• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Maaş hesabı Gelir Vergisi AGİ

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ciomxx

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Ekte yolladığım maaş hesaplama tablosu, Maaş isimli sheet'in Q sütununda Gelir Vergisi hesaplaması bulunmaktadır.
Gelir vergisi hesaplamaları yıllık olarak değiştiği için ayrı bir sheetten "GV" beslenmektedir.
Burada hazırladığım formül yıllık olarak düzeltmeye ihtiyaç duymaktadır.
2022 yılında asgari ücret vergi istisnası nedeniyle hesaplanan vergiden indirime tabi tutulmuş olup, önceki yıllarda bu hesaplama bulunmamaktadır.
Index, Match, Offset kullanmak istiyorum ancak bana çok karmaşık geldiği için bu sorunun çözümünde desteğe ihtiyaç duyuyorum.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Sorum.xlsx
    291.3 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Selamlar,
Aşağıdaki işlemleri yapıp deneyiniz....
(Maalesef dosyanızda her yer 0 ile dolu olduğundan deneme şansım yok. Kaldı ki, Gelir Vergisi hariç Maaş konusunda SIFIR denecek kadar bilgi sahibiyim. Yani Gelir Vergisi haricinde maaş konusuna hiç giremiyorum...)

1662473145628.png

Yapılacaklar :
1 - Q2 hücresini seçin.
(Neden Q2 seçin diyorum derseniz, yapılacak Ad Tanımlamaları, Q2, yani 2. satırın A kolonundaki değere göre Dinamik Alan tanımlamalarıdır. Diğer bir ifadeyle, her satır için A kolonundaki değer değiştikçe, Dinamik Alan değişkenlik gösterecektir.)

2 - Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda açılan menüde (resimdeki menü) >>> Yeni basınız...
Açılan Menüde

a - Ad : GVindirim...
Selamlar,
Aşağıdaki işlemleri yapıp deneyiniz....
(Maalesef dosyanızda her yer 0 ile dolu olduğundan deneme şansım yok. Kaldı ki, Gelir Vergisi hariç Maaş konusunda SIFIR denecek kadar bilgi sahibiyim. Yani Gelir Vergisi haricinde maaş konusuna hiç giremiyorum...)

1662473145628.png

Yapılacaklar :
1 - Q2 hücresini seçin.
(Neden Q2 seçin diyorum derseniz, yapılacak Ad Tanımlamaları, Q2, yani 2. satırın A kolonundaki değere göre Dinamik Alan tanımlamalarıdır. Diğer bir ifadeyle, her satır için A kolonundaki değer değiştikçe, Dinamik Alan değişkenlik gösterecektir.)

2 - Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda açılan menüde (resimdeki menü) >>> Yeni basınız...
Açılan Menüde

a - Ad : GVindirim
Başvuru Yeri :
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

b - Ad : GVKumul
Başvuru Yeri :
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

c - Ad : VergiDilim
Başvuru Yeri :
Kod:

d - Ad : YuzdeFark
Başvuru Yeri :
Kod:

ve Q2 hücresine Formül olarak
Kod:

yazın aşağıya doğru kopyalayın.

Dosyayı ekliyorum... Formüller Q43 hücresine kadar kopyalandı.

Ekli dosyalar

• Sorum.xlsx
    292.7 KB · Gösterim: 39
Çözüm
Çok teşekkür ederim üstadım emeğinize sağlık.
Ben size boş formatta yolladım o nedenle heryer sıfırdır.
Dileyen brüt ücreti yazıp geçmişte ve gelecekte eline ne kadarlık bir net geçeceğini görebilir.
Paylaşım içindir.
Saygılarımla.

Ben teşekkür ediyorum.
Yardımcı olabildiğime sevindim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri