• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Koşula Göre Toplama

sonurileri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Eğer aktarma noktası eşleşiyorsa, Tablo 2'deki her bir Point noktası için Tablo2 ve Tablo1 deki fiyatlar türe göre toplanmalı.

Çözüme formülle ulaşılacağını sanıyorum, yanılıyorsam uygun konu başlığına taşınması için yardımlarınızı rica ederim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• soru.xlsx
    19.8 KB · Gösterim: 4
merhabalar
konuyu daha net açıklaya bilirmisiniz <çıkcası ben anlayamadım (siz konuyu bildiğiniz için belki anlaşılır geliyor olabilir).

nere ile eşlesiyorsa

eşleşen tüm türlermi toplanacak
vs.
manuel bir örnek yapıp açıklarsanız daha anlaşılır olabilir
Merhaba,

Haklısınız anlaşılmaz anlatmış olabilirim. Eklediğim dosyada, Sheet2' de sol atta renklendirip örnekle açıklamıştım. Detaylandırmaya çalışayım.

Verileri şehir ve ülke isimleri olarak değiştirdim. Yeni bir dosya yükledim.

Tablo1 benim baz fiyatlarım.
Örneğin, Akt. Noktası İngiltere olan, Son Noktası İstanbul olan "DG-4X" hizmetinin fiyatı 900.
Akt Noktası İngiltere olan ve son noktası Ankara olan "DG-4X" hizmetinin fiyatı 500.

Ancak, bu baz fiyatlara aktarma şehirlerinin tarifesini de eklemem lazım. Bu veriye Tablo2'den bakıyorum.

Eğer ürün Manchester'den aktarıldıysa DG-4X hizmetine 1140 eklemeliyim.
Dolayısıyla İngiltere aktarmalı İstanbul varışlı DG-4X hizmetinin fiyatı 2040 olmalı.
Aynı şekilde İngiltere aktarmalı Ankara varışlı DG-4X hizmetinin fiyatı 1640 olmalı.

Yani, her bir aktarma şehrinin tarifesinin baz fiyatlara eklendiği yeni bir tablo oluşturmalıyım.

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• soru.xlsx
    20.2 KB · Gösterim: 2
merhabalar
  • a4:a8 ve k3:k22 arası yardımcı sütun olarak kullanıldı
  • uygulama 30-35nci satırlardaki mavi hücrelere yeni tabloya uygulandı

kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• soru (1).xlsx
    24 KB · Gösterim: 1
merhabalar
  • a4:a8 ve k3:k22 arası yardımcı sütun olarak kullanıldı
  • uygulama 30-35nci satırlardaki mavi hücrelere yeni tabloya uygulandı

kontrol edermisiniz
Merhaba

Teşekkürler öncelikle emeğiniz için. Örnek olarak koyduğum tablo, sonuç tablosu. Yani, ben tablo1 ve tablo2'deki verileri kullanarak aşağıdaki gibi bir tablo yaratmaya çalışıyorum. A21 ile A26 değerlerini Tablo2 den çekmeliyim ve her "Point" değeri - ve "Aktarma Son Nokta" için ürün model fiyatlarını yeni satır oluşturup toplam rakamı vermeli. Yani benim elimde aslında sadece tablo 1 ve tablo2 verileri bulunuyor. Yine revize ettiğim bir örneği ekleyeyim. tekrar teşekkürler emeğiniz için.

Ekli dosyalar

• table.xlsx
    12 KB · Gösterim: 2
sizin 22 nci satırdaki örneklemeniz hatalı olmuş saırım
  • formül uygulanan hücreler mavi ile işaretlendi
  • a ve k sütunları yardımcı sütun olarak kullanılmıştır
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• table.xlsx
    12.8 KB · Gösterim: 3
sizin 22 nci satırdaki örneklemeniz hatalı olmuş saırım
  • formül uygulanan hücreler mavi ile işaretlendi
  • a ve k sütunları yardımcı sütun olarak kullanılmıştır
kontrol edermisiniz
21. satırda yanlışlık var haklısınız.

Teşekkür ederim emeğinize sağlık.

Excel365 kullanıcısı olduğunuzdan
Alternatif çözüm olarak Excel365 ile Tek Formül Komple Dökülmeli çözüm...
(Excel365 harici versiyonlarda çalışmayacaktır)

Not :
1 - Çözüm için ilk verdiğiniz dosyadaki değerler kullanıldı. Dosyanızdaki sıralamayı anlayamadığım için Tablo1 deki her satırın karşılıkları kendi içerisinde sıralandı.
2 - Tablo1 ve Tablo2 referans aralıklarının boyutunun ne olacağını, uzama ve kısalma ihtimallerini düşünerek çözümü ayrı bir dosyada yaptım ve gerekli açıklamaları da eklemeye çalıştım.

Çözüm resimdeki gibidir.
Dosyayı da ekliyorum.

R443.png

Ekli dosyalar

• 2Tablo_Birlestir.xlsx
    14.9 KB · Gösterim: 2

Konuyu okuyanlar

Geri