• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kapalı Excel Sayfasına sıralı veri kayıt ve mevcut kaydı güncelleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Hunkar50

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
54
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Mrb. excelcozum ün değerli kullanıcıları...

Anlatım : excelcozum sitesinden belirli bir kısmını tamamlayıp Attıgım çalışma içerisinde ana sayfa ( userform) da bulunan listbox1 den secilen müşterinin Cari bilgileri ( adres , isim vs) Sagda Cari Bilgileri ve Yeni Cari Kayıt altında bulunan Textboxlara çıkıyor.

1- soru : Cari Bilgileri ve Yeni Cari Kayıt altında bulunan textboxlardan değişiklik yapıp BİLGİLERİ GÜNCELLE Butonuna bastıgımda kapalı olan ( secili ) müşteri sayfasındaki verileri değiştirmesi konusunda yardımınıza ihtiyacım var..

Anlatım : Secili müşterinin cari işlemleri ise Listbox6 ya çıkıyor..
Listbox6 dan sectiğim veri hemen üstünde bulunan Bakım- parca - ravizyon - tahsilat - devir - tarih - açıklama yazan textboxlara yansıyor. ,

2- soru : Veri Güncelleme de bulunan textboxlarda değişiklik yaptıktan sonra Kaydı Güncelle Butonuna Tıkladıgımda Listbox6 dan secili olan veriyi , Textboxlara yazdıklarımda değiştirmesi.

Tekrar Teşekkür ederim . sagolsun hocalarımız Emeklerini esirgemiyorlar.

Ekli dosyalar

• YENİ ÇALIŞMA.zip
    342.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Ado ile olan kodları iptal ettim Listbox1 için ve sayfa aç kapat ile yaptırdım.
Kapalı exceldeki formatları nasıl yaparsanız açık excelde ve Listbox6 da öyle çıkması gerek.

Bir deneyiniz abey.
2.Sorunuz için alttaki kodu deneyin.
Tabii Listbox6 click olayına ve kodların en üst satırına bir kod ekledim.
Bunun için dosyayı ekledim.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• YENİ ÇALIŞMA.7z
    328.3 KB · Gösterim: 3
2.Sorunuz için alttaki kodu deneyin.
Tabii Listbox6 click olayına ve kodların en üst satırına bir kod ekledim.
Bunun için dosyayı ekledim.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam elinize saglık...
Eklediğiniz dosya üzerinde deneme yaptıgımda , kapalı excel sayfasındaki vari bilgisini degişiyor.. o kodu çogaltarak işleme devam edebilirm sıkıntı yok.
Ama Listbox6 dan secilen veriyi üstteki textboxlara yazıyor, tamam ama kaydı Güncelle dediğimde secili, kapalı olan müşteri sayfasındaki veriyi değişmesi gerekiyor..

Şu an ki olan şey listbox6 daki veriyi güncelliyor..

Şu an ki olan şey listbox6 daki veriyi güncelliyor
Bende bunu size sorsammı diye düşünüyordum.ilk mesajınızda listbox6 değişecek yazdınız kapalıdakikeri yazmadığınız için yapmadım :)
Neyse oda kolay yarın hallederim nasip olursa.Zaten aynı kodlar var önceki mesajd sanıyorum dosya açıp kapatma ile.Yada Listbox6 Ado ile update ile yaparım.Srtık yarın biter abey.

Bende bunu size sorsammı diye düşünüyordum.ilk mesajınızda listbox6 değişecek yazdınız kapalıdakikeri yazmadığınız için yapmadım :)
Neyse oda kolay yarın hallederim nasip olursa.Zaten aynı kodlar var önceki mesajd sanıyorum dosya açıp kapatma ile.Yada Listbox6 Ado ile update ile yaparım.Srtık yarın biter abey.
Hocam Birde dikkatimi çeken Listbox6 dan secilen veriyi , textboxdan güncelleyip Kaydı güncelle dediğimde exra sayfasında da düzenleme yapıyor ama sadece ilk veriyi düzgün yapıyor alt verilerden birini tıkladıgımda başlıklara yazıyor.. Bilginiz olsun.

Ah birde dilinizden anlasam çok guzel olacak :) Teşekkürler

Aslında kapalı dosyalara sıra no ekleseniz daha kolay olur bence.Veri değiştirmede ve silmede ordan aratılabilinir basitçe.

Aslında kapalı dosyalara sıra no ekleseniz daha kolay olur bence.Veri değiştirmede ve silmede ordan aratılabilinir basitçe.
Hocam dediğim gibi program alanında bilgi dagırcıgım yok denecek kadar az.
çalışma veya kolay yolları bilmiyorum, kendi işimde kullanacagım bir program peşindeyim..

Detaylarda bilginize ihtiyacım var tabiki.
değiştirmek veya şöyle olsun demek size kalmış veya uygulamak.

Hocam dediğim gibi program alanında bilgi dagırcıgım yok denecek kadar az.
çalışma veya kolay yolları bilmiyorum, kendi işimde kullanacagım bir program peşindeyim..

Detaylarda bilginize ihtiyacım var tabiki.
değiştirmek veya şöyle olsun demek size kalmış veya uygulamak.
Hallederiz abey zor değil,hem ado ile hemde açma kapatma ile eklerim.Dediğim gibi sıra no olursa çok daha iyi olur herkes için:)

Hocam Dediğiniz düzeltmeyi Yaptım.
1-2 Sorun daha baş gösterdi.
Tamamdır hocam şimdi düzenliyorum..
teşekkürler . Hayırlı Akşamlar.

Sıra No da ekliyorum hemen.

1- Bina Bilgilerindeki Tarih Formatı içeren Textboxlarda tarikleri silemiyorum...
2- Aceba TL formatındaki yextboxları düzgün mü yaptım ondan da emin değilim..
3- ücret içeren bazı texyboxlara hiçbişr format girmedim. hangisini yapmalıyım anlam veremedim. ne denediysem ya görüntülemede yada düzenlemede sorun yaşıyorum..

Zaten Listbox6 dan sevilen verilerin Textboxlara aktarılması ve kaydı güncelle dediğimizde Kapalı sayfadan güncellemesi gerektiğini belirtmiştik.

Kaydı sil dediğimizde de Lisitbox6 dan secilen verinin kapalı cari sayfasından silmesi gerekmekte..

Sizce mantıklı bir program yapımı içerisindemiyiz, Yoksa sacmalıyormuyum ?

Ekli dosyalar

• YENİ ÇALIŞMA.zip
    337.7 KB · Gösterim: 6
1- Bina Bilgilerindeki Tarih Formatı içeren Textboxlarda tarikleri silemiyorum...
TextBox179.Value = Format(Application.ExecuteExcel4Macro(yol1 & 9 & "C" & 10), "#,##0.00 TL")

Dosyanızı düzenliyorum şimdi.
Mesela alttaki gibi change olayına yazılmaz sayı ve tarih.Listboxun click olayında yapılır vb... yukardaki gibi.

Rich (BB code):

TextBox179.Value = Format(Application.ExecuteExcel4Macro(yol1 & 9 & "C" & 10), "#,##0.00 TL")

Dosyanızı düzenliyorum şimdi.
Mesela alttaki gibi change olayına yazılmaz sayı ve tarih.Listboxun click olayında yapılır vb... yukardaki gibi.

Rich (BB code):
Anlamaya Çalıştım Dosyanın sizden gelen hali üzerinde uygulama yapacagım
teşekkürler hocam

Abey dosyayı bitirdim.Silme,güncelleme olaylarınıda yaptım.
Silinince kakalı excele sıra numarasını otomatiğe bağlattım.

örneğin Private Sub CommandButton2_Click() kodundaki alttaki gibi yapın formatları yani changeye değil.
Change yerine afterupdate içinede olabilir ama gerek yok.
Tüm formatları yapmadım siz uğraşın biraz olmayan yerleri halledelim.
Hata varsada yazın.

sayfaAc.Cells(bul.Row, 7).Value = CDate(Me.TextBox168.Value)
sayfaAc.Cells(bul.Row, 7).NumberFormat = "dd.mm.yyyy"

Ekli dosyalar

• YENİ ÇALIŞMA.7z
    323.4 KB · Gösterim: 8
Abey dosyayı bitirdim.Silme,güncelleme olaylarınıda yaptım.
Silinince kakalı excele sıra numarasını otomatiğe bağlattım.

örneğin Private Sub CommandButton2_Click() kodundaki alttaki gibi yapın formatları yani changeye değil.
Change yerine afterupdate içinede olabilir ama gerek yok.
Tüm formatları yapmadım siz uğraşın biraz olmayan yerleri halledelim.
Hata varsada yazın.

sayfaAc.Cells(bul.Row, 7).Value = CDate(Me.TextBox168.Value)
sayfaAc.Cells(bul.Row, 7).NumberFormat = "dd.mm.yyyy"
Teşekkürler Hocam Bakıyorum şimdi.
Bu arada Listbox6 nın sutun aralarının ölçülerini nasıl ayarlayabilirim ? (değişken ) A sutunu : 30 B sutunu :50 Gibi

Listbox6 nın ayarlarından columswidght olması gerek
30;40:100 gibi ; işaretle
Hocam Şöyle bir soruna rastladım!

Listbox6 dan secilen veriyi texboxdan düzenler ve işlemi güncelle dersek ..

Örnek textboxların hepsi dolu diyelim biz ise devir güncelledik sadece ( kapalı olan müşteri sayfasında diğer işlemlerin üzerinde yeşil bir işaret çıkıyor ve F2 enter yapmazsak Toplamlara yansımıyor

Bunu düzeltebilimiyiz.

Örnek textboxların hepsi dolu diyelim biz ise devir güncelledik sadece ( kapalı olan müşteri sayfasında diğer işlemlerin üzerinde yeşil bir işaret çıkıyor ve F2 enter yapmazsak Toplamlara yansımıyor
Bende öyle olmuyor.Alttaki gibi sıfır ekleyin.
Birde boşsa hata vermemesi için boşmu kontrolü yaptırabilirsiniz.
Çalışmazsa o şekilde bir ekleyin dosyayı.

Rich (BB code):

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri