Soru Kapalı Dosyadan Şartlı Veri Çekme

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese Merhaba
Aşağıdaki konu ile ilgili yarıma ihtiyacım var.
Ayrıntlı bilgiyi ayrıca word belgesine de yazdım.
Yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim .

Öncelikle VERİYİ İÇERİ ALACAK DOSYA.xlsm üzerindeki VERİ sayfasına kod işlemi yapılacak.

Veri çekilecek dosyalar değişken isimli olduğundan MENÜ sayfasındaki A2 hücresindeki yolda bulunan tüm excel xls, xlsm dosyalarının 01-02-03-04……31-31 diye rakamla başlayıp devam eden saflarında veri çekecek . Çekilecek veriler VERİ sayfasına örnekte olduğu gibi aktarılacak.

Aktarma işlemi yapılırken MENÜ sayfasındaki A2 hücresindeki yolda bulunan excellerdeki sayfalarda satırlar sabit değil personel ekleme çıkarma durumuna göre satırların yeri değişebilmekte

Bu nedenle veri çekme işleminde A2 hücresinde bulunan yoldaki tüm dosyalarda G hücresinde ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ yazıyor veri çekme işlemi bu yazıdan aşağıya doğru başlayacak ve G hücresinde Birimde Aktif Görev Yapmayan Personel Listesi yazan yerde son bulacak.

Veri çekme işleminde benzersiz değer D sütununda bulunan 6 karakter ve sayılardan oluşan sicillerdir. Diğer tüm bilgiler örnekteki gibi. Veri sayfasına çekilecek 130.131-.132 -133-134-135-136-138-140 şeklinde I sütununda yazılan bilgiler Veri Sayfasındaki Görev Yeri alanına yazılacak ki daha sonra sicil ve Görev Yeri kısımlarından istatistik işlemi yapıla bilsin.

İstatistik oluştur düğmesine basılınca öncelikle A2 : G aralığı temizlenecek

Sonra yukarıdaki veri çekme işlemi yapılacak. İmkan dahilinde Dosya Adı alanına MENÜ sayfasındaki A2 hücresindeki yolda bulunan exceldeki sayfaya köprü oluşturması mümkün mü?

Ekli dosyalar

• Veri Çekme.7z
    641.3 KB · Gösterim: 7

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam mevcut sayfadaki makro farklı bir işlem yapıyor. Sizin anlattıklarınıza göre örnek hazırladım. Bir kontrol eder misiniz? Veri sayfasında örnek çıktı var bir inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• VERİYİ İÇERİ ALACAK DOSYA.xlsm
    1.1 MB · Gösterim: 4

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam kod ve dosya çalışıyor Elinize emeğinize sağlık.
ama şöyle revize edebilirmiyiz
Menü sayfası A2 hücresindeki adresteki klasörden dosyaları çekiyor ya
Bu adresteki klasordeki dosya isimlerim

1 ocak
2 şubat
3 mart
.
.
.
12 Aralık
13 eski kayıt
.
.
.
Şeklinde devam ediyor .
Veriyi çekerken 1 2 3 4 5 .....12 diye dosyaları sıra ile alsa
Her dosyanın içinde de 1 2 3 4 5 ....30. 31 diye sıra ile çekse yapılabilir mi Hocam.

Bir de Hocam rapor sayfasında tarih kriteri grip addan sicilden veya görev yerinden aranabilir ve süzülebilir yapma imkanınız olur mu acaba

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Aceleniz yoksa uygun bi zamanda ayarlayım

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam kod ve dosya çalışıyor Elinize emeğinize sağlık.
ama şöyle revize edebilirmiyiz
Menü sayfası A2 hücresindeki adresteki klasörden dosyaları çekiyor ya
Bu adresteki klasordeki dosya isimlerim

1 ocak
2 şubat
3 mart
.
.
.
12 Aralık
13 eski kayıt
.
.
.
Şeklinde devam ediyor .
Veriyi çekerken 1 2 3 4 5 .....12 diye dosyaları sıra ile alsa
Her dosyanın içinde de 1 2 3 4 5 ....30. 31 diye sıra ile çekse yapılabilir mi Hocam.

Bir de Hocam rapor sayfasında tarih kriteri grip addan sicilden veya görev yerinden aranabilir ve süzülebilir yapma imkanınız olur mu acaba
Hocam klasörde hem 1 Ocak hemde 1 Şubat gibi dosyalar mevcut mu? Bu sıralama nasıl olacak? Yani 1 Ocaktan 31 ocağa kadar varsa devam eder. Daha sonra 1 Şubat.....28 Şubat şeklinde gider dosyaları açması. Veri sayfasındaki sıralamayı nasıl istiyorsunuz. Oradan mesela F sütuna göre sıralama yapalım.

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam klasordeki dosyalar
1 Ocak
2 Şubat
3 Mart
4 Nisan
.
.
.
11 Kasım
12 Aralık

Şeklinde.

Dosyaları bu sıra ile açsa
Sonra her dosyada farklı sayfalar da var tabi
1 Ocak excelinde 1 31 arası günler
2 Şubat excelinde 1 28 veya 29 Arasi günler
5 Mayıs excelinde 1 31 arası günler
6 Haziran ecelinde 1 30 arası günleri çekecek sıraa ile

Ama en basta veri sayfasını temizlemek lazım ki veriler karışmadın.

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam klasordeki dosyalar
1 Ocak
2 Şubat
3 Mart
4 Nisan
.
.
.
11 Kasım
12 Aralık

Şeklinde.

Dosyaları bu sıra ile açsa
Sonra her dosyada farklı sayfalar da var tabi
1 Ocak excelinde 1 31 arası günler
2 Şubat excelinde 1 28 veya 29 Arasi günler
5 Mayıs excelinde 1 31 arası günler
6 Haziran ecelinde 1 30 arası günleri çekecek sıraa ile

Ama en basta veri sayfasını temizlemek lazım ki veriler karışmadın.
Yukardaki dosyayı tekrar indirip deneyiniz. Rapor2 sekmesindeki Raporuda kontrol ediniz.

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam dosyayı kontrol ettim

Kullandığım dosyayı size yolladim üzerinden bakmanız için. Bu dosya üzerinden devam etsek olur mu kodlar size ait.

Bulunan Hatalar

1. Rapor 2 sayfasındaki tecavüzlerse hiç bir şekilde giriş yapıp yazı yazamıyorum . Tarih aralığı yazamıyorum .
2. Veri sayfasındaki verilerin otomotik olarak rapor 2 sayfasına gelmesi lazım ama veriler buraya otomotik gelmiyor.

3. Exceller sıra ile açılıyor ama içindeki sayfalar sıra ile çekilmiyor

Bir de Hocam em buyum hata veriyi klasordeki dosyalardan secerken I sütünündan 130 131 132 133 şeklinde çekerken bazı excel dosyalarında bir üstteki 4luye ait veriyi çekmiş

Yani personel 137 deki 4lude görevli ama bazı aylarda 137 deki personeli 136 da göstermiş şablon hep aynı değişmiyor ama bazı aylarda 1 üstten veri çekiyor. Böyle olunca veri güvenirliği olmuyor Hocam. hataya bakma şansınız var mı acaba .
Bir de veriler düzensiz geliyor. Kimisi ortada kimisi sağa yaslı yariya kadar tablo yarısı tablosuz. Yazı tipleri farklı

Ekli dosyalar

• Veri Al.xlsm
    523.7 KB · Gösterim: 2

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
1 ve 2. maddeyi cevaplayım. Tarih değiştirdikten sonra diğer sicil görev yeri texboxlarına veri girmeniz lazım çalışması için. Süzme videoda.

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
3. Evet sıra ile çekilmiyor ancak çekilme işlemi bittikten sonra söylediğiniz gibi 1 Ocak-2 Şubat-3 Mart ... şekliyle giden dosyalarınızın 1-2-3... sayılarını kullanarak sıraya soktum. EĞER ki bur da bir yanlışlık varsa bildirin.

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
"Bir de Hocam em buyum hata veriyi klasordeki dosyalardan secerken I sütünündan 130 131 132 133 şeklinde çekerken bazı excel dosyalarında bir üstteki 4luye ait veriyi çekmiş"
Bu dediğiniz olması için aşağı resimde okla gösterdiğim 131 no yazılı olmaz ise yani boş olursa üstteki 130 verisini 131 yerine yazar
1669749249427.png

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
"Bir de veriler düzensiz geliyor. Kimisi ortada kimisi sağa yaslı yariya kadar tablo yarısı tablosuz. Yazı tipleri farklı"
Bu dediğiniz en son kolay iş. Üsttekiler tamamlanırsa o koduda ekleriz.

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam mantıken doğru diyorsunuz ama ben de anlam veremedim. Personel itiraz edince baktım gerçekten bazı excel kitaplarında karşısında 135 yazarken bir üstteki 134 verisini çekmiş. Sorunun kaynağını anlamamakla beraber böyle bir durum yaşanıyor.

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
1 ve 2. maddeyi cevaplayım. Tarih değiştirdikten sonra diğer sicil görev yeri texboxlarına veri girmeniz lazım çalışması için. Süzme videoda.

Hocam yarın tekrar deneyeyim
Textboxlara girmem için özel bir şey yapmama gerek var mı . Çünkü naptiysam textboxlara giremedim

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
3. Evet sıra ile çekilmiyor ancak çekilme işlemi bittikten sonra söylediğiniz gibi 1 Ocak-2 Şubat-3 Mart ... şekliyle giden dosyalarınızın 1-2-3... sayılarını kullanarak sıraya soktum. EĞER ki bur da bir yanlışlık varsa bildirin.
Hocam aylar sıra ile veri sayfasına geliyor ama ayin günleri sıra ile veri sayfasına gelmiyor

hayalibey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan

Hocam veri sayfasına veri çekme işlemi sonrasında aynı veriler otomotik olarak Rapor sayfasına aktarılıyor mu o kısmı göremedim
Her işlem çekimden önce veri sayfası ve veri sayfasındaki veriler temizlenip yeniden bu sayfalara yazılmalı

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,137
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam mantıken doğru diyorsunuz ama ben de anlam veremedim. Personel itiraz edince baktım gerçekten bazı excel kitaplarında karşısında 135 yazarken bir üstteki 134 verisini çekmiş. Sorunun kaynağını anlamamakla beraber böyle bir durum yaşanıyor.
Orijinal dosyanızı kontrol edin dediğim gibi boşluk olmasın birde aynı sütunda olsun. Birde bana gönderdiğiniz 3Mart kitabında aşağıdaki resimdeki gösterdiğim yer boş ben buraları (C sütununu) kontrol ediyorum EĞER boş ise bu satırı sildiriyorum dolaysıyla bu SATIR 140-145 gibi satırlara dek gelirse SATIR silinir dolaysıyla 130-131.. gibi görev yerleride silinmiş olur o zaman deiğiniz hata oluşur.

1669751465837.png

Konuyu okuyanlar