İstek Kilitlenen konuların, konu sahibi tarafından açılıp kapatılabilmesi

• Konuyu Başlatan tukayf
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 9
  • Gösterim : 675

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar sn hocalarım ve forum yönetimi. Soruyu soruyoruz, çok şükür yanıt da alıyoruz ancak ilerleyen süreçte çözülüp kapanan konuyla ilgili gözden kaçan ya da farklı nedenlerden ötürü sonradan gelişen durumlar ortaya çıkıyor. Çözülmüş olan konu için tekrar yeni bir konu açmak yerine konuyu açan konunun kilidini açabilse ve çözülmüş olan konuyla ilgili talebini devam ettirse uygun olmaz mı?

muygun

Süper Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
515
Excel Versiyonu
Office 2003 TR
Bence de...

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
339
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bence uygun değil. Ancak ÇOK KISA SÜRE için belki olabilir. "Kilitlendikten sonra 1 gün içinde açılabilir" gibi. Ve sadece 1 KEZ bu hak tanınabilir.

VetExc

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,420
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Kapatılan konular yeniden açılırsa çoğu soru ilk sorulduğu halinden çok farklı yerlere gider diye düşünüyorum.. Soru ilk haliyle çözülür sonra devamında peki hocam şunu da eklersek ne yapmalıyız ? Gibi sorular gelir bu da konu açılış halini ve bütünlüğünü bozar.. aynı soruna sahip olanlar o konunun içinde kaybolur.. Eski Soruyla ilgilenen çözüm veren her zaman müsait olmayabilir yeni konu açılınca müsait olan başka arkadaş bakar ...Yeni konu açmak zor değil bence..

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
611
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
peki hocam şunu da eklersek ne yapmalıyız ? Gibi sorular gelir bu da konu açılış halini ve bütünlüğünü bozar.. aynı soruna sahip olanlar o konunun içinde kaybolur
Bende hocamız ile aynı fikirdeyim
hem soru ilk halinden çok farklı yerlere gidebilir hemde benzer soruna sahip kişiler için aradığını bulmakta sıkıntı yaşayacaktır

hakki83

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
216
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Sitenin takipçilerinden biri olarak daha önceden iki talepte ben de bulunmuştum.

Birincisi: konuların hiç kilitlenmemesi gerektiği.
İkincisi: yazdığımız mesajın düzenleyebilme süresi çok kısa olduğu için, bu sürenin uzatılmasını istemiştim.

İkisi içinde olumlu anlamda dönüş olmamıştı.

-- Aslında konumuz çözülüp kilitlendiği zaman, aynı konu bile olsa, yeni konu açıp, aynı konuyu devam bile ettirebiliriz. Bunda bir sakınca yok. Hatta arzu edilenin, olması istenenin de bu olduğunu ifade etmişlerdi yöneticilerimiz.

Ama yine de üst üste konu açınca, sanki mesaj kalabalığına sebep olacakmışız gibi geliyor insana.

-- Mesaj düzenleme konusu da şöyle; öyle tahmin ediyorum ki üyelerin çoğu belli bir yaşın üstünde. Ve yaş aldıkça yakını görmede veya yazıları görmede sorunlar yaşanabiliyor. Yazım yanlışları, bakılsa bile ilk anda görülmeyebiliyor. Sonradan fark edilebiliyor.

Tabi Rapor butonuna basıp, yapılan yanlışların düzeltilmesini talep edebiliriz. Ama kendi yanlışlarımızı kendimiz düzeltsek, daha doğru olur sanki. Bundan dolayı çok kısa olan mesaj düzeltme süresini biraz daha uzatırsak, iyi olur diye düşünüyorum.

Sadede gelecek olursam, bu tür değişiklikler (tamamen reddetmek yerine) en azından bir-iki hafta denenebilir.
Faydalı olursa devam edilebilir, olmazsa yine eski hale dönülebilir.

Saygılar.

Tam bu yazdıklarımı gönderme butonuna basacaktım ki şöyle bir şey aklıma geldi.

Şu bile yapılabilir.

Diyelim ki kullanıcı bir konu açtı.
Başlığı yazdı, soruyu yazdı, istediklerini dile getirdi, örnek dosyasını ekledi. Ve konuyu açtı.

Açılan bu konu hemen yayınlanmaz. Örnek 15 dakika bekleme süresi olur. Bu 15 dakika içinde fark ettiği yazım yanlışlarını, imla hatalarını, ve düzeltmek istediklerini düzeltir. Ama 15 dakika için konuyu sadece kendisi görür. 15 dakika sonra, konu, hatalardan arındırılmış, daha temiz düzgün yazılmış bir Türkçe ile yayınlanmış halde forum arşivinde yerini almış olur.

Nasıl fikir?

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Değerli hocalarım konuyu açma sebebim. Çözülen bir kaç konuda sorduğum soruyla alakalı yanıtlarda o an doğru olsa bile kullandıkça fark edilen hataları tekrar aynı konudan çözüm içindi. Tabi maalesef kilidi açınca ilk sorudan bağımsız soru gelme ihtimali her zaman var. Yeni soru sormanın zor olması değil konuyu açma sebebim. Bazı forumlarda yeni konu açmak pek mübah sayılmazken burada yeni konu açma teşvik ediliyor. Sonuç itibariyle teşekkürler.

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,908
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Bazı forumlarda yeni konu açmak pek mübah sayılmazken
Çünkü soru sormadan önce forumda arama yapılmasını istiyorlar aynı konudan belki yüzlerce aynısı var diye.
Burdada aynı durum ve her soru için bir yeni konu daha iyi.Örnek adam bir konu sçıyor mesela güncelleme hatası diye o çözülüyor sonraki mesajı kaydet sonraki silme.Bunun gibi olaylar için en iyisi konuyu kısa tutmak.istatiklerde en son benim mesaj sayım birinciydi ve yüzde 60-70 i gereksiz konu uzamalarından dolayıdır.

Konuyu okuyanlar