• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Makro ile iki excel karşılaştırma

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
91
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar herkese selam, ekte paylastıgım sekılde ıkı tane excel dosyam var bırıne kod yazdım ama bu sekılde guncellemek ıstıyorum ; eger F ve I sütunları aynıysa P sütunlarını karsılastırsın ve X sütununa aynıysa 0 farklıysa 1 yazsın istiyorum. Nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekürler.. Asıl dosya book1 dir book2 yi acarak kontrol ediyor ancak suanda hatalı secım uyarısı alıyorum.

Ekli dosyalar

• Book1.xlsm
    75.4 KB · Gösterim: 10
  • Book2.xlsx
    69.5 KB · Gösterim: 12
Sayın selis Örneğinizi ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Book1 .xlsm
    94.5 KB · Gösterim: 14
Hocam calısmadı bende cok agır bir kod mu?

neresi çalışmadı book 2 seçebildin mi

Sn. Selis yaptığınız açıklamada inanın ne yapmak istediğinizi bir türlü anlayamadım.
Ben biraz zor anlayan birisiyim bu arada.
Zor anlarım anlarım lakin süper pratik çözümlerde üretirim hani.
Lütfen beni aydınlatın siz "eger F ve I sütunları aynıysa P sütunlarını karşılaştırsın" derken book1 deki F ve I sütunları için örneğin; 25 nolu hücre (satır) Book2deki F ve I sütunların 25 nolu hücresi (satırı) ile aynı ise mi? Book1 ve Book 2 deki P sütunlardaki 25. satırı karşılaştıracak.

Hocam aslında şöyle genelde iki calısma sayfasında da satırların yerı aynı oluyor ama olmaması durumunu düşünerek örneğin book1 f2 ve ı2 book2 de arasın aynısını bulursa P sütununa baksın, eger book1 ve book2 de p sütunları eşse 0 değeri değişmişse de 1 yazsın, böyle bir formul olusturmaya calısıyorum hocam.

Ben formülü değil de algoritmayı yazayım.
sonrasına bakarız.

Eğer Book1 F2 ve Book1 I2 hücre değerleri book2 F ve I sütunlarında varsa
bak Book1 P sütunu ve Book2 P sütununa
eğer Book1 P sütunu ve Book2 P sütunu birbirine eşitse
Book2 X sütuna 1 yaz
değilse
Book2 X sütuna 0 yaz
Book1 F2 ve Book1 I2 hücre değerleri book2 F ve I sütunlarında yoksa döngüden çık

Son düzenleme:
Evet hocam p sütunları eşitse 0 yaz farklıysa 1 yaz sekılınde, hücre olarak x e yazdırabılır 1 0 degerlerını.

İstediklerinizi karşılayan örneği yaptım anlayamadığım neden hala soruyorsunuz bir problem varsa bildirin

Book2 secınce cozum vermeden excelım dondu, calısmadı.

tekrar denediniz mi

Konuyu okuyanlar

Geri