• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Listbox Size ( Width ) Sorunu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Bluekaya

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar sorunum ekteki fotoraf gibidir. bir çok kodu denedim yabancı forumlar dahil çok araştırdım ama sorunu ne yazıkki çözemedim

Ekli dosyalar

• 222E2.jpg
    222E2.jpg
    317.9 KB · Gösterim: 14
  • Kaya fatura takip SON (1) - Kopya.xlsm
    628.6 KB · Gösterim: 9
Filtreleme yaparken bozuluyor ne yazıkki ne denediysem olmadı buradaki üstadların bilgisi kuvvetli Allahtan.

Örneğinizi ekliyorum Toplam hanesi ile ilgili herhangi bir isteğiniz olmadığında dokunmadım

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip SON (1) - Kopya (1).xlsm
    614.6 KB · Gösterim: 10
Kodlarınıza hiç dokunmadım. Sadece en alta bir satir kod yazdım. onunda işleminizi etkileme şansı sıfır

Kodlarda düzenleme mi yaptınız

1617214803965.png
cells lerin başındaki . noktaları kaldırılmış Noktaları tamamlanmış hali ekte

Ekli dosyalar

• Kaya fatura takip SON (1) - Kopya (1).xlsm
    621.2 KB · Gösterim: 13
artık kaymanın olmaması lazım toplam sütununa bakarım

artık kaymanın olmaması lazım toplam sütununa bakarım
hocam baya araştırdım şöyle bir sonuca vardım öncelikle bende 11 kolonu getirmesi gerekirken 10 kolon getiriyor bunu additem ile yapıldığı için 10 kolon sınırlaması yaptığını söyleyen yerli yabancı forum siteleri var ben kodlardan çok anlamadığım için kendime uyarlayabileceğim rowsource lu kod bulamadım additem yerine rowsource ile dizi ler le yükseltebilirmişiz siz daha iyi bilirsiniz.
bu arada kayma combobox1 i değiştirdiğimde ortaya çıkıyor filtrelemede olmuyor sabit kalıyor bilginize.

Sayın Bluekaya
Rowsource olayı filtrelemede iş görmez. Filtre yapıldığı için en fazla dizi bağlanabilir. Tabii bu dizi iki boyutlu ve dinamik olmak zorunda. 2 boyutlu dinamik dizi boyutlandırmasında maalesef ciddi sıkıntılar var. Satır artırılamıyor Kolon artırılıp sonra ters çevrilip yazdırılıyor. Ancak ben bu çözümü uygun bulmuyorum. Sayfa yapınızın sıra dışı olması nedeni ile ADO ile de gerekli işlem yapmak hayli sıkıntılı. Sözün özü burada oluşturulmuş olan yapı tüm veri tabanı esaslarına aykırı. Tasarım çok önemli. Veri tabanı uygulamalarında tüm kayıtlar tek yerde bulunur istenilen kayıtlara oradan ulaşılır. Umarım işiniz daha da büyür o zaman 255 olan sayfa sayısı aşıldığında ne olacak?. Bunu getireceği karmaşa da ayrı konu. Saatlerdir uğraşıyorum. İçime sinen çözüme ulaşamadım.

Sayın Bluekaya
Rowsource olayı filtrelemede iş görmez. Filtre yapıldığı için en fazla dizi bağlanabilir. Tabii bu dizi iki boyutlu ve dinamik olmak zorunda. 2 boyutlu dinamik dizi boyutlandırmasında maalesef ciddi sıkıntılar var. Satır artırılamıyor Kolon artırılıp sonra ters çevrilip yazdırılıyor. Ancak ben bu çözümü uygun bulmuyorum. Sayfa yapınızın sıra dışı olması nedeni ile ADO ile de gerekli işlem yapmak hayli sıkıntılı. Sözün özü burada oluşturulmuş olan yapı tüm veri tabanı esaslarına aykırı. Tasarım çok önemli. Veri tabanı uygulamalarında tüm kayıtlar tek yerde bulunur istenilen kayıtlara oradan ulaşılır. Umarım işiniz daha da büyür o zaman 255 olan sayfa sayısı aşıldığında ne olacak?. Bunu getireceği karmaşa da ayrı konu. Saatlerdir uğraşıyorum. İçime sinen çözüme ulaşamadım.
Hocam bu program bir kasiyer arkadaşa lazım öyle çok sayfası olacak bir işletme değil kendi halinde bir restorant faturalarıda ödemeleri takip etmek adına istedi bende derme çatma bilgilerimle yapmaya çalıştım buda bana tecrübe oldu birdahakine ID li adolu birşey yapıcam ama bunu tamamlamam lazım artık :(

Sayın Bluekaya
@Adnan hocam şöyle bir çözüm olabilirmi misal filtrelemeyi excel sayfasında yaptırsak sonra görüntüleme yani listelemeyi userforumda yaptırsak tek bir buton ile mümkün mü ?

CommandButton19_Click eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Tüm kriterlere göre filtreleme yapar.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

ComboBox1_Change() eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Sub listele() eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:

Çözüm
CommandButton19_Click eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Tüm kriterlere göre filtreleme yapar.
Kod:

ComboBox1_Change() eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:

Sub listele() eventini aşağıdaki gibi değiştirin.
Kod:
Hocam şu kod u yazmaya harcadığınız emeği nasıl öderim bilmem Allah razı olsun denemedim henüz ama çalışmasa da gösterdiğiniz ilgi verdiğiniz emek bile yeterli. Teşekkür ederim

İşiniz görülsün yeter, gerisi sorun değil.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.

CommandButton19_Click() eventinde
KDV oranı ve Birim fiyatla ilgili ufak bir düzenleme yaptım.
Kodu yeniledim, yeni halini kullanınız.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri