• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Listeden Seçilenlere Numara Atamak

Mtudes

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
92
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba
Kullanmış oldugum bir numune kayıt programında bazı deneyler ayrı bir kategoride oldugu için bu deneyleri kayıt ederken farklı bir numaralandırma yapmak istiyorum.Örneğin; Sayfa 2 H sütunundaki deneyleri userformdan secip sayfa 1 de J sütununa kayıt ediyorum.Kayıt işlemine Sayfa 1 4.satırdan başlıyorum.Bu deneylerden eğer "silgi,ev,çanta,kablo" seçilmişse ilgili satırın T sütununa 1 den baslamak üzere bir numara versin.Birden fazla deney secilmişsede aynı numarayı versin. Sonraki kayıt için 2 versin. Burdakii amacım sayıdan ziyade hangi deneylerde akredite olanların oldugu?
Özetle sizden sadece istediğim bu dört deneyden biri yada birkaçı varsa numara versin yoksa es geçsin.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    9.6 KB · Gösterim: 4
Sayfa2 H sütunundaki veriler
ComboBox a alfebetik olarak alındı.
ComboBox dan yaptığınız seçim Sayfa1
J sütununda aranır. Varsa T sütununa
ComboBox ın indexi rakam işlenir.
Yoksa eklenir. Tekrar index verilir.
Dener misiniz.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Kitap1_Mtudes.xlsm
    32.4 KB · Gösterim: 3
Sayfa2 H sütunundaki veriler
ComboBox a alfebetik olarak alındı.
ComboBox dan yaptığınız seçim Sayfa1
J sütununda aranır. Varsa T sütununa
ComboBox ın indexi rakam işlenir.
Yoksa eklenir. Tekrar index verilir.
Dener misiniz.
Kolay gelsin.
Emeğiniz için teşekkürler. Benim halihazırda userform1 de 2 den baslayıp çifter devam eden 20 adet combobox ım var.(2 den 40 a kadar)
ben deneyleri zaten comboboxlarda görüntüleyip sectiğimde kaydedip 4. satırdan itibaren kayıt j sütununda kayıt edebiliyorum.Aynı anda 20 adet deney seçip kayıt edebiliyorum.Burada yapmak istediğim şey sadece 4 tane deney farklı olduğu için comboboxlarda bu 4 deneyden biri yada birden fazlası varsa T sütunundaki ilgili satıra dosya numarası atsın.
Örneğin;20 deney seçtim bu 20 deneyden 3 tanesi farklı diye adlandırdıgım deneylerse T sutunlarındaki ilgili satırlara 1 yazıılsın .Bu deneyler içerisinde farklı deney yoksa T sütunundaki ilgili satırlara birşey girilmesin. İkinci kayıtta 8 deney seçtim bunlardan 3 tanesi farklı deneyse farklı deneylerin olduğu satırdaki T sütununa 2 girilsin .üçüncü kayıtta farklı deney yoksa T sütununa numara atmasına gerek yok. Böyle bir if yapısı kurmak istiyorum .

Sayın Mtudes
1 nolu mesajdaki paylaşmış olduğunuz dosyada
hiçbir şey yok. Ne userform var ne de combobox.
Sizin talebinizi bu dosya üzerinden karşılamak
samanlıkta iğne aramak gibi.
20 tane combobox. Bunların adı ne sanı ne bilmiyoruz.
Bunlar form üzerinde nasıl davranıyor bilmiyoruz.
Kısaca ilgili formu içeren dosyanızı paylaşın.

Konuyu okuyanlar

Geri