• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Listboxdan seçilen çoklu(kapalı ) cari kitabına Tek tıkla kayıt

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Hunkar50

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
54
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
hayırlı Akşamlar tekrardan..

1- İşlem Ana sayfa (Userform ) da bulunan Bakım Sekmesinde Bulunan Listbox 5 de Tüm müşteriler göründüğünde Çoklu secim ile Tek Tıklama ile Secilen Tüm Müşterilere Bakım Borlandırması yapılabilirmi. ( Örnek Müşteri1, Müşteri2 Secildi. Kaydet dediğimde, Müşteri1 ve Müşteri2 de bulunan Bina sayfasına ;
Sn + Bakım + Tarih+ Combobox6 Verlilerini yazacak...

2- aslında 2. işlemi farklı konu ile yansıtacaktım ama baglantılı oldugu için Burada yazayım dedim..

2- Bu açıkmala olarak belirttiğim kutucuga İlgili Ay içerisinde İlgili Bakım Yapılmış ise bu şekilde karartması mümkün mü , eger yapılmamış işe Sol Altta görünen b.bakım Sayfasına ilgili tarih yazıldıgında yansıması mümkün mü..

Açıklama ; İlgili müşterilere her az bakım yapma zorunluluğum var ve ilgili müşterinin sayfasına girip bu ay bakım yapılmış mı diye tek tek verilere bakmak zor olacak ve her ay aynı işlem yapılacak.

Kısaca : örnek : 01.01.2022 / 31.01.2022 tarihlerini b.bakım sayfasından seçtiğimde ilgili müşteriyi sorgulayacak B sutununda ilgili tarih arasında cari borçlanma yok ise b.bakım sayfasına yansıyacak.. Veya Combobox6 daki veriler açıklamalara kayıt edilecek , ilgili Tarih arasında o açıklama yoksa b.bakım sayfasına yansıyacak...

Aklıma şu yol geldi ne kadar olur bilmiyorum : Kaydet dediğimizde Bu çalışma kitabına (Yap.bakımlar) diye bir sayfa ekleyip ilgili kaydı Hem müşteri sayfasına hemde ( Yap.Bakımlar ) sayfasına kayıt edim oradan bulunabilirmi ? ( kendime reset atmam gerek sanırım. . yazarken beynim yandı

Anlatım yapmayı başarabildim mi bilmiyorum.. umarım başarmışımdır..

Tüm Emeği gecen veya geçmeyen arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler..

Hayırlı akşamlar..

Ekli dosyalar

• soru.zip
    567.4 KB · Gösterim: 7
Çözüm
32.mesajdakine göre cari kaydetme kodlarını alttaki gibi değiştirdim.
Aynı cari varsa ekleme yapmaz normalde.
Buna göre yeni konu açabilirsiniz abey.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Ayrıca Kayıt işleminde Müşteri Sayfasında H İle J satır aralığını birleştirme işlemi ve Metni kaydır işlemi yapılabilirmi.

Bakım Kaydı işleminde ; Sn +1 olarak
Bakım Ücretini Müşteri kendi sayfasından ; C11 nolu hücreden
Tarih : AnaSayfa (userform) Textbox170 Den
Açıklama :AnaSayfa (userform) Combobox6 dan Çekmesi gerekiyor..
Sayfasından veri alma işi zor ise Cari Sayfasına Bakım Ücreti Sutunu Ekleyebilirim.?

Teşekkürler.

Degerli Hocalarım. Soruyu anlatmayı başarabildim mi ?

Merhaba abey.
2 kişi dosyayı indirmiş bende belki başkası daha iyi çözer diye bekleyeyim dedim çünkü kodların çoğunu yazmıştım.
Çözüm gelmezse akşama doğru bir el atarım nasip olursa.

Hocam ben şimdi Benzer bir çalışma atacagım.. Konuyu anlatamadığımı düşündüm..!

Tamamdır hocam. Teşekkürler... Hayırlı akşamlar

Ekli dosyalar

• Bakım Örnek.xlsm
    76.1 KB · Gösterim: 7
Şunuda belirtmeliyim ki. Bakım Borçlandırması yapılacak Müşteriyi (b.bakım) Sayfasına yansımalı ve Listbox5 de Bu müşterileri görmem gerekiyor..
Nedeni : Aynı Müşteriyi Birden Fazla Aynı borcu eklememek için ...

Listede olmaz ise O aya ilişkin Borçlandırma yapılamaz. Gönderdiğim ( Bakım Örnek ) dosyasında aynı mantık mevcut.

Kusura bakmayın.. Kademe kademe yazıyorum.. Atladığım hususlar olabiliyor...

Listbox5 e kayit.xlsm haricindeki diğer kapalı excellerin C4 deki veriyi aldırdım.
Textbox aramada yapıldı.

Bakım + Tarih bunlar hangi textbox onları tam anlamadım.

Ekli dosyalar

• soru.7z
    484.5 KB · Gösterim: 5
Listbox5 e kayit.xlsm haricindeki diğer kapalı excellerin C4 deki veriyi aldırdım.
Textbox aramada yapıldı.

Bakım + Tarih bunlar hangi textbox onları tam anlamadım.
Ellerinize saglık hocam ..
Kısa ve öz anlatmaya çalışaytım tekrar..

Öncelikle İşlem mantıgı şu şekilde olması gerek;.
* Çalışma sayfasındaki B.bakım sayfasına ; B_bakım sayfasından seçilen tarih e göre örnek ; K1 Hücresinden 01.03.2022 secildi.
Seçim yapılınca O sayfaya .. Müşteri sayfalarından 01.03.2022 / 31.03.2022 Tarihleri arasında Bakım Borçlandırması yapılmamış ( bakımı yapılmamış demek oluyor ) Müşteriyi b.Bakım sayfasına yazmalı ..
* diğer örnek ; Mişteri 1 sayfasında ;( sn + bakım+ .3.2022 / *.3.2022 tarih + Mart Ayı Bakımı Yapıldı ) borçlandırması yok ise
B.bakım sayfasına yansımalı .. (3 aydan örnek verdim Hocam ) Bu kademe B.bakım sayfasından seçilecek tarik ile her ay tekrarlanacak...

Örnek Bakım sayfasını incelediniz mi hocam ?

Öncelikle çözmemiz gereken konu bu bence ( ben çözemediğime göre çözülmesi gereken ) :)

Yine anlatmayı başaramadım mı ?

Sonrasında veri çekilecek yerler diye devam edelim bence ?

Son yolladığınız dosyayı inceledim ona göre listbıx5 e verileri aldırmıştım yanılmıyorsam ana sayfa exceldeydi.
Son mesajınızdan bişey anlamadım.Yarın tekrar dosyaları incelerim.

Son yolladığınız dosyayı inceledim ona göre listbıx5 e verileri aldırmıştım yanılmıyorsam ana sayfa exceldeydi.
Son mesajınızdan bişey anlamadım.Yarın tekrar dosyaları incelerim.
Gerekli açıklamalı b.Bakım ve Müşteri2 Sayfasına yaptım hocam.. Gönderdiğim Bakım Örnek Dosyasından bakım borçlandırması yapınız..

Bakım sayfasındaki carileri sildikten sonra 3 ay seciniz ve borçlandıam yapınız ..
listboxdaki ve Bk_bakım sayfasındaki kişilerin azaldıgını göreceksiniz.

Ekli dosyalar

• soru.zip
    541.4 KB · Gösterim: 3
Hocam Borçlandırma yapınız ve Aynı sayfaya bakınız.

Ekli dosyalar

• Bakım Örnek.xlsm
    80.1 KB · Gösterim: 2
Gif hazırladım.
Bakiye olayını anlamadım dosyanızda nasıl 450 çıktı.

Tam anladımmı bilmiyorum ama alttaki gibi kod yazdım.Kodun incelerseniz mesela syfKapali.Range("C4").Value bunun gibi kapalıdan C4 den veri alındı.

ttt.gif

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• soru.7z
    498.4 KB · Gösterim: 3
Kısaca kod Textboxa girilen tarih ne ise onun başlangıç ve bitişine göre arıyor örnek 17.03.2022 ise 01.03.2022-31.03.2022 arası.

Buda önceki mesajın ExecuteExcel4Macro ile yapılmış hali ve bu daha hızlı olur sonuçlar doğru olursa ve bundan devam edin değişiklik felan olacaksa.

Rich (BB code):

Ekli dosyalar

• soru1.7z
    510.1 KB · Gösterim: 4
Hocam ellerine saglık... Anladığıma göre Siz bakım Yapılmayen yerleri yazdırıyorsunuz bu işlemle !
İşlemi Şu şekilde düşünün ! ; kaydet dediğimde sn+bakım ücreri + Tarih + Açıklama .. Müşterinin kapalı sayfasına işleyecek

B.Bakım sayfasında da tarihi manuel sectiğimde müşreti sayfalarını kontrol edip O ay aralıgında bakım işlenmemiş ise sabit çıkmalı ...

Bakım örnekde mevcut...

Konuşaşbilsemde anlatabilsem derdimi :)

Listbox5den müşteriler + tarih +açıklama secilip kayıt et dediğimizdekapalı müşteri sayfasına kayıot etmesi lazım,

Aslında harika bir çalışma yapmışsınız .. ellerinize saglık ama bana hitap etmesi için ayrı bir user form daha yapıp ..
Müşterilerin kapalı sayfasına borçlandırma yapmam lazım..

Bu yaptıgınız taslagı hiç bozmayıp .. bekleyenbakımlar dşye bir user form açıp ona atmak daha mantıklı...
oradan yaptıgınız işlemle bekleyen bakımları bekleyen bakımlar sayfasına yazdırabilirim...

Bu şekilde yapacak olur isek . bana lazım olan şu oluyor ..
Kapalı müşterilere bakım borçlandırması yapacak bir çalışma .. aynı mantık ile ama bu kez müşteri sayfalarına Mevcut bakım ücretlerini borçlandırmak lazım...

Hocam hiç ugraşmayın size ben bu programdan önce excelcozum hocalarımız ile yaptıgımız programı atayım mantıgı anlarsınız ..

Hocam Gönderdiğim Bu programı Normalde geliştirecektim elimden geldiğince ama Tüm müşterilerin Bakım borçlandırmasını bir sayfaya + Parça Borçlandırmasını diğer sayfaya + vs diye gidiyor..

mesela ben bakım borçlandırmasından 3-5 ay sonra bir müşteri verisini arayacak olsam çok zamanımı alacak ve belki gözümden veri kacacak..
ayrıca programı açarken gördüğünüz gibi açılması zaman alıyor ..

Şu an ki çalışmamızda buradaki işlemleri müşterilere ayrı ayrı sayfa açarak kasmayı önlemek ve Müşteri incelerken kayıtlı verileri aramamak adına düşündüm...

Bildiginiz veya farklı bir yol tavsiye ederseniz sizi hayranlıkla dinleyebilirim :)

Kusura bakmayın hocam .. dosya boyutu fazla geldi o yüzden farklı yere yükledim

Şu an ki tasarladıgınız üzerinden gidelim derseniz ben kendime göre uyarlayım onun üzerinden gidelim ?

Tamam abey.
Yarın öğleden sonra ve haftasonu bol zaman olur hallederiz :)
Ben açık olan excelin bir sayfay a veri aldırmışım aynı mantıkla kapalıyada aldırırız.
Aslında bir video çekip konuşup anlatsanız öyle anlarız sanki :)

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri