• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Makroyu nasıl geliştirebilirim ?

emre_44

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar elimde bir excelim var burada ben bir makro geliştirdim. Makronun özeti sayfa 2 deki verileri sayfa 1 de boş bulduğu yere direk kopyalayıp yapıştırmak. Fakat şöyle bir koşul eklemem gerekli. B sütununda en son hangi şiir tipi girildiyse onun verilerini getirmesi gerekli. Bunu nasıl yapabilirim?

Sub Makro5()
Sheets("Sayfa2").Range("A2:A102").Copy
Sheets("Sayfa1").Select
son = [d1048576].End(3).Row
If son = 1 And [a1] = "" Then son = 0
Range("d" & son + 1).Select
ActiveSheet.Paste
End Sub

Ekli dosyalar

• MAKRO22.xlsm
    21.7 KB · Gösterim: 7
Dosyanın üzerinde sağ tıklayın özelliklere tıklatın çıkan ekranda engellemeyi kaldıra tıklayın.
Hepsi bu.
Kolay gelsin.
Teşekkürler oldu ama. Şöyle problem var bu liste aşağı doğru uzayacak aslında. Şöyle söyliyim; B sütununda Lirik seçtim listeledim b8'e kadar listeleme yaptı. B9'da pastoral seçtiğimde maddeleri altına sıralamıyor. Yine en üste sıralama yapıyor.

Teşekkürler oldu ama. Şöyle problem var bu liste aşağı doğru uzayacak aslında. Şöyle söyliyim; B sütununda Lirik seçtim listeledim b8'e kadar listeleme yaptı. B9'da pastoral seçtiğimde maddeleri altına sıralamıyor. Yine en üste sıralama yapıyor.
Ben bilerek silme kodu vermiştim.
Siz seçim yaptıkca altalta eklemesini mi istiyorsunuz ?

Ben bilerek silme kodu vermiştim.
Siz seçim yaptıkca altalta eklemesini mi istiyorsunuz ?
Aynen öyle hatta örnek sayısı kadar türleri de otomatik sıralasa güzel olur. Yani b2 'de lirik seçtiysem kaç tane örnek var ise o kadar aşağı lirik yazabilir. Daha sonra B9'A farklı tür girdiğimde de aşağı tekrar sıralamalı olacak şekilde olursa enfes olur

Sayın emre_44
Zaten dediğiniz gibi yapıyor.
Sayfa1 de B sütununda hangi türü seçmişseniz
Sayfa2 de 1. satırda o türü arar ve o sütunda
tüm listeyi alır Sayfa1 de D sütununa listeler.
Silme kodunu kaldırdım.
B sütununda sınır yok. İstediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.
Sayfa 2 de 1 satır için yani türler için de ekleme yapabilirsiniz.
Örneğin G sütununa atıyorum Destanlar diye bir tür ekleyin.
Sayfa1 B sütununda yazım doğruysa bulur ve çalışır.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• MAKRO22.xlsm
    30.7 KB · Gösterim: 4
Eğer gifteki gibi istiyorsanız alttaki kodu denersiniz gerçi tamda anlamadım.Ama 7.Mesajdan böyle anladım.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

11.gif

Son düzenleme:
Zaten silme istememiştiniz.
Sıralanmış hali ekte.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• MAKRO22.xlsm
    29.3 KB · Gösterim: 4
Ben yazmıştım ama siz kaldırttınız.
Silme kodunu nereye istiyorsunuz.
Nasıl istiyorsunuz.

Çözüm
Yani Lirik sildiğimde maddeleri de silmeli. Ayrıca buton olmasına gerek yok hocam. Direk gelsin yeterli

Yani Lirik sildiğimde maddeleri de silmeli. Ayrıca buton olmasına gerek yok hocam. Direk gelsin yeterli
Aslında mesaj 12'de gözüktüğü üzere hazır yapmış arkadaş ama ben k sütununa taşıdım maddeleri. Bu seferde silme işlemi yapmıyor K'ya taşıdığımdan dolayı.

Ben yarın bakabilirim.Ayrıca sıralatmakta kolay.

Konuyu okuyanlar

Geri