• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü İsim yazdığımda, o isim formül içine yansısın

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERDALOZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
25
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
ekte bir dosya mevcut. A2 hücresinde bir isim yazılı B2 hücresine ise o ismin DDE aktarım kodu(sizde #ref hatası görülebilir çünkü bir programdan veri alıyorum).
yapmak istediğim A2 hücresine ne yazarsam onun B2 hücresine o ismin kodu yansısın. örneğin: ERDAL yazarsam =FX|ERDAL.ISE!Last olsun, MEHMET yazarsam =FX|MEHMET.ISE!Last olsun. Metin olarak yansımamalı sanırım formül olarak yansıyor(ya da DDE) Bu mümkünse yardımlarınızı rica ediyorum.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• DDE.xlsx
    8.8 KB · Gösterim: 6
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• DDE.xlsx
    8.3 KB · Gösterim: 7
Şu olabilir mi?
=DOLAYLI("FX|"&A2&".ISE!Last")

Merhaba,
Ekli dosyayı dener misiniz?

Ekli dosyalar

• DDE.xlsm
    15.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Merhaba,
Ekli dosyayı dener misiniz?
Üstadım bunu kendi dosyama kopyaladığımda olmadı, makroyu direkt yapıştırdım. sanırım hücre içerik ayarını yapamadım mesala yazıyı A1 hücresine yazınca formül yansımasını B4 hücresine yansımasını istiyorum, yazdığınız makro içeriğinde neresinde düzenleme yapmam lazım?

Target.Offset(0, 1) = Formül(Target.Offset(0, 1), Target.Value)
satırında Target = A sütununda seçilen hücre anlamına geliyor. Örneğin A1 seçtiniz diyelim
Target.Offset(0, 1)
0 satır numarası, 1 sütun numarası,
Yani Target hücresinden (A1) 0 satır ve 1 sütun atla demek. Bu da B1 anlamına gelir.
Siz A1 e yazıp B4 te sonuç almak için;
ilgili satırı
Target.Offset(3, 1) = Formül(Target.Offset(3, 1), Target.Value)
şeklinde değiştirebilirsiniz.
Yalnız ben A sütununa birden fazla giriş yapacağını düşünerek, worksheet change eventına hedef aralığı A:A şeklinde tanımlamıştım, bu durumda her a hücresine girişte yukarıdaki kod problem yaratacaktır diye düşünüyorum.
Bu nedenle ilgili event'ta A:A olarak belirlenen aralığı A1 şeklinde değiştirirseniz sorun ortadan kalkacaktır.
If Not Intersect(Target, Range("A:A")) Is Nothing Then

If Not Intersect(Target, Range("A1")) Is Nothing Then

satırında Target = A sütununda seçilen hücre anlamına geliyor. Örneğin A1 seçtiniz diyelim

0 satır numarası, 1 sütun numarası,
Yani Target hücresinden (A1) 0 satır ve 1 sütun atla demek. Bu da B1 anlamına gelir.
Siz A1 e yazıp B4 te sonuç almak için;
ilgili satırı

şeklinde değiştirebilirsiniz.
Yalnız ben A sütununa birden fazla giriş yapacağını düşünerek, worksheet change eventına hedef aralığı A:A şeklinde tanımlamıştım, bu durumda her a hücresine girişte yukarıdaki kod problem yaratacaktır diye düşünüyorum.
Bu nedenle ilgili event'ta A:A olarak belirlenen aralığı A1 şeklinde değiştirirseniz sorun ortadan kalkacaktır.
çok teşekkürler, konu çözülmüştür.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri