• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kapalı Excel Dosyasından Alt Alta Veri Alma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

TiOr

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
165
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstatlarım,
Ekte Açık ve Kapalı isimlerinde 2 adet dosya var.
Kapalı dosyadan açık dosyaya alt alta veri aktarmayı hedefliyorum.
Veriyi şu şekilde aktarması gerekiyor;

Veri aktar butonuna tıkladığımda dosya seçimi yaparak kapalı dosyanın B:J sütunları arası olan verinin tümünü açık dosyada B:J sütunlarına gelmesi gerekiyor. Açık dosya verisi sabit ve kalıcı olacağından her bir aktarımda verilerin son dolu satırın altına işlenmesi gerekiyor. Sonrasında butonu userfoma ekleyeceğim ben sade bir örnek olsun diye butonu sayfaya koydum, yani işlemi aslında userfom üzerinden yapacağım. Mavi ile belirtiğim bu konuyu bilgi amaçlı paylaşıyorum. Kapalı dosyanın adı önemli değil duruma göre data olur duruma göre kitap1 olur ama sabit bir ismi olması gerekiyor ise öyle yaparız.

Bu sıralar bir çok hocalarımı yoruyorum, hakkınızı helal edin.
Uzun zamandır farklı bir iş sebebi ile ve bir kaç rahatsızlığımdan dolayı pc ve excel ile uğraş vermiyordum bu sebeple ister istemez bildiğimi de unuttum. Kendimi yeni ve yeniden formatlamaya çalışıyorum. Sizlerde desteklerinizi esirgemiyorsunuz Allah razı olsun.

Kıymetli desteklerinizi talep eder, hayırlı akşamlar dilerim.
Saygılarımla,
Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Açık.xlsm
    17 KB · Gösterim: 4
  • Kapalı.xlsx
    9.8 KB · Gösterim: 4
Merhabalar Dosya Açıp kapayarak ve klasörden dosya seçerek Alternatif olarak şöyle olabilir.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhabalar Dosya Açıp kapayarak ve klasörden dosya seçerek Alternatif olarak şöyle olabilir.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

VetExc Hocam Selam,​

Paylaşımın için teşekkür ederim. Varolasın.
Evet uyguladığımda kod çalıştı veriyi çekti fakat bir sonraki veri çekmemde en son dolu satırın altındaki satıra işlem yapmadı B2 den devam ediyor. Benzer bir kod yapısı bende de var ama bu kodda da sonraki veri çekmelerde son dolu satırın altına işlem yapmıyor. Bahsettiğim koduda aşağıdaki paylaşıyorum.

Paylaştığınız kodun ve paylaştığım kodun amacına hizmet edebilmesi için sonraki sonraki ve yine sonraki veri çekmelerde son dolu satırın alt satırına işlem yapması gerekiyor.

Olası desteklerinizi talep eder, hayırlı geceler dilerim.

Saygılarımla,

Kod:

Aleyküm selam o uyarı kopyalama yapıldığı için panoya alıyor o uyarıyı bende engelleyemedim. Ama yine de aşağıdaki kodu da deneyiniz.

C++:

VetExc

Hocam, uyarı sorun değil. Yeterki işlemi yapsın :)
Fakat aktarım işlemini yaptı ama son dolu satıra sonraki aktarımlarda yine aktarmadı.
Her seferki aktarımlarda B2 den itibaren yapıştırıyor.
Örneğin son satır B23 den sonra sonraki aktarımlarda işlem yapsın.
Ama gerek sizin paylaşımınızda gerekse farklı kodlarda bu işlemi yapan bir kod yapısı bir türlü bulamadım bulamıyorum.
Umarım bulurum :)
Teşekkürler...

1675286487040.png

Günaydın araştırdım bende biraz kodu bir de şöyle deneyin.

C#:

Yada Başka Alternatif

C++:

Yada Dizi Alternatifi şöyle olabilir

C#:

Çözüm
Alternatif Ado kodu olarak bu da sitede olsun. Tools Reference den Microsoft Activex Data Objects Library 6.1 seçili olmaldır.

C++:

Yada Şöyle

C++:

Günaydın araştırdım bende biraz kodu bir de şöyle deneyin.

C#:

Yada Başka Alternatif

C++:

Yada Dizi Alternatifi şöyle olabilir

C#:

VetExc Hocam Merhaba,

İşlem tamamdır.
3 kodun 3'de çalıştı. Yalnız 1 kod #6 daki uyarıyı verdi ama işlem yaptı.
2 ve 3 sorunsuz uyarısız veriyi son satıra ekledi.
Emeğin ve kıymetli desteğin için çok teşekkür ederim.
Varolasın.

Alternatif Ado kodu olarak bu da sitede olsun. Tools Reference den Microsoft Activex Data Objects Library 6.1 seçili olmaldır.

C++:

Yada Şöyle

C++:

VetExc Hocam,

ADO yapısında aşağıdaki hatayı verdi bilgin olsun.
Çok teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.
Hakkını helal et uğraştırdık senide...

1675317232233.png

Ado kodlarında sonradan yukarıya aşağıdaki kısmı ekleme yapmıştım aslında orayı görmediniz. Tools Reference den Microsoft Activex Data Objects Library 6.1 seçili olmaldır.

Ado kodlarında sonradan yukarıya aşağıdaki kısmı ekleme yapmıştım aslında orayı görmediniz. Tools Reference den Microsoft Activex Data Objects Library 6.1 seçili olmaldır.
Tamamdır hocam ☺️ çalıştı.
Çok sağolasın.
İyi çalışmalar dilerim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri