına göre oda atamasını veriyor ama aynı kapasiteli oda varsa onu da yazmasını istiyorum. Odanın dolu olma ihtimaline karşı minimum değer dışında alternatif odalar şeklinde 2. ve 3. minimum değerleri gösterebilmem için bir kod yazılabilir mi?

Ekli dosyalar

• Hasta Atama.xlsm
    15.4 KB · Gösterim: 4
Eklediğim dosyada msgbox bana değerin yüzde kısıtına göre oda atamasını veriyor ama aynı kapasiteli oda varsa onu da yazmasını istiyorum. Odanın dolu olma ihtimaline karşı minimum değer dışında alternatif odalar şeklinde 2. ve 3. minimum değerleri gösterebilmem için bir kod yazılabilir mi?
Merhabalar,
Eklediğim dosyada msgbox (msgbox ?) bana değerin yüzde kısıtına göre oda atamasını veriyor.
Burada tam olarak ne demek istediniz anlayamadım?
Açıkçası sorunun tamamını anlayamadım?
Oda1 300
Oda2 500
.
.
gibi değerler yazmışsınız dosyanıza, bu 300 500 ile ne yapılacak? Oda doluysa? nereden bileceğiz? Kapasite önerisini neye göre yapacak?
2 Adet textbox içerisine ne gibi değerler yazılacak?
Biraz daha açıklayıcı, "benim bile anlayabileceğim" şekilde sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
İyi günler.

Buyurun:

Ekli dosyalar

• Hasta Atama.xlsm
    28 KB · Gösterim: 4
Burada eklemek istediğim yetkinlik düzeyleri aynı olan oda olursa bu iki odayı da msgbox da ilk başta ardı ardına gösterilsin. Bunlar dışında gösterilen diğer odalar alternatif odalar şeklinde mesaj kutusunun altında minimumdan maksimuma sıralansın. Minimum değeri sizin yazdığınız kod ile bulabiliyoruz ama örneğin oda5 500 olarak gösterildi oda6'nın değeri de 500 ise onu da msgbox da göstersin istiyorum. Alternatif oda olarak da diğer oda ve yetkinlikleri küçükten büyüğe sıralansın. Umarım anlatabilmişimdir.

Sayın İlayda Tanrıverdi ; galiba yüklediğim dosyayı eski dosya sanıp denemediniz. 4 numaralı mesajda yüklediğim dosyayı deneyip dönüş yaparsanız kalan eksikleri devam ederiz.
Not: Küçükten büyüğe sıralaması yapılmadı. Şartı tutanlar sizin listenizdeki sırayla alındı. Zaten listeniz sıralı. Değilse sıralama için de gerekli düzenlemeyi yaparız.

Anlatmak istediğim durumu eklediğim görsel üzerinden incelemek isterseniz;
Msgbox da görüldüğü üzere msgbox sonuc değerinden yetkinlik değeri yüzde 25 fazla olan odalardan minimumu yani görseldeki oda1 ve oda 9'u mesaj kutusunun üst bölümünde göstersin. Diğer uygun odaları da
Alternatif odalar:
Oda 2 - 500
Oda 10 -500
Oda 3 - 700
Oda 4- 900...

şeklinde sıralaması. Burada amacımı söylersem belki daha rahat anlaşılabilirim. Örneğin çeşitli sebeplerle oda 1 ve oda 9'a hastayı alamıyorum. Alternatif odalar yeterlilik değeri küçük olan odadan büyük olan odaya doğru sıralansın ki 500'lük oda 2 yerine 6000'lik oda 7 ye atama yapılmasın.
Eklediğim dosyada ben sıralı giriş yaptığım için yanlış anlaşıldım sanırım. Excel de oda numaraları sıralı olarak girilmek zorunda ancak daha sonra oda11 eklenebilir ve oda11'in yetkinlik düzeyi 200 de olabilir.
makro.PNG

Ekli dosyalar

• Hasta Atama.xlsm
    30.5 KB · Gösterim: 2
Sayın İlayda Tanrıverdi;
Dosyada ufak bir güncelleme yaptım. Eğer dosyayı bu mesajımdan önce indirdiyseniz tekrar indirip kullanınız. İyi geceler.

Ekran Alıntısı..PNG
Şuan bu kodu başka bir probleme uyarlamaya çalışıyorum ve makroya yeni başladığım için bu kısmı tam olarak anlayamadım açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Kodların yanına açıklamasını yaptım. Buyurun

Ekli dosyalar

• Hasta Atama.xlsm
    31.3 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Rica ederim, iyi günler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri