• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Metin Yerine koy bul fonksiyon ile sadeleştirme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ergunpoyraz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Örnek Metinler:

+OP-Sigorta1 +OP-Sigorta2
+DC-Sensör1 +DC-Sensör2
+DC-Sensör1 +OP-Sensör2

Öneki + olan metinleri sadeletirmek istiyorum.

+OP(Operator Panel) ve +DC (Saha Bölgesi) Montaj alanını ifade ediyor - ise cihaz etiket adını ifade ediyor.

+OP-Sigorta1 +OP-Sigorta1 Yerine +OP-Sigorta1-Sigorta2
+DC-Sensör1 +DC-Sensör2 Yerine +DC-Sensör1-Sensör2
+DC-Sensör1 +OP-Sensör2 Yerine +DC-Sensör1 +OP-Sensör2 [tekrar eden + olmadığı için işlem yapılmayacak)

Yerine koy fonksiyonu ile değiştirilecek kısma +OP yazarsak SONUÇ: -Sigorta1-Sigorta2 Oluyor ancak montaj alanı göremiyorum öyle bir formül yazacağız ki otomatik tekrar eden +OP,+DC Vs. bulup parantez içine alacağız, mümkün müdür?

Çözüm
Asıl veri B sütununda.
Değiştirilecek kelimeleri H sütununa aşağı doğru yazın.
Sonuçları C sütununa yazacak.

Yapılan işlem:
H sütununa yazılan kelimeleri B sütunundaki bütün hücrelerde sıra ile aradık.
1 den fazla varsa 1. leri bıraktık kalanları sildik.
Eğer bir metinde tekrar eden kelimeleri tespit edebilirsek sorunu çözebilriz.

Örneğin: ergün eve gitti ergün.

Tekrar eden kelimeler: ergün sadeleştir.

Sonuç: ergün eve gitti. veya eve gitti ergün.

Ekli dosyalar

• ergun.xlsx
    10.2 KB · Gösterim: 5
Daha basitleştirmek için + ları belirtim. Yani paranteze alınacak + ları otomatik tespit etmesekte olur.

1646342017156.png

Ekli dosyalar

• SADELESTİRME.xlsx
    10 KB · Gösterim: 5
Selamlar,
Alternatif olarak
Eğer Metinleriniz, 4 no lu mesajdaki resimde olduğu gibi ise,
aşağıdaki formülü C2 hücresine yazıp aşağıya doğru kopyalayıp deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Formül aşağıdaki durumlara yönelik hazırlandı.

** Metin2 de yazanlarda sadece 1 adet Benzersiz bulunabiliyorsa, (Benzersizler sadece OP, DC gibi olup örneğin Sigorta1 ve Sigorta2 lerdeki Sigortalar ve No lar Sgorta 1 ve Sigorta 2 şeklinde AYRI yazılıp Sigorta lar da tekrar oluşturmuyorsa)
** Benzersiz olan da bir defa tekrar ediyorsa
yani
örneğinizden hareketle
+OP-Sigorta1 +OP-Sigorta2 +OP-Sigorta3
gibi olmayıp daima
şeklinde oluyorsa

Mesajımı yazdıktan sonra dosyanızı indirdim ve baktığımda
verilen formül için belirlenen şartların daha fazlasının dosyada olduğunu gördüm...
** Benzersiz adedi 1 (şart sağlanıyor)
** Tekrar adedi 1 den fazla (şart sağlanmıyor)
** Extra olarak Üç Nokta(...) var ve boşluk bırakılmadan Tekrar başlayanlar da var...

O nedenle formülü revize ediyorum ve dosyanızı ekliyorum... Kontrol edersiniz...
Formül DİZİ formül olarak

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• ERGUN2.xlsx
    14.4 KB · Gösterim: 2
Sayın ergunpoyraz makro da olur diyorsanız makro ufak bir çalışma yaptım.

Mesajımı yazdıktan sonra dosyanızı indirdim ve baktığımda
verilen formül için belirlenen şartların daha fazlasının dosyada olduğunu gördüm...
** Benzersiz adedi 1 (şart sağlanıyor)
** Tekrar adedi 1 den fazla (şart sağlanmıyor)
** Extra olarak Üç Nokta(...) var ve boşluk bırakılmadan Tekrar başlayanlar da var...

O nedenle formülü revize ediyorum ve dosyanızı ekliyorum... Kontrol edersiniz...
Formül DİZİ formül olarak

Kod:

Hocam çok teşekkür ederim gerçekten harika bir iş çıkardınız. Ben bu kadarını beklemiyordum.

Formül beklediğimden çok zor oldu benim için arada formül ile oynamam gerekecek o yüzden yerine koyulacak/sadeleştirilecek ön işaretleri ayrı sutün da belirttim.

Bu şekilde formül hem daha kısa olur hem de anlaşılması daha kolay olur.

Ekli dosyalar

• ERGUN3.xlsx
    25.8 KB · Gösterim: 3
Hocam çok teşekkür ederim gerçekten harika bir iş çıkardınız. Ben bu kadarını beklemiyordum.

Formül beklediğimden çok zor oldu benim için arada formül ile oynamam gerekecek o yüzden yerine koyulacak/sadeleştirilecek ön işaretleri ayrı sutün da belirttim.

Bu şekilde formül hem daha kısa olur hem de anlaşılması daha kolay olur.
Öncelikle belirtmeliyim ki, metin işlemlerinde, kriterler NET değilse çözüm zordur ya da yoktur. Kriterler NET olmalı.

Bu formül dediğiniz şekilde çalışmaz.
Önceki mesajlarımda yazdığım gibi, formülün çalışması, kaldırılacak olanlarda Benzersiz Adet = 1 olmalı.
Örneğin hem +MP1, hem + MP2 ve hem de +OP dediğinizde formül düzgün çalışmayacak ve düzgün sonuç üretmeyecektir.

Eğer formül daha kısa olsun diyorsanız, söyleyeceğim şu
** Önemli olan formülün kısa / uzun olması değil performanslı şekilde sonuç üretmesidir.
** Buradaki uzun görünen, XMLFİLTRELE yapısı standarttır. Değiştiremezsiniz. Bu yapıyla, metin içerisindeki , benzersiz olarak 1 adede düşen tekrar edenler bulunmakta ve YerineKoy işlevleriyle olay düzenlenmektedir.

Metin işlemlerinde makrolu çözüm en uygun çözümdür. Makrolu çözümü önereceğim...

pılamayacak bir
Hocam program mevcut exele verileri işliyor. Ancak excel makrolu ise işlemiyor. Müsait olduğunuz bir vakit uzaktan bağlanıp bakabilirseniz çok minnettar olurum. Makrolu olursa benim içinde çok iyi olur.

Öncelikle belirtmeliyim ki, metin işlemlerinde, kriterler NET değilse çözüm zordur ya da yoktur. Kriterler NET olmalı.

Bu formül dediğiniz şekilde çalışmaz.
Önceki mesajlarımda yazdığım gibi, formülün çalışması, kaldırılacak olanlarda Benzersiz Adet = 1 olmalı.
Örneğin hem +MP1, hem + MP2 ve hem de +OP dediğinizde formül düzgün çalışmayacak ve düzgün sonuç üretmeyecektir.

Eğer formül daha kısa olsun diyorsanız, söyleyeceğim şu
** Önemli olan formülün kısa / uzun olması değil performanslı şekilde sonuç üretmesidir.
** Buradaki uzun görünen, XMLFİLTRELE yapısı standarttır. Değiştiremezsiniz. Bu yapıyla, metin içerisindeki , benzersiz olarak 1 adede düşen tekrar edenler bulunmakta ve YerineKoy işlevleriyle olay düzenlenmektedir.

Metin işlemlerinde makrolu çözüm en uygun çözümdür. Makrolu çözümü önereceğim...

Hocam kriterleri çok net belirttim.
A1,B1,C1 Sutünunda Benzersiz 1 adet veri var tekrar yok.

Örneğin C13: Hücresinde +MP1 +MP2 yazıyor

İşlem yapılacak metin E:13
=+MP1-K8 +MP1-K8-1 +MP2-K9 +MP2-K9-1 +MP2-K10 +MP2-K10-1

İstenen sonuç:

+MP1-K8 -K8-1 +MP2-K9 -K9-1 -K10 -K10-1

önce +MP1 için sadeleştirme yapmak sonra +MP2 için sadeleştirme yapmak istiyorum. Bu değişken olabilir +Ergun +Umut değişkenin ne olduğunu C sutünu bize söylüyor.

Sadeve bunu yapabilirsek çok işime yarar hocam yukarıda sizin yazdığınız formül bundan daha zordu. Burada sadeleşecek metni size hazır olarak sunuyorum.

Mesajınızdan alıntı :
Hocam kriterleri çok net belirttim.
A1,B1,C1 Sutünunda Benzersiz 1 adet veri var tekrar yok.

Örneğiniz ise
C13: Hücresinde +MP1 +MP2 yazıyor

Oldu size 2 benzersiz...

Formül hem MP1 i ve hem de MP2 yi aynı anda yapamaz.

Ayrıca;
Kriterleri NET belirtmek demek... Size göre Net olabilir, ama Excel'e göre NET değil...
ilk örneğinizden örnek vereceğim

** Sizce buradaki Tekrarlı nedir?
Bence Benzersiz 2 adet Tekrarlı YOK. Her ikisi de FARKLI
Yani boşluğa kadar değerlendirin
+OP-Sigorta1 EŞİT DEĞİL +OP-Sigorta2

sizin istenilene göre formül içerisinde değişiklik yapılarak TEKRARLI olarak +OP elde ediliyor.
"-" yerine 1 boşluk ve "-" konuluyor formülde... Yani

+OP-Sigorta1 +OP-Sigorta2 yerine
+OP -Sigorta1 +OP -Sigorta2 oluyor.

Bu durumda tekrarlı olan +OP oluyor.
metindeki tüm +OP siliniyor ve en başa 1 adet. +OP ekleniyor.

Şimdi gelin "-" kriteri verdiğiniz örnekte değerlendirin... "-" önüne 1 boşluk koyun

=+MP1-K8 +MP1-K8-1 +MP2-K9 +MP2-K9-1 +MP2-K10 +MP2-K10-1 metnini uyarlıyoruz.

=+MP1 -K8 +MP1 -K8 -1 +MP2 -K9 +MP2 -K9 -1 +MP2 -K10 +MP2 -K10 -1

şimdi tekrar edenleri yazalım..
+MP1
-K8
-1
+MP2
-K9
-K10

dolayısıyla Ortaya NET kriter çıkmıyor... +OP için farklı, MP1 örneği için farklı...

Ve ben de anlatamıyorum... Zaten bu nedenle de Metin işlemlerine genelde cevap yazmıyorum...
Verilen 3 satır örneğiniz için kriter uygulanabiliyordu... ve de mesaj yazayım dedim.

Ben çekiliyorum....
Formülü unutun... Makroya geçin...

Hocam mevcut formülünüz sorunsuz çalışıyor. Benzersiz değişken sayısını 1 e indirdim.

İstediğim tek şey otomatik değil C sutünuna göre sadeleştirmesi geresini ben adım adım halledeceğim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

1646427607133.png

Ekli dosyalar

• ERGUN4.xlsx
    25.7 KB · Gösterim: 3
ergunpoyraz Bey uzak bağlantı ile halledebiliriz. Sıkıntı yoktur.

Asıl veri B sütununda.
Değiştirilecek kelimeleri H sütununa aşağı doğru yazın.
Sonuçları C sütununa yazacak.

Yapılan işlem:
H sütununa yazılan kelimeleri B sütunundaki bütün hücrelerde sıra ile aradık.
1 den fazla varsa 1. leri bıraktık kalanları sildik.

Ekli dosyalar

• birlestirme.xlsm
    19.9 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri