• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Listview ilk sütununa göre Kaydetme

turgay1983

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
öncelik ile herkese merhaba
ben banka dekontu kaydetmek istiyorum. ve bir günde yaklaşık 100 hareket var ve bu hareketler listview de sıralı. kimi cariye kimi masrafa kimide personele gidiyor. bunları ayrın sütün ise 1.sütün ve bu sütuna göre farklı excel sayfalarına kaydedebilir miyim. örnek dosya ekte sırası ile finansal işlem banka ve gelen havale olarak çalışıyor

Ekli dosyalar

• Muhasebeci.xlsm
    461.3 KB · Gösterim: 14
Daha önceki bir konunuzda da bir arkadaşımız belirtmişti sanıyorum: "Dosyanızda çok fazla userform var, çözümü hangi userform için istediğinizi bu açıklamanızın neresinden anlayabiliriz?"

Daha önceki bir konunuzda da bir arkadaşımız belirtmişti sanıyorum: "Dosyanızda çok fazla userform var, çözümü hangi userform için istediğinizi bu açıklamanızın neresinden anlayabiliriz?"
gelen havale işlemi yaptığım sırada işlemi yapsın istiyorum

İyi de ben sizin dosyanızı nasıl kullandığınızı ve iş akış sürecinizi hiç bilmiyorum. Yukarda açıkladığınızı belirttiğiniz işlemleri hangi userformda ve nasıl yapıyorsunuz? Bu bilgiler hangi sayfadan alınıyor? Dosyanızda bu örnekler var mı?

İyi de ben sizin dosyanızı nasıl kullandığınızı ve iş akış sürecinizi hiç bilmiyorum. Yukarda açıkladığınızı belirttiğiniz işlemleri hangi userformda ve nasıl yapıyorsunuz? Bu bilgiler hangi sayfadan alınıyor? Dosyanızda bu örnekler var mı?
Yusuf bey öncelik il ana menüden finansal işlemlerden banka ve gelen havale yi tıkladığım da açılan usr formda evrak türünü gelen havale seçio entere basıyorum ve sonra en alta ekle dediğimde usrGelenHavale usr formu açılıyor bu formda işlem yaptığımda kaydet dediğimde exceldeki BankaHareketleri sayfasında aktarıyor burada evrak cinsine göre yani BankaHareketleri (ı) sütununa göre Cari hesapsa Cari harekete Personel ise personel sayfasına masraf ise masraf sayfalarına aktarma işlemi yapmak istiyorum. işin özeti de lwGelenH. sıralanan işlemleri 1.sütuna göre ilgili sayfaya aktarmasını istiyorum

Dosyanız bilmeyen için çok karışık maalesef. Kodlar sürekli birbiri arasında paslaşıyorlar. Bu nedenle bahsettiğiniz sayfalara aktarma işlemi hangi kodlarla yapılıyor bulamadım :( Umarım yardımcı olan çıkar.

a.gif1656674421969.png
her yeri doldurdum ama hala eksik diyor?

listview de veri olmadığından çalışmıyor ama listview neden boş geliyor
illaki gerçek veri girilmesi mi gerekiyor?

su an sadece cari personel ve banka çalışıyor hesap koduna gelince cariyi ve bankayı listeden seçmelisiniz hesap kodunda F10 basınca listeler açılıyor
sizin dosyanızı nasıl kullandığınızı ve iş akış sürecinizi hiç bilmiyorum. Yukarda açıkladığınızı belirttiğiniz işlemleri hangi userformda ve nasıl yapıyorsunuz? Bu bilgiler hangi sayfadan alınıyor? Dosyanızda bu örnekler var mı?
YUSUF44 hocamın da tam olarak belirttiği bu? siz bildiğiniz için size basit geliyor ama biz sistemi bilmediğimizden cebelleşip duruyoruz

listview de veri olmadığından çalışmıyor ama listview neden boş geliyor
illaki gerçek veri girilmesi mi gerekiyor?
tüm bilgileri doldurduğunuzda proje kısmından çıkınca yukarıda yazılanlar Banka sorgu sayfasına gidiyor. sonra listview e veri geliyor

su an sadece cari personel ve banka çalışıyor hesap koduna gelince cariyi ve bankayı listeden seçmelisiniz hesap kodunda F10 basınca listeler açılıyor
Mesela bunu bilmemiz mümkün değil. Soru sorarken bizi kendiniz gibi değil kendinizi bizim gibi düşünmenizi tavsiye ederim.

Vardır elbette ama önceki mesajımda da belirttiğim gibi sizin kodlarınız ordan oraya sürekli birbiriyle paslaşıyorlar. Asıl işlem hangi kodda yapılıyor bulamadım.

Listviewle nerdeyse hiç işlem yapmadım ancak bildiğim kadarıyla ilk sütunun indis değeri 0'dır. Yani listview.list(5,0) ifadesi listviewin 6. satırının birinci sütunu demektir. (Listviewde .list özelliği var mı bilmiyorum, listboxta bu şekilde oluyor).

Kodların hangisinin bu işlemi yaptığını biliyorsanız bahsettiğim özelliği if ile sorgulayarak (if listview.list(5,0) = "Cari" Then .....) şeklinde aktarım yaptırabilirsiniz.

listview.list(5,0) ifadesi listviewin 6. satırının birinci sütunu demektir.
Zaten aynı kalıp abey.
Lstvewe ilk önce add ile ilk satır ekleniyor sonrası subitems(1) ile ilk satırın sağına yani ikinci sütuna ekleniyor aynı listbox additem misali.

Zaten aynı kalıp abey.
Lstvewe ilk önce add ile ilk satır ekleniyor sonrası subitems(1) ile ilk satırın sağına yani ikinci sütuna ekleniyor aynı listbox additem misali.
merhaba
if bu şekilde mi yapmam gerek If LwGelenH.ListItems.Add.SubItems = "Cari Hesap" Then

Listview boş olduğu için deneyemiyorum ama örneğin usrBankaaListe formundaki Sub Listele() kodunu örnek olarak veritorum son yazdığınız kod için.

Set item = LwBankalar.ListItems.Add(Text:=CStr(Sheets("Banka").Range("A" & X).Value))
Yukardaki kod Listviewin ilk sütunu için.

If item = "Cari Hesap" Then bu ilk sütun için arar.
If item.SubItems(1) = "Cari Hesap" Then bu ikinci sütunda arar.

Buna göre mantık yapabilirsiniz ve kodlarad upper kullanmıştım o koda bakıp uygulayabilirsinizde harf duyarlılık için.

Üstadın dediği gibi çok karışık dosya maliesef

Bunuda ben yazmıştım :)

Konuyu okuyanlar

Geri