• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kümülatif gelir vergisi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ciomxx

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Asgari ücret hesapladığım bir çalışmam var.
Bu çalışmada, her yılın başında gelir vergisi kolonunu "ekteki örnekte G kolonu" manuel düzeltiyorum.
Acaba aşağıda belirttiğim formülün sonunda ofset kullanarak nasıl otomatik hale getirebilirim.

Ör:
G181 hücresi içindeki formül: =ROUND(SUMPRODUCT((S181>GV!$B$17:$F$17)(S181-GV!$B$17:$F$17)(GV!$G$17:$K$17))-SUM(G182:$G$182);2)
G182 hücresi içindeki formül: =ROUND(SUMPRODUCT((S182>GV!$B$17:$F$17)(S182-GV!$B$17:$F$17)(GV!$G$17:$K$17));2)

G181 hücresindeki -SUM(G182:$G$182) kısmını ocak aylarını da kapsayacak şekilde dinamik hale getirmek amacım.
Yani formülü yukarı aşağı çektikçe ocak-aralık aralığını toplasın, sonraki yıllarda aynı şekilde devam etsin.

Saygılar.

Ekli dosyalar

• Boook10 - Kopya.xlsx
    81.5 KB · Gösterim: 20
G3'e yapıştırıp, aşağı doğru çekiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Alternatif olursa bir kodda ben paylaşayım Balta hocanın müsadesi ile G171 e yapıştırıp yukarı aşağı kopyalayın

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Üstatlar emeğinize sağlık gerçekten faydalı oldu bilgi paylaşımınız. Umarım bu konuda bilgi arayan diğer insanlar da faydalanır.
Benim asıl hedefim brüt ücreti yazdıktan sonra tablonun dinamik olarak tüm hesaplamaları yapmasını sağlamak ki sizin katkınız ve bilginiz ile önemli derecede yol aldığımı söyleyebilirim.
Peki şimdi ekte yolladığım maaş sheeti ilave edilmiş dosyada daha zorlu bir kısım var, burada aynı ay içinde birden fazla kez maaş alındığı durumlarda formülü nasıl geliştirebiliriz, kritik sorum budur.
Maaş isimli sheet "M" sütunu ve "W" sütunu elimden geldiğince otomatik hale çevirdim ancak yılın başlarında elle düzeltmeye ihtiyaç duyuyor.
Bu arada 2022 başından itibaren gelir vergisinde asgari ücretli kısma kadar vergi alınmaması nedeniyle gelir vergisi hesaplamasının yani M sütununda 2022 yılına özel ufak düzeltmem olmuştur.
Şimdiden teşekkür ederim.
Kolaylıklar dilerim.

Ekli dosyalar

• Boook10 - Kopya.xlsx
    204.8 KB · Gösterim: 12
sayın ciomxx sorunuz cevaplandıysa, çözüm olarak gördüğünüz mesajı işaretleyip yeni konu açmanız daha uygun olur.
iyi çalışmalar

Halily bey merhaba, peki ben yanıtımı aldım, teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri