• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Listview ilk sütununa göre Kaydetme

turgay1983

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
öncelik ile herkese merhaba
ben banka dekontu kaydetmek istiyorum. ve bir günde yaklaşık 100 hareket var ve bu hareketler listview de sıralı. kimi cariye kimi masrafa kimide personele gidiyor. bunları ayrın sütün ise 1.sütün ve bu sütuna göre farklı excel sayfalarına kaydedebilir miyim. örnek dosya ekte sırası ile finansal işlem banka ve gelen havale olarak çalışıyor

Ekli dosyalar

• Muhasebeci.xlsm
    461.3 KB · Gösterim: 14
Bende tam usta değilim ama anladığım kadarıyla dosyanızdaki kodun birini açıklayayım diğerlerine o mantıkla bakarsınız.

CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

For X = 2 To 1000000
Döngüye girmiş.
Set item = LwBankalar.ListItems.Add(Text:=CStr(Sheets("Banka").Range("A" & X).Value))
Listviewin ilk sütun ve ilk satırına Banka sayfasının A sütunundaki veri eklenmiş.
item.SubItems(1) = Sheets("Banka").Range("B" & X).Value
Listviewin ikinci sütun ve ilk satırına Banka sayfasının B sütunundaki veri eklenmiş.
item.SubItems(2) = Sheets("Banka").Range("C" & X).Value
Listviewin üçüncü sütun ve ilk satırına Banka sayfasının C sütunundaki veri eklenmiş.

x=3 olursa yukardakiler aynı sadece Listviewin ikinci satırndan devam eder.

Listview boş olduğu için deneyemiyorum ama örneğin usrBankaaListe formundaki Sub Listele() kodunu örnek olarak veritorum son yazdığınız kod için.

Set item = LwBankalar.ListItems.Add(Text:=CStr(Sheets("Banka").Range("A" & X).Value))
Yukardaki kod Listviewin ilk sütunu için.

If item = "Cari Hesap" Then bu ilk sütun için arar.
If item.SubItems(1) = "Cari Hesap" Then bu ikinci sütunda arar.

Buna göre mantık yapabilirsiniz ve kodlarad upper kullanmıştım o koda bakıp uygulayabilirsinizde harf duyarlılık için.

Üstadın dediği gibi çok karışık dosya maliesef

Bunuda ben yazmıştım :)
deneyeceğim hemen birde usr gelen havale formunda listview e veri gelmesi için bütün texboxları girdikten sonra proe texboxun keydown da işleme giriyor birde böyle denermisiniz

Gifi izleyebilirsiniz önceki yadığım için.
Kodunuzda alttaki olduğu için sıraladığından dediğim gibi eklemiyor yoksa alt alta eklerdi listviewin.

CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

8888.gif

Gifi izleyebilirsiniz önceki yadığım için.
Kodunuzda alttaki olduğu için sıraladığından dediğim gibi eklemiyor yoksa alt alta eklerdi listviewin.

CSS:

Ekli dosyayı görüntüle 9677
çok açıklayıcı olmuş benim yapmak istediğimde UsrGelen havale formundaki LwGelanh.listview inde listelenen verileri ilk sütundaki veriye göre excele aktarması

Sıralama kodu silinirsede dediğim gibi çalışır.
Daha öncede yazmıştım bu sıralama kodları tarihte yanlış yapıyor ve kod eklemiştim yinede yazayım istedim.

66.gif

çok açıklayıcı olmuş benim yapmak istediğimde UsrGelen havale formundaki LwGelanh.listview inde listelenen verileri ilk sütundaki veriye göre excele aktarması
Bunu için ters mantık olacak listview alınan kodun.
Bir örnek bulursam arşivden ekerim incelersiniz çünkü nereye felan kaydedilecek bilinmiyor ve listview dolu değil sanıyorum.

Bunu için ters mantık olacak listview alınan kodun.
Bir örnek bulursam arşivden ekerim incelersiniz çünkü nereye felan kaydedilecek bilinmiyor ve listview dolu değil sanıyorum.
listview yukarda da söylediğim gibi projeden sonra otomatik geliyor. bütün texboxları doldurduktan sonra enson projeyi de yazız tap tuluna basınca yukardaki veri direk listview e geliyor. kaydet tuşuna basınca listview in ilk sütununa göre excel sayfasına kaydetmesi gerekiyor. bunu yapabilirsem diğerler userformları da ona göre tasarlarım

Neyse abey arşive baktım karışık kodlar var ben basit bir kod hazırladım.
Kodu deneyin yada inceleyin.
Sadece örnek.

LwBankalar.ListItems(X).Text bulistviewin ilk satır ilk sütunu ona göre düşünün mesela if LwBankalar.ListItems(X).Text="aa" then gibi yada

if LwBankalar.ListItems(X).SubItems(1)="aa" then gibi. (2.sütunu Listview!!!!!!)
Uğraşın yapamadığınız yeri yazarsınız.

CSS:

CSS:
.

Bu kodu önceki mesajdaki with kodunun zerine yazın.Eğer listview boşsa hata vermemesi için ve yanlış yazmışta olabilirim deneyemeden.

Çözüm

Konuyu okuyanlar

Geri