• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Listboxdan seçilen çoklu(kapalı ) cari kitabına Tek tıkla kayıt

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Hunkar50

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
54
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
hayırlı Akşamlar tekrardan..

1- İşlem Ana sayfa (Userform ) da bulunan Bakım Sekmesinde Bulunan Listbox 5 de Tüm müşteriler göründüğünde Çoklu secim ile Tek Tıklama ile Secilen Tüm Müşterilere Bakım Borlandırması yapılabilirmi. ( Örnek Müşteri1, Müşteri2 Secildi. Kaydet dediğimde, Müşteri1 ve Müşteri2 de bulunan Bina sayfasına ;
Sn + Bakım + Tarih+ Combobox6 Verlilerini yazacak...

2- aslında 2. işlemi farklı konu ile yansıtacaktım ama baglantılı oldugu için Burada yazayım dedim..

2- Bu açıkmala olarak belirttiğim kutucuga İlgili Ay içerisinde İlgili Bakım Yapılmış ise bu şekilde karartması mümkün mü , eger yapılmamış işe Sol Altta görünen b.bakım Sayfasına ilgili tarih yazıldıgında yansıması mümkün mü..

Açıklama ; İlgili müşterilere her az bakım yapma zorunluluğum var ve ilgili müşterinin sayfasına girip bu ay bakım yapılmış mı diye tek tek verilere bakmak zor olacak ve her ay aynı işlem yapılacak.

Kısaca : örnek : 01.01.2022 / 31.01.2022 tarihlerini b.bakım sayfasından seçtiğimde ilgili müşteriyi sorgulayacak B sutununda ilgili tarih arasında cari borçlanma yok ise b.bakım sayfasına yansıyacak.. Veya Combobox6 daki veriler açıklamalara kayıt edilecek , ilgili Tarih arasında o açıklama yoksa b.bakım sayfasına yansıyacak...

Aklıma şu yol geldi ne kadar olur bilmiyorum : Kaydet dediğimizde Bu çalışma kitabına (Yap.bakımlar) diye bir sayfa ekleyip ilgili kaydı Hem müşteri sayfasına hemde ( Yap.Bakımlar ) sayfasına kayıt edim oradan bulunabilirmi ? ( kendime reset atmam gerek sanırım. . yazarken beynim yandı

Anlatım yapmayı başarabildim mi bilmiyorum.. umarım başarmışımdır..

Tüm Emeği gecen veya geçmeyen arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler..

Hayırlı akşamlar..

Ekli dosyalar

• soru.zip
    567.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
32.mesajdakine göre cari kaydetme kodlarını alttaki gibi değiştirdim.
Aynı cari varsa ekleme yapmaz normalde.
Buna göre yeni konu açabilirsiniz abey.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Tamam abey.
Yarın öğleden sonra ve haftasonu bol zaman olur hallederiz :)
Ben açık olan excelin bir sayfay a veri aldırmışım aynı mantıkla kapalıyada aldırırız.
Aslında bir video çekip konuşup anlatsanız öyle anlarız sanki :)
Hocam Konuşma yaparak da anlatamadım sanırım :)

Kod altta.
Doğrumu emin değilim anladığımdan.

Sn + Bakım + Tarih+ Combobox6 Verlilerini yazacak... burdakiBakım nerden geliyor bilemedim syfKapali.Cells(son, "B").Value = "" bu şekide boş bıraktım.

Birde geçenlerde birisi alttaki linke video yüklemişti sizde yüklerseniz sorularınızı anlarız yoksa boşa kürek çekiyoruz gibi :)
Bu excelde kapalı excellerin sayfasını bina olarak ayarlattım yani mesela Müşteri1 excelde bina adında sayfa yoksa hata verebilir.
Yapmamın sebebi bakım adında bir sayfa daha eklemişsiniz kapalıdakilere.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• soru.7z
    509.3 KB · Gösterim: 5
Kod altta.
Doğrumu emin değilim anladığımdan.

Sn + Bakım + Tarih+ Combobox6 Verlilerini yazacak... burdakiBakım nerden geliyor bilemedim syfKapali.Cells(son, "B").Value = "" bu şekide boş bıraktım.

Birde geçenlerde birisi alttaki linke video yüklemişti sizde yüklerseniz sorularınızı anlarız yoksa boşa kürek çekiyoruz gibi :)
Bu excelde kapalı excellerin sayfasını bina olarak ayarlattım yani mesela Müşteri1 excelde bina adında sayfa yoksa hata verebilir.
Yapmamın sebebi bakım adında bir sayfa daha eklemişsiniz kapalıdakilere.

Rich (BB code):
Hocam elinize saglık B sutununa yazacak olan şey Müşteri sayfasındaki C11
bunun için ne kod eklemem gerek ( kendi sayfasındaki C11 i B sutununa yazacak

Youtube ye video yükleyip Bir önceki paylaşımda paylaşmıştım.. sizde görünmüyormu video ?
Bu arada ellerinize saglık hocam

Private Sub CommandButton17_Click()

Dim i As Long, wb As Workbook

Application.ScreenUpdating = False
With Me.ListBox5
For i = 0 To .ListCount - 1
If .Selected(i) = True Then
Set wb = Workbooks.Open(.List(i, 0))
Set syfKapali = wb.Worksheets("bina")
son = syfKapali.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row + 1
syfKapali.Cells(son, "A").Value = 1
syfKapali.Cells(son, "B").Value = Range("c11") ' Bu kodla işlem tamam hocam ellerine saglık...

syfKapali.Cells(son, "G").Value = CLng(CDate(Me.TextBox170.Value))
syfKapali.Cells(son, "G").NumberFormat = "dd.mm.yyyy"

syfKapali.Cells(son, "H").Value = Me.ComboBox6.Value
With syfKapali.Range("A" & satirBasartiBir & ":A" & syfKapali.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row)
.Value = Evaluate("row(" & .Address & ")-" & satirBasartiBir - 1)
End With

wb.Close True
End If
Next
End With
Application.ScreenUpdating = True
MsgBox "Bitti", vbInformation
End Sub

Akşam ben kendi çapımda uyarlamaya çalışır size nasip olursa ilk etabın bitmiş halini gönderrim hocam ..

Teşekkürler..

syfKapali.Cells(son, "B").Value = Range("c11")
Yukardaki kod yerine alttakini yaptım.

syfKapali.Cells(son, "B").Value = syfKapali.Range("C11").Value

Sub Listbox1Tiklama()
kodndaki TextBox15.Value = Format(Application.ExecuteExcel4Macro(yol1 & 9 & "C" & 3), "#.##") yerinede alttaki formatlı biribi kullanın abey çünkü bende 150, gibi sonuç veriyor bu kod.

Dosya eklerseniz bu dosyadaki kodlar olsun çünkü biraz ayar çektim kapalıdaki sayfa adları için yani bina adında sayfa varsa listboxlara o müşteriler geliyor.
Kapalı excellerde bina adında sayfa olmalı kısaca yoksa o müşteri listboxlarda görükmemesi gerek eklediğim kodlara göre tabii tam denemedim.
Ayrıca xxx adındaki userforma gerek yok sanırım onu önceki konuda yazdığınız hatadan dolayı eklediniz ama o hata ile alakası yok normalde.

Rich (BB code):

Not Dosya güncellendi 19.03.2022 11:50

Ekli dosyalar

• soru.7z
    512.5 KB · Gösterim: 0
Son düzenleme:
Yukardaki kod yerine alttakini yaptım.

syfKapali.Cells(son, "B").Value = syfKapali.Range("C11").Value

Sub Listbox1Tiklama()
kodndaki TextBox15.Value = Format(Application.ExecuteExcel4Macro(yol1 & 9 & "C" & 3), "#.##") yerinede alttaki formatlı biribi kullanın abey çünkü bende 150, gibi sonuç veriyor bu kod.

Dosya eklerseniz bu dosyadaki kodlar olsun çünkü biraz ayar çektim kapalıdaki sayfa adları için yani bina adında sayfa varsa listboxlara o müşteriler geliyor.
Kapalı excellerde bina adında sayfa olmalı kısaca yoksa o müşteri listboxlarda görükmemesi gerek eklediğim kodlara göre tabii tam denemedim.
Ayrıca xxx adındaki userforma gerek yok sanırım onu önceki konuda yazdığınız hatadan dolayı eklediniz ama o hata ile alakası yok normalde.

Rich (BB code):
Hocam Ellerinize saglık..

Ben Bu akşam bir kaç uyarlama yapıyorum.. Son halini size gönderecegim inş.

Rica ederim.
Aslında listboxlarda iki sütun görükse daha iyi olur sanki.Birisi müşteri adı diperide sayfa adı.Bu şekilde yanlışlık olama ihtimalide ortadan kalkar.Kapalı excellerdeki sayfa olarak sadece bina olursa ozaman hiç sorun olmaz.Kısaca teferruatlıca deneyin abey.
Yada kapalı excellerdeki bina adındaki syfa ilk sırada olursada ona göre kod yazılır.

ADOWithAllFilesAllSheets kodunda var listbox sütun gösterme listboxtcolumnsweight gibi bişey olacak.iki sütun gösterirseniz ordan değiştirin sayıları.

Son düzenleme:
Userforminitalieze kodunda var listbox sütun gösterme listboxtcolumnsweight gibi bişey olacak.iki sütun gösterirseniz ordan değiştirin sayıları.
Hocam güzel bir konuya parmak bastınız , Şahsım adına sizin kodlar beni allak bullak etti.

Tren olan kodlarmı ben miyim anlamadım :)

Müşteri ismi de görünse güzel olur aslında.. Gördüğüm kadarıyla işlemlerde uzun yolları tercih ediyorum, belki işlemlerin kısa yolları var ama dediğim gibi Program taslagı ve çalışma mantıgı konusunda, sizin kodları görünce hiçbir fikrim olmadıgını anladım :)

Bana son attıgınız çalışma error verdi bende sizin yazdıgınız kodları kendimce bir önceki gönderinize uyarladım...

Emeğiniz için gerçekten çok teşekkürler...

Şu an hata verdi diye yeni dosya gönderseniz indiremem çünki, sondan bir önce gönderdiğiniz dosyada üzerinde oynamalar yaptım..
Hattta buraya ekleyim Borçlandırma yapın hocam...

Bir kaç sorun daha var ama öncelikli Müşteri kaydında ; mevcut müşterileri bu çalışmaya kayıt edeceğim için ; kayıt işleminde devir + tarih yazıp kayıt etmem gerekiyor .. Devir+tarih sıra no eklemesi gerekiyor.. Beceremedim..

Bakım + tahsilat + parça + revizyon işlemlerini deneyiniz.
Hayırlı akşamlar..

Ekli dosyalar

• soru 1 + cevap.zip
    583.2 KB · Gösterim: 2
Birde hocam, aynı kayıt müşteri adı varsa bu kayıt var demesi ve kayıt açmaması daha güzel olacak.

Abey son dosyaynızı indirip ayarlamaları yaptım.
Listboxlarda 2 sütun gösterdim Müşteri adı ve Sayfa adını.
Sayfa adı olarakta sadece bina olanları getirdim.Böylece başka sayfalar için hata olmaz.

Bu dosyayı deneyin hata olursa hata resmi ve nerde hata verdiğiniz yazın.
Bu dosyada sadece düzenlemeler yaptım son mesajlarınızdakileri yapmadım ve bu dosyayı kullanın başka kod olanla uğraşmayın çünkü böyle daha iyi oldu bence.

Eğer hata olmazsa sorularınız için başka konu açın abey çünkü konu uzayınca karışıyor.

Ekli dosyalar

• soru 1 + cevap.7z
    520.6 KB · Gösterim: 2
Abey son dosyaynızı indirip ayarlamaları yaptım.
Listboxlarda 2 sütun gösterdim Müşteri adı ve Sayfa adını.
Sayfa adı olarakta sadece bina olanları getirdim.Böylece başka sayfalar için hata olmaz.

Bu dosyayı deneyin hata olursa hata resmi ve nerde hata verdiğiniz yazın.
Bu dosyada sadece düzenlemeler yaptım son mesajlarınızdakileri yapmadım ve bu dosyayı kullanın başka kod olanla uğraşmayın çünkü böyle daha iyi oldu bence.

Eğer hata olmazsa sorularınız için başka konu açın abey çünkü konu uzayınca karışıyor.

Hocam video attım bi bakarsınız.

son hali

Ekli dosyalar

• YENİ ÇALIŞMA.zip
    760.8 KB · Gösterim: 0
Videoyu izledim.öncedende yazmıştım exta syfasınındaki veriler silinmesin istiyotsanız userformclose gibi kod vardı en altlarda onları silin.Bendosya şişmesin diye eklemiştim.
Diğerlerine bakarım müsait olunca.

Ayrıca bu videoları yeni konu açıp orda eklerseniz daha iyi olur.Önceki yazdığım son eklediğm dosyaya göre yapın abey.
Konuyu çözümlendi yapıp kilitliyorum.
Kolay gelsin.

32.mesajdakine göre cari kaydetme kodlarını alttaki gibi değiştirdim.
Aynı cari varsa ekleme yapmaz normalde.
Buna göre yeni konu açabilirsiniz abey.

Rich (BB code):

Ekli dosyalar

• soru 1 + cevap.7z
    518.3 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri