• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru "İstek durduruldu: SSL/TLS güvenli kanalı oluşturulamadı."

ümit doğan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhaba, web'den sorgu yapmak ve veri çekmek istediğimde bu hatayı alıyorum.
"İstek durduruldu: SSL/TLS güvenli kanalı oluşturulamadı."

veri çekmek istediğim siteler bir çoğumuzun kullandığı işyatırım, bigpara, tcmb gibi bilindik ve çalışan siteler.
ama ben bir türlü sorguyu başlatamıyorum. acaba neden olabilir ? pc nin yada excelin güvenlik ayarları ile ilgili olabilir mi?

Merhaba,
-Sorguyu powerquery ile mi yapıyorsunuz ?
-network üzerinden mi internet erişimi sağlıyorsunuz ?
-eğer powerquery kullanıyorsanız birebir hata aldığınız bir link verin.onun üzerinden gideriz.

öncelikle dönüş için teşekkür ederim,

-Sorguyu powerquery ile mi yapıyorsunuz ? --> bunun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. veri -> yeni sorgu -> web'den yapıyorum.
-network üzerinden mi internet erişimi sağlıyorsunuz ? ---> evet şirket bilgisayarı. server üzerinden bağlanıyoruz.
-hata aldığım link --> (ama link izlediğim bütün videolarda sorunsuz çalışıyor) sorun bende yani :)

Tamam. VBA yani makro ile almıyorsunuz.
Öncelikle suçlu "server" mi anlamak lazım. direkt internet bağlantısı ile denemek iyi olur. bahsettiğiniz linkten ben sıkça veri alıyorum, dediğiniz gibi link ile ilgili bir durum değil.
Direkt internet bağlantısında da sorun var ise, o zaman güvenlik ayarlarını kontrol ederiz.

Tamam. VBA yani makro ile almıyorsunuz.
Öncelikle suçlu "server" mi anlamak lazım. direkt internet bağlantısı ile denemek iyi olur. bahsettiğiniz linkten ben sıkça veri alıyorum, dediğiniz gibi link ile ilgili bir durum değil.
Direkt internet bağlantısında da sorun var ise, o zaman güvenlik ayarlarını kontrol ederiz.
peki o zaman önce bir direk bağlantıyı deneyeyim. teşekkür ederim.
sonucu yazarım size..

Aynı sorunu bende yaşıyorum.
Ev internetimden excel üzerinden Veri-Yeni Sorgu-Diğer Kaynaklardan-Webden kısmından " " adresinden bilgi çekmeye çalışıyorum
"DataSource.Error: İstek durduruldu: SSL/TLS güvenli kanalı oluşturulamadı.
Ayrıntılar:
"
hatası alıyorum.
Aynı şekilde
adreslerinden bilgi çekebiliyorum, hiçbir sıkıntı yok.
Ama bir türlü iş yatırımdan yapamadım.
Bu arada windows 8.1 ve excel 2016 pro plus kullanıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ben 365 kullanıyorum ve sıkıntı yok. Muhtemelen windows ya da firewall ayarı çıkacaktır.
Öncelikle windows dışında bir firewall yazılımı kullanıyorsanız onu kapatarak deneyin.
adım adım gitmek gerekecek.
Tabii bilgisayarın herhangi bir network ya da servera bağlı olmadığını var sayıyorum.

Ben 365 kullanıyorum ve sıkıntı yok. Muhtemelen windows ya da firewall ayarı çıkacaktır.
Öncelikle windows dışında bir firewall yazılımı kullanıyorsanız onu kapatarak deneyin.
adım adım gitmek gerekecek.
Tabii bilgisayarın herhangi bir network ya da servera bağlı olmadığını var sayıyorum.
Bu sorunu çözer belki diye bilgisayarı da formatladım. Sonrasında herhangi bir firewall tarzı bişey yüklemedim.
Modemin DNS ayarını değiştirmiştim, onu da fabrika ayarlarına döndürdüm işe yaramadı.
Windows update den .net framework un tüm güncellemelerini yaptım, o da işe yaramadı.
Bilgisayarım evde kişisel bilgisayarım, internetim de öyle. İş yerinden bağlanmıyorum.
Diğer sitelerden verileri çekebiliyorum ama bir tek iş yatırımdan çekemiyorum.
Hatanın resmini de alta bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    36.3 KB · Gösterim: 3
Son bir soru : "ayarları düzenle " seçilince karşınıza gelen pencereyi paylaşır mısınız?

Farklı forumlarda çık farklı çözüm önerileri var. Windows , excel, powerquery kaynaklı sorun diyenler var. Kısacası tek bir nedene bağlanmıyor.

Konuyu okuyanlar

Geri