• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Kaydır Formülü hakkında

emre_44

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba, kaydır formülünde taşma sorununu çözmek gibi bir seçeneğimiz var mı ? Satır araları doluysa taşma veriyor haliyle, bunu ek formüller ekleyerek çözemez miyiz?

Merhaba;
Yardımcı bir sütun kullanarak İNDİS,KAÇINCI ile basit bir şekilde çözebilirsiniz.
Yardımcı sütunda yazacağınız formül ile Hangi sütunda kaydırma yapacaksanız ilgili sütunun boş-dolu olması, yada şarta uygunluğunu kontrol ederek yardımcı sütununa (SATIR() yada yrd. sütunun formül üstü sayısal değerini bir artırarak) sayısal değer verirsiniz.
Sonra bu sütunu kontrol ederek İNDİS & KAÇINCI formül bileşini ile veriyi istediğiniz yere çekersiniz.

En önemlisi net çözüm için örnek dosya paylaşmak...

Merhaba;
Yardımcı bir sütun kullanarak İNDİS,KAÇINCI ile basit bir şekilde çözebilirsiniz.
Yardımcı sütunda yazacağınız formül ile Hangi sütunda kaydırma yapacaksanız ilgili sütunun boş-dolu olması, yada şarta uygunluğunu kontrol ederek yardımcı sütununa (SATIR() yada yrd. sütunun formül üstü sayısal değerini bir artırarak) sayısal değer verirsiniz.
Sonra bu sütunu kontrol ederek İNDİS & KAÇINCI formül bileşini ile veriyi istediğiniz yere çekersiniz.

Peki tarih faktörü de varsa işin içinde ona göre kaydıramaz mıyız? BUNUNLA ilgili bir excel paylaşacağım akşam umarım çözebiliriz

Merhaba;

Hocam şöyle izah edeyim bir formül üzerinde çalıştık aslında sol tarafa yeni il girince kayma olmuyor satır aşağı kayıyor ve o ili ekliyor sırayı bozmadan. Ama tarihin altına kayıyor son eklenen il. Tarih sütununu da aşağı kaydırmam gerekli onu beceremedim.

Ekli dosyalar

• örnek (5).xlsx
    15.8 KB · Gösterim: 18
Merhaba;
Özür. (365 kullandığınızı sonradan farkettim. Buna çözüm üretemem.)
Ama yinede formül ve makro ile iki farklı çözüm ürettim (Kullandığım versiyon ile)
Ekleri deneyin. Sonuç size uygun değilse belirtin.
Buna göre 365 kullanan bir arkadaş çözüm üretecektir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• emre_44-formül.zip
    27.8 KB · Gösterim: 8
  • emre_44-makro.zip
    15.1 KB · Gösterim: 7
Merhaba;
Özür. (365 kullandığınızı sonradan farkettim. Buna çözüm üretemem.)
Ama yinede formül ve makro ile iki farklı çözüm ürettim (Kullandığım versiyon ile)
Ekleri deneyin. Sonuç size uygun değilse belirtin.
Buna göre 365 kullanan bir arkadaş çözüm üretecektir.
İyi çalışmalar.
Makrodaki gibi bana uyan sistem ama tarihte aşağı satıra kayması gerekiyor. Çünkü yeni bir el ekleyip getir dediğimde yeni eklenen iller tarih ile eşleşmiş oluyor.

Tarihi de aşağı satıra aşırtmam için yardımcı olabilecek var mı?

Makro ile çözüm buyurun:

Ekli dosyalar

• örnek (5).xlsm
    24.2 KB · Gösterim: 5
Hocam attığınız excelde makro yok ki ?
Makro düğme ile çalışmıyor. Siz A-G sütünlarında değişiklik yaptığınızda otomatik çalışıyor.
Aynı şekilde L sütununda değişiklik yaptığınızda da otomatik çalışıyor.
M3 hücresinde bulunan formül hem A-G sütunlarını hem de L sütununu baz aldığ için bu şekilde yaptım.
Yani sizin formülünüze esas teşkil eden alanda bir değişiklik olduğunda tarihleriniz de otomatik olarak güncellenecek.
Ayrıca makroda ufak bir değişiklik yaptım.
Bu dosyayı kullanınız.

Ekli dosyalar

• örnek (5).xlsm
    23.9 KB · Gösterim: 5
Makro düğme ile çalışmıyor. Siz A-G sütünlarında değişiklik yaptığınızda otomatik çalışıyor.
Aynı şekilde L sütununda değişiklik yaptığınızda da otomatik çalışıyor.
M3 hücresinde bulunan formül hem A-G sütunlarını hem de L sütununu baz aldığ için bu şekilde yaptım.
Yani sizin formülünüze esas teşkil eden alanda bir değişiklik olduğunda tarihleriniz de otomatik olarak güncellenecek.
Ayrıca makroda ufak bir değişiklik yaptım.
Bu dosyayı kullanınız.
Anladım hocam ama benim işime yarayan ilk makro idi. Çünkü tarih aşırtıyordu. Ama o da bir madde ekleyince tarihi aşağı satıra geçiriyordu tamam fakat iki kez yeni il ekledğimde tarih satırı aşağı akmıyor

Anladım hocam ama benim işime yarayan ilk makro idi. Çünkü tarih aşırtıyordu. Ama o da bir madde ekleyince tarihi aşağı satıra geçiriyordu tamam fakat iki kez yeni il ekledğimde tarih satırı aşağı akmıyor
Tarihleri L sütununa göre ayarladım.
Siz tarihlerin M sütunundaki harf başlama hücrelerine göre ayarlanmasını mı istiyorsunuz?

Bu iki dosyadan biri ama hangisi bakalım.

Ekli dosyalar

• Dosya1.xlsm
    23.3 KB · Gösterim: 5
  • Dosya2.xlsm
    23.6 KB · Gösterim: 4
Excel 365 ile çözüm... Tek Formül ile Komple Dökülmeli çözüm....
Açılır liste falan da yok...
Soru NET olmayınca, yapılmak istenilen NET olmadıkça, bu olay zor...

B2 : P2 aralığında Tarihleri yazın.
Tarih varsa Liste var, Tarih yoksa, liste de yok..

B4 : P100 aralığına da istediğiniz adette Şehir ekleyin ya da silin.

Bakın bakalım aşağı/yukarı iyi kayıyor mu? Aşırtmalar iyi mi?

Çözüme ait resim....
R127.png

Ekli dosyalar

• Listeleme.xlsx
    18.2 KB · Gösterim: 5

Konuyu okuyanlar

Geri